Zákonodárci vybírají kandidáty do úřadu, který bude kontrolovat politické strany
Vratislav DostálJiž od ledna by měl začít fungovat úřad, který bude kontrolovat hospodaření politických stran. Poslanci v pátek rozhodli o svých nominacích do jeho vedení. Příští týden se jimi bude zabývat Senát, o finálním složení úřadu rozhodne prezident.
Předsedou Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stan a politických hnutí by mohl být Vojtěch Weis, kterého do funkce navrhli sociální demokraté. Jeho nominaci v pátek potvrdilo plénum Poslanecké sněmovny, svůj hlas mu dalo sedmadevadesát poslanců ze 157 hlasujících. O druhém nominovaném rozhodne příští týden Senát.
Pokud se do té doby nic nezmění, senátoři budou vybírat ze tří navržených kandidátů. Mimo jiné jsou mezi nimi politoložka Vladimíra Dvořáková či politolog Jan Outlý. A jménu předsedy úřadu, který bude od příštího roku sídlit v Brně, pak rozhodne prezident Miloš Zeman.
První složení úřadu může mít s ohledem na jeho budoucí fungování zásadní roli, neboť jeho úkolem bude nastavení věrohodného a kvalitního dohledu nad financováním politických stran a kampaní v České republice. V této souvislosti není bez zajímavosti, že sněmovnou nominovaný Weis byl člen sociální demokracie.
V roce 2006 a 2010 neúspěšně kandidoval coby člen ČSSD do Poslanecké sněmovny. V letech 2010 až 2014 byl tajemníkem zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, působil také jako náměstek Státního pozemkového úřadu (nominován ČSSD). Nyní je ředitelem Odboru právních činností SŽDC. Je tedy otázka, zda lze v jeho případě hovořit o tom, že by naplňoval kritérium nestrannosti.
Předseda úřadu bude ze zákona řídit činnost úřadu, schvaluje organizační strukturu, plán činnosti, závěrečnou zprávu. Má to být osoba „jejíž znalosti, zkušenosti a morální vlastnosti jsou předpokladem, že bude svoji funkci řádně zastávat”, nebo která mj. nebyla v posledních třech letech členem strany nebo hnutí.
Poslanci v pátek rozhodli také o nominacích na řadové členy úřadu. Z pěti kandidátů vybrali celkem čtyři. Kvórum nutné pro získání nominace bylo 79 hlasů. Lenka Maštálková obdržela 90 hlasů, Jiří Navrátil 81 hlasů, František Sivera 101 a Zdeněk Varhaník 92 hlasů. Neprošla pouze Hana Vykopalová, která obdržela pouhých 57 hlasů.
Maštálková (nominována KSČM) je daňová poradkyně, správkyně konkurzní podstaty a bilanční účetní z Plzně, Jiří Navrátil (nominován ČSSD) působí jako odborný asistent na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, František Sivera (nominován ODS) je dlouholetý politik ODS, v letech 2002 až 2006 byl starostou Boskovic, v letech 2006 až 2013 také poslanec.
V minulosti byl opakovaně angažovanou veřejností kritizován, pokoušel se totiž vyjmout veřejnost ze stavebního řízení s výjimkou počáteční fáze, stál také za návrhem zákona, který odpouštěl továrnám poplatky za znečišťování vzduchu. Čtvrtou nominací poslanců v pátek obdržel Zdeněk Varhaník (nominován ANO), který pracuje v Nejvyšším kontrolním úřadě a v roce 2014 coby bezpartijní neúspěšně kandidoval za ANO v Pardubicích do zastupitelstva.
O senátním kandidátovi na předsedu Úřadu a o dvou dalších členech úřadu budou hlasovat senátoři příští týden ve středu, přičemž jednoho člena vyberou z kandidátů navržených senátory, druhého z kandidátů navržených prezidentem NKÚ. Senátoři by měli také schválit dva navržené členy úřadu z Poslanecké sněmovny.