Piráti mají jasno: koalice se zelenými nevznikne, do voleb půjdou samostatně
Vratislav DostálKonec spekulacím: předvolební koalice Pirátů a zelených nevznikne, Piráti se rozhodli kandidovat do sněmovních voleb samostatně. Rozhodl o tom jejich Republikový výbor, který tak potvrdil výsledky členské ankety i doporučení předsednictva.
O křesla v Poslanecké sněmovně se Česká pirátská strana bude příští rok na podzim ucházet samostatně. Definitivně o tom v pátek rozhodl Republikový výbor strany a potvrdil tak výsledky původní členské ankety i doporučení republikového předsednictva.
„Naše podpora stoupá s každými volbami a jsme přesvědčení, že ve volbách do Poslanecké sněmovny uspějeme i bez spolupráce s jinou celorepublikovou stranou. To potvrzují i poslední průzkumy, které Pirátům přisuzují preference blížící se pěti procentům,“ uvedli Piráti v tiskovém prohlášení.
V nedávných krajských volbách Piráti kandidovali v několika regionech v předvolebních koalicích. Spekulovalo se také o tom, že před sněmovními volbami vznikne předvolební aliance menších regionálních občanských hnutí, v jejichž čele by stáli Piráti společně se zelenými. Podobný scénář ale opakovaně odmítl předseda Pirátů Ivan Bartoš, který jednoznačně preferuje právě samostatný postup své strany.
„Za sebe musím říct, že nejsem velkým příznivcem předvolebních koalic a jsem přesvědčen, že tento názor je v Pirátské straně jako celku většinový. Každopádně to nezáleží na nějakém mém rozhodnutí,“ uvedl před časem v rozhovoru pro Deník Referendum Bartoš. „Věřím, že náš proud je natolik autentický, že má šanci uspět, aniž bychom museli na palubu k pádlování přizvat někoho dalšího. Navíc někoho, kdo má svoji vlastní, v boji již několikrát použitou loď staršího data,“ dodal.
„Piráti jsou v současnosti hlavní liberální silou v české politice. Otevřenost, účelné nakládání s penězi a zapojení občanů do rozhodování nejen prosazujeme, ale zároveň i praktikujeme jako žádná jiná strana. Svou činností dokazujeme, že to myslíme vážně a naše práce v Praze, Brně nebo v Mariánských Lázních přináší konkrétní výsledky,“ doplňuje místopředseda Pirátů Martin Šmída.
Piráti také zdůrazňují, že se jejich programové cíle v celostátních tématech liší od cílů jiných stran a dle svých slov nechtějí přistupovat na kompromisy. „Zvláště obtížné je potom hledat partnery, kteří prosazované principy aplikují i sami na sobě, což Piráti dlouhodobě dělají. Zveřejňujeme kompletní účetnictví Pirátské strany na webu, vedeme veřejný registr schůzek s lobbisty, nebo přijímáme zaměstnance pouze přes otevřená výběrová řízení. Navíc platný volební zákon výrazně penalizuje předvolební koalice.“
Piráti také vyzývají angažovanou veřejnost, aby se zapojila do vzniku předvolebních kandidátních listin jejich strany. „Rozhodnutí členů i republikového výboru jít do voleb samostatně osobně vítám. Těším se, že na našich kandidátkách objeví řada zajímavých lidí, kteří jsou občansky i politicky aktivní, třeba i v rámci regionálních politických subjektů nebo subjektů, které samostatné kandidátky stavět nebudou," říká Bartoš.
„Zároveň bych chtěl vyvrátit mediální zkratky, se kterými se dnes a denně setkávám. Politické strany se mezi sebou pochopitelně baví. Byly nám předloženy různé nabídky a jistě nám ještě další předloženy budou. O všech těchto jednáních ale Piráti poctivě pořizují zápisy do svého registru lobbistických kontaktů, který je veřejný. Tam si může kdokoliv historicky dohledat záznam z jakékoliv v minulosti uskutečněné schůzky," uzavírá.
Příští rok na podzim se budou Piráti ucházet o hlasy voličů ve třetích sněmovních volbách v řadě. Poprvé kandidovali v roce 2010, kdy jim svůj hlas dalo 42 323 (0,80 %) voličů. V roce 2013 jim svůj hlas dalo 132 417 voličů, což pro ně znamenalo zisk 2,66 % hlasů.