Zrušit daně z dividend? Pomůže to pouze nejbohatším a Babišovi, říká Sobotka
Vratislav DostálPlán na zrušení daně z dividend, který ohlásil ministr financí Andrej Babiš, působí podle předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky jako velmi nebezpečný vtip. Zrušení daně z dividend totiž pomůže pouze nejbohatším i Andreji Babišovi, říká.
„Zrušení daně z dividend pomůže pouze nejbohatším i Andreji Babišovi, a to na úkor daňových poplatníků a všech občanů této země. Andrej Babiš tím jasně dokazuje, že jeho angažmá v politice je poháněné především soukromými zájmy.“ Tak komentuje nejnovější plány ministra financí, předsedy hnutí ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš chce zrušením daně z dividend zastavit odliv kapitálu z České republiky. Ministr financí to řekl v rozhovoru pro server Seznam.cz. Dle svých slov tak chce motivovat české podnikatele k tomu, aby si nezakládali mateřské společnosti v daňových rájích a neposílali tam miliardy ročně.
„Řada podnikatelů má centrum podnikání v zahraničí, v Holandsku, na Kypru nebo jinde. Celkem jde skoro o patnáct tisíc firem v off shore destinacích. A za posledních deset let takto odteklo z Česka 1950 miliard korun na dividendách. Naopak ze zahraničí přišlo jako výplata dividend za stejnou dobu jen dvaaosmdesát miliard,“ vypočítal ministr financí v rozhovoru pro Seznam.cz.
Sobotka ale Babišovi oponuje. Snížení či úplné zrušení zdanění příjmů z dividend podle něj nemůže efektivně řešit problém odlivu kapitálu z České republiky: „Podobnému problému čelí i Slovensko, které jako jedna z mála zemí tuto daň nemá, ale od roku 2018 ji chce zavést. Nejnižší daň nalezneme v Bulharsku, ze kterého dochází také k enormnímu odlivu kapitálu. Nízká sazba daně z dividend tam vede pouze k bohatnutí nejbohatších vrstev na úkor daňových poplatníků s průměrnými a nižšími příjmy.“
Sobotka také upozorňuje, že země, kam se z celého světa často přesouvají sídla nadnárodních společností, mají také daně z dividend. „V případě Nizozemí a Lucemburska je daň v patnáctiprocentní výši jako u nás, na Kypru je to sedmnáct procent a v Irsku dokonce dvacet procent. Důvody přesunu podnikání do těchto destinací jsou úplně jiné,“ tvrdí premiér.
Problém odlivu kapitálu podle Sobotky nespočívá v odchodu českých firem do zahraničí, nýbrž především ve vyvádění zisků zahraničních poboček, často pak v síťových sektorech s omezenou odvětvovou konkurencí. Sobotka to uvedl s odkazem na detailní vládní analýzu, o které zde detailně psal na začátku minulého ekonom Jan Bittner.
„Zrušením daně z dividend si polepší především bohatí vlastníci, strukturální problém naší ekonomiky to nevyřeší. My musíme posílit nástroje pro udržení investic u nás. Firmy musíme motivovat, aby zde reinvestovaly své zisky a aby se jejich zisky promítly v růstu mezd českých zaměstnanců,“ zdůrazňuje premiér.
„Pokud takové kroky nepovedou ke zlepšení situace, budeme muset jít cestou efektivního zdanění velkých společností, které se na odlivu kapitálu podílejí nejvíce,“ dodává. Podle něj je také otázkou, kde tato Babišova iniciativa vznikala, zda na ministerstvu financí, v centrále hnutí ANO či v některé z divizí Agrofertu.