Tématem letošní české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu bude Havel
Vratislav DostálTématem letošní české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem bude osobnost Václava Havla. V roce 1989 zde byla Havlovi udělena Mírová cena německých knihkupců, tehdy také zazněla jeho oslavná děkovná řeč Slovo o slovu.
Nedožité osmdesátiny Václava Havla inspirovaly Moravskou zemskou knihovnu v Brně k volbě osobnosti posledního československého a prvního českého prezidenta za hlavní téma letošní české národní expozice na knižním veletrhu světa ve Frankfurtu nad Mohanem.
Právě na Frankfurtském knižním veletrhu byla v roce 1989 udělena Václavu Havlovi Mírová cena německých knihkupců, a zde také zazněla jeho oslavná děkovná řeč „Slovo o slovu“.
Největší knižní veletrh světa se uskuteční od 19. do 23. října. Kulturní program českého národního stánku vznikl ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a jeho cílem je připomenout Václava Havla jako světoznámého spisovatele a politika, jehož veřejné působení vyrůstá z jeho slovesného díla a tvoří s ním jednotný celek.
„Viděno s odstupem se zdá, že největším Havlovým dílem je jeho život a tudíž i eseje, které de facto o něm psal. Jeho dramata, demaskující vyprázdněný jazyk, která nás tak fascinovala, nahrazovala v minulém režimu neexistující žurnalistiku,“ připomíná Karel Hvížďala, autor dvou knižních rozhovorů s Václavem Havlem a jeden z hostů kulturního programu českého stánku.
Zápas o jazyk se podle něj má odehrávat v prestižních novinách, drama a román jsou pak dle jeho mínění zápasem o identitu konkrétních postav. „S koncem režimu, který jazyk vyprazdňoval, je i veřejná role těchto dramat u konce. Havel se podobně jako Orwell zabýval více systémem než člověkem, a i proto musel logicky skončit v politice. Způsob jeho psaní jej k tomu vlastně donutil. Je to důkaz toho, že psal poctivě,“ tvrdí Hnížďala.
Na akci bude Českou republiku zastupovat také ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Kromě toho, že na veletrhu představí svou biografii Václava Havla, bude s Hvížďalou diskutovat o způsobu, jakým česká společnost na Václava Havla vzpomíná dnes, a jak se vztahuje k jeho duchovnímu dědictví.
Posledním a v zahraničí asi nejznámějším českým autorem, který v rámci kulturního programu národního stánku vystoupí, je Tomáš Halík. Mimo to, že zde plánuje veřejná čtení ze svých knih, slavnostně otevře společně s náměstkyní ministra kultury Kateřinou Kalistovou český stánek. „Jsem opravdu rád, že si na letošním veletrhu připomínáme výročí narození velkého Čecha a Evropana, mého dlouholetého přítele Václava Havla,“ říká k tomu Halík.
„Frankfurtský veletrh je pro českou literaturu čím dál důležitější. V posledních dvou třech letech obohacuje formát knižního veletrhu o literární festival. Důležitosti akce odpovídá nadnárodní význam letošního tématu českého stánku i pozvaných hostů. A navíc je to pro nás taková menší příprava na Lipsko 2019, kde bude Česká republika hlavní zemí,“ doplňuje Kalistová.
V rámci české expozice se představí téměř dvě desítky vystavovatelů, kteří zastupují široké spektrum knižní produkce. Vedle velkých a malých nakladatelství (například Academia, Aventinum, Host, Lingea či Fraus) se budou prezentovat i nakladatelství univerzitní (Nakladatelství VUTIUM, AMU Press nebo Vydavatelství UP).
Významnou součástí českého stánku bude expozice literárních cen, v níž je prezentována nejnovější česká literární produkce, a výběr z českých knih v překladu. K příležitosti národní prezentace je připraven katalog, který je v letošním ročníku zaměřený vedle novinek z knižní kultury i na témata spojená s Václavem Havlem.
Přípravou české prezentace na největších zahraničních knižních veletrzích je od roku 2014 pověřena Moravská zemská knihovna v Brně.