Billboardová mafie? Prostě mafie
Tomáš HolubJihočeský billboardový boss roky terorizuje občany ČR. Úřady tomu převážně přihlížejí. Blýská se však na lepší časy. Vše uvedla do pohybu nedávná zjištění, podle nichž Fischer, vlastním jménem Cvešper, figuroval u více vražd na Slovensku.
Platné legislativě navzdory hyzdí nadále česká města i okolí silnic tisíce billboardů. Nelegální reklama je totiž podle všeho velmi výnosným byznysem. Dlouho jsme si mysleli, že neschopnost vymáhat právo vedla k vytvoření struktur, které postupně začaly ohrožovat občany. Skutečnost však byla mnohem děsivější. Nedávná investigace Seznam zpráv a Radiožurnálu totiž odhalila, že nejvýraznější postava české černé reklamy, Anton Fišer, není jen podnikatelem za hranou zákona, ale mafiánem s tím nejtemnějším profilem.
Boss organizace Eurobillboard, která působí především v Českých Budějovicích a jižních Čechách a jejíž činnost spočívá v instalaci billboardů nejen v zapovězených zónách, ale zhusta i na soukromých pozemcích bez souhlasu majitele, ve skutečnosti není žádný Anton Fischer, ale na Slovensku známý a několikrát soudně trestaný mafián Anton Cvešper.
Moje zkušenost
Brzy to budou dva roky, co jsem efektivním způsobem začal úřadům oznamovat nepovolená reklamní zařízení. Coby občan Českých Budějovic jsem během covidové karantény zmapoval a dokumentoval veškeré černé billboardy. Projezdil jsem tehdy skutečně každý kout města. Stručné podněty s fotodokumentací a parcelními čísly jsem pak předal odpovědným úřadům.
Nastalo však něco, co jsem nečekal. Jelikož úřadem posílané výzvy k odstranění černých staveb obsahovaly také mé jméno a adresu bydliště, začal mě pronásledovat jistý Anton Fischer, již soudně trestaný muž ze Slovenska, kterému přes již tehdy platný zákaz podnikání má iniciativa hodně vadila. A nebyl jsem rozhodně prvním, kdo panu Fischerovi vadil. Již dříve totiž inicioval, nebo dokonce sám uskutečnil fyzické napadení místostarosty Brandýsa nad Labem Patrika Zandla, aktivisty Jana Vavřína, nebo právníka Adama Hromase.
Následovaly výhružně zabarvené zprávy jak od něj, tak od jeho syna Olivera a jeho kumpána Tomáše Plánského. Když pak vyšel článek na mou podporu, nátlak se ještě znásobil.
Ve snaze o mou diskreditaci začaly mým jménem chodit falešné e-maily nejen úřadům, ale i mému zaměstnavateli a dalším. Dlouhodobý nátlak pak vyvrcholil přistavením billboardu před náš dům, po němž následovalo otevřené pronásledováním mojí maminky. Obdobným postupem pak Fischer vyhrožoval i dalším lidem, kteří se kdy Eurobillboardu snažili postavit.
Po dlouhodobém úsilí byl v listopadu loňského roku Anton Fischer spolu se synem Oliverem i Tomášem Plánským konečně obviněn z několika trestných činů vůči větší skupině lidí, kteří v různém období vyvíjeli snahu o odstranění nepovolených reklam firmy Eurobillboard.
Zatím beze změny
Dalším logickým krokem by nyní měla být iniciace opětovného stíhání Antona Cvešpera na Slovensku. Vzhledem k jeho tamním známostem a aktuální neblahé politické situaci k tomu ovšem vůbec nemusí dojít. I proto stojí za zvážení uvalit na Cvešpera soudní vazbu. Vzhledem ke zjištěným informacím jde totiž nejen o člověka nebezpečného, ale také o někoho, kdo už jednou změnil svou identitu. Vyloučit proto nelze jeho případnou snahu uprchnout z ČR, a následkům svého jednání se tak prostě vyhnout.
Výmluvné ostatně je, že Anton Fischer/Cvešper právě teď brázdí republiku ve svém oranžovém porsche a dále vlastnoručně staví další a další nelegální reklamní zařízení.