Další spor v koalici: Babiš chce více pravomocí pro Celní správu, ČSSD je proti
Vratislav DostálMinisterstvo financí v úterý představilo reformu Celní správy, která počítá s tím, že by se měla její působnost rozšířit i na vyšetřování trestních činů v oblasti daně z příjmů. ČSSD ale odmítá, aby celní správa jakkoliv pravomoci policie.
Sociální demokraté odmítají rozšíření pravomocí Celní správy, podle nich je nekoncepční. Pro Deník Referendum to uvedl mluvčí sociálních demokratů Michal Kačírek. Reformu Celní správy představil v úterý předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, podle kterého rozšíření pravomocí celní správy významným způsobem přibližuje její roli v oblasti odhalování daňových úniků praxi běžné ve většině zemí Evropské unie.
Vyšetřování trestních činů, sdělení obvinění a návrh na obžalobu je ze zákona dáno policii a podle sociálních demokratů není žádný důvod, aby pod ministerstvem financí vznikala ještě další policie. „Naopak vidíme za zcela logické návrat k obnovení finanční policie v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu, která byla zrušena za ministra vnitra Langera,“ vysvětluje Václav Votava z ČSSD
Ze zveřejněné koncepce rozvoje v oblasti trestního řízení vyplývá mimo jiné, že působnost Celní správy by se měla rozšířit i na vyšetřování trestních činů v oblasti daně z příjmů. ČSSD ale tvrdí, že vyšetřování trestních činů v oblasti daní musí zůstat výlučně v kompetenci Policie a jejích orgánů.
„Do nové koncepce zapadá sice snaha Andreje Babiše angažovat do vedení Celní správy bývalého vyšetřovatele, to však nesmí být záminkou či důvodem pro to, aby v České republice vedle policistů vyšetřovali též celníci. Policii ČR máme jenom jednu. Její kompetence by neměly být ani rozmělňovány, ani oslabovány, ani podrobovány nějakému konkurenčnímu tlaku,“ tvrdí Votava.
Ministerstvo financí argumentuje tím, že chce zefektivnit vyšetřování daňových úniků. „Dnes musí Celní správa většinu případů po podrobném zadokumentování trestné činnosti předávat Policii, která se s případem teprve začne znovu seznamovat,“ vysvětluje náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.
„Hovoříme přitom u složitějších kauz o nějakých třiceti šanonech spisu. I nadále pak obvykle Policie s Celní správou, coby nenahraditelným nositelem potřebného know-how, při vyšetřování úzce spolupracuje. Že je bez tohoto přesouvání spisů a dublování agend průběh trestního řízení jednodušší, rychlejší a efektivnější, vědí prakticky ve všech zemích na západ od našich hranic,“ dodává Schillerová.
„Jsem rád, že ministerstvo financí po deseti letech úvah konečně vyslyšelo věcné a nezpochybnitelné argumenty terénních pracovníků, kterým současný stav přináší značné každodenní komplikace,“ řekl Milan Poulíček, generální ředitel Generálního ředitelství cel. „Pokud bude moci stejný tým, který je se spisy detailně obeznámen, dotáhnout případ až do konce, trestní řízení se výrazně urychlí. Věřím, že to je společný zájem všech zapojených složek,“ dodal Milan Poulíček.
„Chtěl bych zdůraznit, že tento záměr souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, je založen na praktických a odborných zkušenostech, byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády,“ doplnil ministr financí Andrej Babiš.
Podle ministerstva financí by přitom působnost pověřených celních útvarů nebyla výlučná, nýbrž společná s orgány Policie České republiky. „Zda úkony policejního orgánu bude provádět Celní správa, nebo Policie České republiky, záleží především na tom, který z těchto orgánů se o trestné činnosti dozvěděl dříve a na konkrétních okolnostech případu,“ tvrdí ministerstvo.