Další spor mezi ČSSD a hnutím ANO: Kdo ustoupil tabákové lobby?
Vratislav DostálPoslanecká sněmovna ve středu neschválila protikuřácký zákon. Proti byli také zástupci hnutí ANO. Podle sociálních demokratů tak hnutí ANO hrubě porušilo koaliční smlouvu. ANO zase tvrdí, že se zákon z antitabákového změnil na prokuřácký.
Poslanci vládní koalice se od středy vzájemně obviňují z porušení koaliční smlouvy. Ve sněmovně totiž neprošel tzv. protikuřácký zákon, který je jednou z klíčových norem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Pro normu hlasovalo pouhých osmdesát ze 175 přítomných poslanců, dvaačtyřicet jich bylo proti. Ke schválení tak chybělo osm hlasů.
Proti byli také zástupci hnutí ANO, podle nich se totiž návrh zákona při projednávání Sněmovnou příliš změnil. Němeček ihned po hlasování prohlásil, že zástupci hnutí ANO hrubě porušili koaliční smlouvu. Podobně hovořili také ostatní sociální demokraté včetně premiéra Bohuslava Sobotky. ANO trvá na tom, že se zákon z antitabákového změnil na prokuřácký. Svízel nicméně je, že se tak stalo i za přispění Babišových poslanců.
Rozčarování neskrýval například předseda sněmovní frakce sociálních demokratů Roman Sklenák. „Od prvního ledna příštího roku mohl mít každý návštěvník jakékoliv restaurace zajištěno, že vstupuje do nekuřáckého prostředí. Ten zákon teď spadl kvůli hlasování poslanců za ANO pod stůl,“ komentoval Roman Sklenák.
Přitom odmítl obvinění Andreje Babiše, že schválením pozměňovacího návrhu umožňujícího kouření v přísně definovaných oddělených stavebních prostorách se z protikuřáckého udělal zákon kuřácký. „Je to nesmysl. Stejnou úpravu má řada dalších zemí. Česká republika tak i nadále bude jedním z posledních států, kde kouření v restauracích není regulováno.“
Babišem označený „klasický podraz koaličních partnerů“ Sklenák vidí úplně naopak. „Pro zmíněný pozměňovací návrh hlasovalo i osm poslanců ANO, mimo jiných předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí Jan Volný nebo jejich zdravotnický expert Milan Brázdil,“ uzavřel Roman Sklenák.
„Mrzí mě to, ten zákon se projednával řadu měsíců a pak ho bez jakéhokoliv odůvodnění a jakékoliv informace shodilo ANO pod stůl. Hlasování poslanců ANO bylo pro nás nemilé překvapení, protože to dopředu neavizovali. Pokud v tuto chvíli tvrdí, že byl pro ně nepřijatelný, měli to říci dopředu a mohli jsme o té věci jednat. Ale my jsme takové informace neměli," uvedl pak v rozhovoru pro ČTK.
Naopak ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš naznačil, že společná vláda s KDU-ČSL a ČSSD by nemusela vydržet, premiér podle něj lže. „Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží,“ prohlásil předseda hnutí ANO pro ČT24.
Sobotka pak kvůli hlasování svolal na pátek koaliční radu. Také se nechal slyšet, že bude chtít, aby se norma ještě v tomto volebním období vrátila do legislativního procesu. Podle původní předlohy měl zákon zakázat kouření v restauracích, barech a podobných zařízeních a omezit podávání alkoholu. Nyní si restaurace mohou vybrat, zda budou nekuřácké, nebo kuřácké.
240 pozměňovacích návrhů
Faktem je, že se odpůrcům zákona podařilo maximálně znepřehlednit hlasování ve sněmovně, k zákonu bylo totiž načteno celkem 240 pozměňovacích návrhů. Klíčovým se pak ukázal být návrh dlouholetého odpůrce úplného zákazu kouření v restauracích Marka Bendy z ODS, který v restauracích zaváděl takzvané kuřárny.
„Procedura hlasování a vůbec zákon, který má 240 pozměňovacích návrhů, je velice složitý, protože ty pozměňovací návrhy jsou mnohdy propletené, a když se třeba zruší nebo schválí jeden pozměňovací návrh, tak dalších osm nebo devět jich může vypadnout,“ uvedl v úvodu projednávání Jaroslav Krákora z ČSSD.
Marku Bendovi se koaliční poslance podařilo rozklížit tím, že prosadil zavedení tzv. kuřáren. Právě tuto úpravu kritizuje hnutí ANO. „Ministr zdravotnictví veřejně obhajuje zákon, který se z antitabákového změnil na prokuřácký a v mnoha směrech jde proti evropským a světovým trendům,“ uvedl Rostislav Vyzula z hnutí ANO.
Podle něj po zásahu drtivé většiny poslanců ČSSD odporoval zákon Rámcové úmluvě Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, kterou Česká republika podepsala. „Smlouva,“ pokračuje Vyzula, „jasně říká, že má dojít k eliminaci expozice tabákového kouře v restauracích a to úplným zákazem kouření. Nepřipouští vytváření prostor vyhrazených pro kuřáky.“
Vyzulovi se nelíbilo, že ministr zdravotnictví, místo toho, aby stavebně oddělené kuřárny jasně odmítl, dal za ministerstvo neutrální stanovisko. Podle poslance hnutí ANO tak popřel vlastní důvodové zprávy. „Chceme-li zcela zakázat kouření v restauracích, musí to být bez výjimek,“ myslí si Vyzula.
Neříká ale, že to byli také poslanci hnutí ANO, kdo v dílčím hlasování podpořil změnu, která právě tyto kuřárny v restauracích povoluje. Návrh, který předložil Marek Benda z ODS, prošel v dolní komoře o pět hlasů a jak připomíná Sklenák, celkem osm jich dodalo také hnutí ANO.
„Část poslanců, bohužel i z našeho hnutí, hlasovala pro ty oddělené prostory. Tím se pro další členy našeho hnutí stal ten zákon nepřijatelný,“ řekl po hlasování před novináři poslanec ANO Ivan Pilný. Podle předsedy sněmovního klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka to přesto nebyli oni, kdo porušil koaliční smlouvu.