V USA řeší problém s amatérským vyzbrojováním dronů
Petr JedličkaStále většímu počtu lidí se daří vybavovat malé volně prodejné létací stroje různými zbraněmi — od taserů až po plamenomety. Dron se přitom dá ovládat i mobilním telefonem a zákony regulující takové vyzbrojování často chybějí.
Tradiční vnitroamerická debata zda a jak regulovat vlastnictví zbraní získává v poslední době další rovinu — stále více Američanů si totiž pořizuje malá bezpilotní létající zařízení, takzvané drony, a čím dál více jich je zkouší zároveň amatérsky vyzbrojit.
Velkou popularitu si na videokanále YouTube již získaly nahrávky dronů, které lze běžně pořídit za ekvivalent jednoho tisíce korun, vybavených pistolí či malým plamenometem (viz níže). Dražší modely přitom mohou nést i automatické zbraně.
„Jde o velice vážnou věc. Malé drony jsou stále levnější (...) a vedle zbraní mohou nést třeba i výbušninu (...) Dosud se za hlavní problém spojený s rozšířením malých dronů považovalo narušování soukromí, neboť klasický dron je vybaven pouze mikrokamerou. To se však v budoucnu nejspíše změní (...) Platí přitom, že ty samé skupiny, které dnes brání regulaci střelných zbraní, se snaží obvykle ovlivnit také legislativu, která zakazuje vyzbrojování dronů,“ cituje server Daily Signal Marka Clarka, právníka, který se otázkou regulace dronů zabývá.
Většina otázek regulace zbraní spadá v USA už několik desítek let do pravomocí jednotlivých států. To se týká i zbraní montovaných na drony. Odpovědný federální úřad FAA stanovuje v současnosti pouze maximální povolenou váhu dronu, jejž může soukromá osoba vlastnit. Aktuálně jde o 55 liber (přibližně 25 kilogramů).
Pozorovatelé připomínají, že rozšířené vlastnictví malých dronů je jevem typickým až pro několik posledních let a že zákony, které jej upravují, dost často teprve vznikají. Dobře zorganizované lobbyistické skupiny tak mají usnadněnou práci.
Velká debata se vede aktuálně nad tématem zejména v Severní Dakotě, kde podařilo loni zastáncům volné dostupnosti zbraní prosadit do nového zákona klauzuli, dle níž mohou být drony vybaveny nesmrtícimi zbraněmi, jako jsou tasery či zbraně střílející gumové projektily. A velmi se debatuje také v Connecticutu, kde se příslušná legislativa nyní projednává.
Další informace:
ActivistPost.com So It Begins: American Police Start Pushing to Weaponize Domestic Drones
The New American Will Weaponized Drones Be Next for Police?
RT Connecticut to review ‘weaponized drones’ after teen’s flame-throwing, gun-toting UAVs
ReadWrite.com Weaponized Drones Are Now Legal In The U.S.