Největší ledová kalamita
Lukáš HrábekSvět obletěla manipulativní zpráva o neúspěšné výpravě Greenpeace, kterou ochotně sdíleli hlavně klimaskeptikové. Zpráva měla být výsměchem těm, kteří varují před změnami klimatu. Mluvčí Greenpeace vyvrací její lži a omyly.
Občas na mě ta zpráva odněkud vykoukla. Říkali o ní, že je „cimrmanovsky dokonalá“. Sdíleli ji klimaskeptici na facebookové stránce Greenpeace a chytily se jí tradiční portály, které vystupují proti „ekologismu“ a „klimatickému alarmismu“. To, že ji šířily jen pochybné informační kanály a že na všech měla srovnatelnou podobu, naznačovalo, že nejde o příliš věrohodnou zprávu. Přesto mi to vrtalo hlavou.
Většinou šlo jen o jediný odstavec: „Výprava Greepeace k severnímu pólu s cílem zkoumat průběh globálního oteplování byla odložena, neboť jejich ledoborec vyrazil vyprošťovat zásobovací lodě, které uvízly v nejhorší ledové kalamitě za posledních dvacet let…“
Říkal jsem si: Že bychom měli nějakou expedici, o které bych nevěděl? Poptal jsem se i u kolegů, ale nikdo o žádné záchranné misi nevěděl. Až s odstupem času se mi podařilo najít původní zdroj informací - článek v kanadském deníku The Globe and Mail. A vše se začalo vyjasňovat…
V tuto chvíli by možná stačilo říci, že organizace Greenpeace žádnou výpravu k severnímu pólu neorganizovala a že šlo o vědeckou expedici, kterou přemisťovala loď spadající pod kanadskou Pobřežní stráž. A že se nás to netýká. Tečka. Ale myslím si, že stojí za vysvětlení, co se vlastně v té Arktidě stalo.
Nejdříve si tedy shrňme základní fakta. Bavíme se o Arktidě - to je to zamrzlé území na severu. Zdejší led neleží - alespoň většinou - na nějaké pevnině či na ostrovech, jde o obrovské sloupce mořského ledu, které se tyčí do výšky až několika desítek metrů, a pohled na ně bere dech.