Začal filmový festival v Jihlavě, v porotě České radosti zasedá i Knížák
Redakce DRFilmový festival v Jihlavě začal včera slavnostním ceremoniálem a promítáním filmu o fotografovi Josefu Koudelkovi. Mezi festivalovými hosty nebude chybět syrský fotbalový trenér Mohsen, kterého v Röszke podrazila maďarská kameramanka.
Je pro nás důležitější pocit bezpečí, nebo svoboda? Dilema se stalo základním motivem ceremoniálu zahájení 19. ročníku mezinárodního dokumentárního festivalu v Jihlavě, sverénně nejdůležitější akce svého druhu u nás.
Večerem tradičně provázeli herci z divadla Vosto5. „Již proto, že jsem opice, poznávám jasně, jak lidský druh je příliš okouzlený, velmi často se nechá svést slovem svoboda,“ promluvila v úvodu k divákům z plátna gorila hledíc jim přímo do očí. Znělku vytvořil režisér Godfrey Reggio, oceněný loni festivalem za přínos světové kinematografii.
Letos ji přijel převzít arménský režisér Artavazd Pelešjan, představitel metody tak zvané distanční montáže, autor snímků Začátek, Naše století, či Roční období, jež bude možno na festivalu zhlédnout. Jiná legenda, česká dokumentaristka Helena Třeštíková, v rámci zahájení pokřtila svou knihu Časosběrný dokument, věnovanou metodě, kterou u nás proslavila. Po zahájení následovala premiéra filmu Koudelka fotografuje Svatou zemi za přítomnosti portrétovaného i režiséra Gilada Barama.
Festival nabízí jako každý rok ohromné množství fascinujících snímků, vedle průřezu domácí tvorbou také přehlídku filmů světových, z nichž celá řada se věnuje tématu uprchlíků. K festivalu připoutají pozornost exkluzivní hosté, Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, Máša Aljochinová, z punkové skupiny PussyRiot či Osamu Mohsen, syrský trenér podražený maďarskou kameramankou.
Tradičně výrazně sledovaná festivalová sekce českých dokumentů Česká radost, v níž se objeví dlouho očekávaný film Martina Kohouta o české privatizaci Česká cesta se letos dočká posouzení porotou, v níž zasedne mimo jiné bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák. Jelikož snad žádný z filmů v sekci letos nepojednává o Václavu Klausovi do výsledku práce poroty by se jeho přítomnost nemusela promítnout.
v sobotu ve jednu hodinu se na festivalu v rámci doprovodných akcí uskuteční dílna Deníku Referendum, Média a uprchlíci. Kromě promítání natočených fragmentů se bude konat beseda, na které mimo jiné vystoupí dokumentarista Vít Janeček, redaktoři DR Zuzana Vlasatá, Jakub Patočka a redaktor Českého rozhlasu Dalibor Zíta, autor otevřeného dopisu Janu Šibíkovi.