Řečtí demonstranti zabrali ministerstvo financí
Petr JedličkaPřibližně tři sta demonstrantů obsadilo dnes ráno vestibul a dolní patra budovy řeckého ministerstva financí. Protestují tak proti balíčku sociálních škrtů a úspor, jejž včera představila vláda.
Skupina tří set demonstrantů vzala dnes ráno útokem vrátnici řeckého ministerstva financí a obsadila hlavní část budovy. Podle zpráv agentury AFP neměla ochranka šanci. Ministerští úředníci normálně pracují. Demonstranti jen zabránili několika známějším osobám ve vstupu do budovy.
Dle agenturních zjištění by protestující rádi mobilizovali řeckou veřejnost k jasnému odmítnutí asociální politiky kabinetu Giorgose Papandrea. Ta včera představila rozsáhlý program úspor, jež mají snížit řecký dluh a přimět bohatší státy k poskytnutí půjček. Úsporný balíček se stává zejména ze sociálních škrtů (zmrazení penzí, zkrácení víkendových příplatků pro státní zaměstnance o třetinu) a navýšení některých specifických daní (benzín, nafta, alkohol, cigarety).
Plošně zvýšena byla též DPH, z devatenácti na jedenadvacet procent. Nárůst DPH je přitom opatření, které zpravidla nejvíc postihuje nízkopříjmové skupiny.
Řecko se potýká s krizí hůře než ostatní státy. Podle většiny ekonomů je to zejména vinou rozhazovačné politiky předchozích vlád — jak pravicových, tak levicových — a státního dluhu, který v posledních letech rychle narostl. Otřesy v řecké ekonomice přitom oslabují i společnou měnu euro. Evropská komise i bohatší státy eurozóny slíbili pomoc, chtějí však zásadní změnu v hospodaření. Právě té má být Papandreův balíček předzvěstí.
Blokády veřejných institucí nejsou v Řecku ničím výjimečným. Obvykle skončí do několika hodin, často i bez zásahu policie. V tomto případě jde ovšem o součást mohutné, i když nekoordinované protestní kampaně, k níž se postupně připojují různé odborové svazy a politické organizace. Na zítřek je například plánována čtyřiadvacetihodinová stávka učitelů.
Další informace: