Řecko: státní zaměstnanci se střetli s policií
Lukáš HorákCelostátní jednodenní stávka proti snižování platů v rámci finanční krize by podle EU mohla umožnit dohodu.
Zaměstnanci státního sektoru Řecka se ve středu během jednodenní celostátní stávky střetli s tamní policií, která k rozehnání protestujících nakonec použila slzný plyn.
Stalo se tak poté, co se tamní popeláři ve snaze spojit se s dalšími stávkujícími pokusili svými vozy najet do policejního kordonu. Stovky dalších demonstrantů se pak s vlajkami a bubny shromáždily na náměstí Syntagma v centru města, aby vyjádřily nespokojenost se škrty ve výdajích.
„Je to válka proti státním zaměstnancům a my na ni odpovíme válkou, budeme bojovat, dokud nebude tento postup přehodnocen," řekl agentuře AP předák řeckých komunistických odborů Christos Katsiotis. Další demonstrace byla naplánována na středeční odpoledne před budovu parlamentu.
Řecký premiér George Papandreou je nyní kvůli řešení finanční krize v Paříži. Zatím musel čelit stávce zemědělců požadujících vyšší státní dotace, kteří blokádami traktorů téměř tři týdny bránili plynulému provozu na řeckých dálnicích.
Evropští partneři Řecka nejspíš s pomocí budou souhlasit, představitelé Německa už dokonce naznačili, že v obecné rovině je již dohoda uzavřena. Zítřejší evropský summit v Bruselu se tak bude věnovat krizi v Řecku v naději, že se podaří omezit rostoucí řeckou hrozbu pro eurozónu.
Stávka mezitím Řecko ochromila. Neakutní návštěvy lékařů byly zrušeny a školy po celém Řecku zůstávají zavřené. Díky stávce letištního personálu byly přerušeny lety oběma směry. Poté, co British Airways zrušily tři plánované lety z Heathrow do Atén, pozastavily největší řecké aerolinky veškeré služby.
Předáci odborů vyzývají k aktivním protestům vůči plánům premiéra Papandreoua, které mají omezit výdaje a kromě škrtů v platech stávajících státních zaměstnanců také zamezit nabírání nových.
„Slíbili nám, že budou platit bohatí, ale místo toho tahají peníze z chudých," obviňuje Papandreoua šéf odborů státních zaměstnanců Ilias Iliopoulos, podle kterého řecká vláda plánuje „permanentní úspornosti" a „finanční likvidace zaměstnanců a důchodců".
„Naší prvořadou povinností je starat se o ekonomiku a snížit státní dluh hledáním takových řešení, které co nejvíce ochrání nižší a střední třídu," reagoval na obvinění Papandreou. Vláda tak bude tahat peníze z chudých, aby zachránila ekonomiku a chudým tím pomohla. Parlament navíc včera oznámil zvýšení průměrné doby odchodu do důchodu z jedenašedesáti na třiašedesát let, což řeckým zaměstnancům náladu nejspíš také nezvedne.
Trhy cenných papírů po celé Evropě se ale ve středu ráno zaradovaly, byly povzbuzeny vyhlídkou na odsouhlasení záchranného balíčku EU. Další stávky jsou již ovšem bez ohledu na nějaké balíčky naplánovány na druhou polovinu února.
Více informací:
Guardian Greek public sector workers strike as spectre of bailout looms