Evropa přijala řecký ozdravný plán, bojí se šíření krize
Petr SalamonŘecký premiér Papandreou navrhl balíček úsporných opatření, Evropská komise jej přijala, ale chce víc. Vinu ovšem nenese pouze Řecko, komise přinejmenším nekonala a nechala situaci zajít příliš daleko.
Řecko získalo podporu Evropské komise pro své plány na snížení rozpočtového deficitu. Ten dosahuje čtyřnásobku výše přípustné v eurozóně. Musí tak dále snížit veřejné výdaje a bude rovněž čelit právním krokům kvůli nepřesným ekonomickým statistikám.
V úterý zveřejnil řecký premiér George Papandreou balíček opatření, který má snížit veřejné výdaje a schodek státního rozpočtu z 12, 7 procent HDP v loňském roce na tři procenta do roku 2012. Obsahovat má zastavení růstu mezd zaměstnanců veřejného sektoru i zvyšování daní. „Podle nás je tento program ambiciózní a může vést k potřebným cílům,“ řekl Evropský komisař pro měnu Joaquín Almunia.
Evropská komise po Řecku požaduje ještě další kroky. Požaduje snížení výdajů na provoz státního aparátu tím, že po odchodu státních zaměstnanců do důchodu nenastoupí další na jejich pozice. Požaduje rovněž reformu důchodového systému a vyrovnané finanční plánování.
Evropská unie chce po vládě v Athénách, aby do poloviny příštího měsíce zveřejnila harmonogram, jak bude realizovat premiérovy návrhy. Komise navíc žádá, aby vláda každý měsíc zveřejňovala aktualizovaný rozpočet. Evropští komisaři budou průběžně sledovat plnění řeckého programu. Řecko tak bude podle BBC pod největším dohledem Evropské komise ze všech evropských států.
Komisař Almunia řekl: „Podporujeme řecký program, ale víme, že jeho provedení nebude jednoduché. Je velmi náročný, ale naprosto nezbytný a naléhavý.“ Podle něj se důvěra zahraničních investorů v Řecku může zlepšit v průběhu léta. „Pokud budeme moci v polovině roku 2010 kladně ohodnotit kroky řecké vlády, získají z toho i místní trhy,“ řekl Almunia.
Proč ovšem začala Evropská komise s opatřeními tak pozdě? O vzrůstajícím řeckém zadlužení se přece, jak připomíná ekonomický redaktor BBC pro Evropu Nigel Cassidy, v Bruselu dlouho všeobecně ví. Zdá se, že je to především současná obava z možnosti šíření krize z Řecka do dalších evropských zemí, zejména do Španělska nebo Itálie, kde je zadlužení rovněž vysoké. Podobná lavina by mohla vést až k pádu eurozóny.
Stále přetrvávají pochybnosti, zda se premiérovi opravdu povede snížit schodek státního rozpočtu. Řecké odbory varovaly, že jim dochází trpělivost. Odborová organizace sdružující státní úředníky oznámila jednodenní stávku na konci měsíce.
BBC citovala profesora ekonomie profesora Maria Levise, který souhlasí s tím, že se jedná o velkou výzvu pro vládu. „Domnívám se, že to Řekové přijmou, pokud jim bude plně vysvětlena obtížnost situace,“ řekl Levis. Nestačí jenom zvýšit daně, je potřeba zvýšit také produktivitu," domnívá se.
Další informace:
BBC Greece to face European Commission economic scrutiny
Independent Tougher action is needed over financial woes, EC tells Greece