Hlasování o nedůvěře vládě dopadlo podle očekávání, koalice je soudržná
Vratislav DostálV úterý pozdě večer hlasovala po celodenní diskusi Poslanecká sněmovna o nedůvěře vládě Bohuslava Sobotky. Pro vyslovení nedůvěry hlasovaly kluby TOP 09, ODS a Úsvitu, celkem 47 poslanců. Vláda tak první hlasování o nedůvěře bez problémů ustála.
První hlasování o nedůvěře vládě Bohuslava Sobotky dopadlo podle očekávání. Vláda ho bez problémů ustála, pro vyslovení nedůvěry hlasovali pouze poslanci pravicové opozice, celkem jich bylo sedmačtyřicet. Hlasování předcházela dlouhá debata, slovo si vzali snad všichni poslanci ODS, TOP 09 a Úsvitu. Kritizovali především střet zájmů Andreje Babiše.
Pravicová opozice schůzi svolala kvůli tomu, že koalice minulý týden prosadila pokračování daňového zvýhodnění biopaliv. Schválení normy totiž zajistí Agrofertu, jehož jediným vlastníkem je předseda hnutí ANO Andrej Babiš, několik miliard korun z veřejných rozpočtů.
„My když jsme před šestnácti měsíci tady upozorňovali na obrovský konflikt zájmů v terénu, na který vstupuje pan ministr financí Babiš, a já jsem to tenkrát přirovnal k situaci tygra v masně, tak jste všichni říkali: Ale to není pravda, vy ho podezíráte úplně zbytečně, on si nekousne,“ uvedl například první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Já jsem říkal: Ale spousta těch kousnutí nikdy nebude vidět,“ dodal s tím, že se ukazuje, kterak Babiš nedokáže odolat a „kousne si, i když vidět je“. Pokud se Babiš takto chová v případech, na kterých vidět je, lze podle prvního místopředsedy TOP 09 konstatovat téměř s jistotou, že se tak chová ve všech ostatních případech, na které vidět není a nikdy vidět nebude.
„Ať už jsou to operace na kapitálovém trhu, ať už je to jeho vztah k bankám, kde je významně úvěrově angažován. Prostě všude, kde narazí na sebe zájem veřejných rozpočtů a zájem Agrofertu, nás pan ministr financí na konkrétních příkladech, o kterých dnes hovoříme a umíme je prokázat, přesvědčuje, že zájem Agrofertu bude mít vždycky přednost,“ zdůraznil Kalousek.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka kontroval srovnáním své vlády s vládou Petra Nečase. Připomněl, že strany stávající vládní koalice obdržely mandát voličů v řádných volbách a že jeho vláda disponuje 111 poslanci. „Pamatuji si, jak tady byla vláda a držela se u moci řadu měsíců na základě podpory politické strany, která vůbec ve volbách nekandidovala. A také si na to určitě kolegové z ODS a z TOP 09 budou pamatovat. Není to tak dávno,“ dodal.
„A já jsem rád, že jsme se od té doby posunuli. Že tady nemáme přeběhlíky Melčáka a Pohanku, že tady nemáme stranu, která nikdy ve volbách nekandidovala a která umožňuje přežití vlády. Tato vláda stojí na základě hlasů politických stran, které uspěly ve volbách, mají jasný mandát občanů a mají jasnou většinu v této Poslanecké sněmovně,“ zdůraznil Sobotka.
O slovo se asi po třech hodinách jednání přihlásill také ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Pravici připomněl, že býval její volič a zdůraznil, že nebýt jejího selhání, v politice by nebyl. Zmínil také korupční praktiky občanských demokratů. Zdůraznil zároveň, že z jeho firem minulý rok plynulo do státního rozpočtu dvě miliardy 314 miliónů na zdravotním a sociálním pojištění a 743 miliónů na daň z příjmu právnických osob do státního rozpočtu.
„Nemám žádné offshory, jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech. A taky jsem jako fyzická osoba odvedl za poslední dva roky 128 miliónů korun. A taky mám nadaci, která rozdá ročně čtyřicet miliónů, protože jsem vděčný této zemi, kde jsem uspěl. A šel jsem do politiky kvůli vám. Jsem se koukal na vašeho guru 2. září 2011, jak říkal: Tady není žádná korupce. Potom chtěli po mně milión euro za to veto na ty biopaliva. Tehdá. Na to jste asi už zapomněli,“ uvedl Babiš.
Na tato slova o úplatcích reagovala Miroslava Němcová z ODS a Babiše se tázala, zda tuto skutečnost nahlásil orgánům činným v trestním řízení. „Je škoda, že si to nepamatujete. To bylo v Otázkách Václava Moravce. Tam spadl web a potom Česká televize to zapomněla vysílat, protože to byl samozřejmě skandál. Já jsem řekl tam to jméno. Byl jsem u notáře, vyšetřovala to policie. Bylo to z okolí vašeho oblíbence, vašeho guru, prvního, nebudu ho jmenovat. Myslím, že všichni víme, kdo tady byl největší škůdce od listopadu,“ reagoval Babiš.
Server iDnes.cz připomněl, že v listopadu 2011 v Otázkách Václava Moravce Babiš zmínil Václava Petra, majitele sportovního klubu Erpet. Podle předsedy hnutí ANO šlo o to, aby čestný člen klubu, tehdejší prezident Václav Klaus, zákon nevetoval. Protikorupční policie se případem zabývala několik měsíců, na nic ale nepřišla.