Babiš chce svěřit miliardu podniku, který neví, kdo je jeho ředitelem
Zuzana VlasatáStátní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb má mít na starosti evidenci elektronických tržeb. Podléhá ministru financí. Ten nyní chce, aby vypsala zakázku za miliardu — bez výběrového řízení. Okolnosti jsou podezřelé.
Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš dnes předkládá na jednání vlády bod o veřejné zakázce na zajištění provozu informačního systému elektronické evidence tržeb. Má jít o zakázku bez výběrového řízení.
Předem známým dodavatelem je Státní pokladna Centrum sdílených služeb, což je státní podnik, který vznikl k prvnímu lednu tohoto roku odštěpením od Státní tiskárny cenin. Zakázka má trvat do konce roku 2020 a ročně podle Babišova resortu přijde na více než 222 milionů korun, celkově tedy na více než miliardu.
Podnik se ale v tuto chvíli nachází v poněkud schizofrenní situaci, a jak se navíc zdá, ani o tom neví. Podle obchodního rejstříku je jeho generálním ředitelem člověk, který dnes ovšem už pracuje někde úplně jinde.
Kdo je tady ředitel?
Ministerstvo financí rozhodlo o vzniku Státní pokladny Centra sdílených služeb už začátkem listopadu loňského roku. Ředitelem na „transformační“ období odlučování státního podniku od Státní tiskárny cenin byl tehdy jmenován Milan Křístek, který na přelomu let 2012 a 2013 krátce šéfoval pražskému dopravnímu podniku a poté dělal poradce pro informační systémy Andreji Babišovi.
Podle zprávy z 13. 1., která je dostupná na internetových stránkách státního podniku i Babišova ANO, byl ale jeho nástupcem jmenován dřívější šéf Fujitsu-Siemens Hanuš Weisl.
„Milan Křístek ze služeb Andreje Babiše odchází. Běžný chod nového podniku přebírá Hanuš Weisl s tím, že na něj čeká několik důležitých projektů. Ministerstvo například chystá diskutovanou stavbu nového datového centra, které má sloužit především chystaným novým systémům souvisejícím s evidencí tržeb či danění,“ stojí ve zprávě.
Aktuální pohled do obchodního rejstříku ovšem napovídá, že buďto se někde stala chyba, anebo je všechno jinak. Generálním ředitelem — a statutárním orgánem podniku — je stále Milan Křístek, který ale na svém profilu na profesní síti LinkedIn uvádí, že nyní pracuje jako poradce ve společnosti Riverich Holding.
Že je zápis v rejstříku nesmyslný, potvrzuje při návštěvě Deníku Referendum v kanceláři Státní poklady Centra sdílených služeb i tamní sekretářka. Ředitelem — toho času na konferenci — je podle ní skutečně Hanuš Weisl. Na otázku, proč znějí údaje v obchodním rejstříku jinak, ovšem nedovede odpovědět a krčí rameny: „Asi to někdo nezměnil.“
Po Weislovi, jako by se v kanceláři státního podniku na pražském Žižkově slehla zem. Dokonce i v seznamu klapek na vrátnici lze najít jméno Milana Křístka, Hanuše Weisla však nikoliv. Internetové stránky státního podniku také nejsou příliš sdílné. Nelze se na nich dopátrat ani telefonního čísla do kanceláře ředitele, ani na ústřednu.
Podezřelá minulost
Chybný zápis v obchodním rejstříku je samozřejmě problematický: nebudí důvěru a může mást obchodní partnery. Neznamená ovšem, že by Hanuš Weisl de facto nebyl ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb.
Naopak ale to, že je Milan Křístek stále veden jako její statutární zástupce, problémy způsobovat může: člověk, který dnes reálně pracuje někde úplně jinde, může státní podnik zastupovat, podepisovat za něj smlouvy a podobně.
Situace, kdy se instituce s takto závažnými pochybeními ve své administrativě — které navíc trvá déle než tři měsíce — hodlá ucházet o státní zakázku za miliardu korun, by měla být sama o sobě varující. Důvodů k pochybnostem je však více.
Podle týdeníku Euro se již stihla do přípravy zadávacího řízení elektronické evidence tržeb — de facto nastavila parametry tendru na supervizi elektronických pokladen — zapojit firma BDO IT, kterou vyšetřuje protikorupční policie kvůli IT zakázkám na ministerstvu zemědělství v letech 2010 až 2014. Ministerstvo za podezřelé machinace dokonce dostalo půlmiliardovou pokutu.
Týdeník Euro rovněž upozorňuje na vazbu BDO IT k nejužšímu zázemí Andreje Babiše: „V prosinci 2013, tedy v době prodloužení již podezřelé zakázky společnosti BDO IT až do roku 2014, byl za informační technologie na ministerstvu zemědělství zodpovědný tehdejší náměstek Jan Sixta. Právě on nyní vede kabinet ministra financí Babiše.“
Euro také naznačuje, že Andrej Babiš chtěl firmě BDO IT přiklepnout původně celou zakázku rovnou bez výběrového řízení. Odmítl to ale jeho první náměstek Lukášem Wagenknechtem, který se následně vzdal i odpovědnosti za celý IT odbor ministerstva — a ten nyní spadl do přímé kompetence ministra.