Sarkozy uznal francouzskou vinu na genocidě ve Rwandě
Lenka PurtekováFrancouzský prezident Sarkozy sice ve čtvrtek při setkání s prezidentem Rwandy Kagamem naznačil podíl Francie na krveprolití v roce 1994, příležitost k omluvě ale nevyužil.
Nicolas Sarkozy dnes připustil, že se Francie dopustila roku 1994 za rwandské genocidy vážných chyb. Prohlášení učinil při své návštěvě středoafrické země, kterou francouzský prezident navštívil poprvé po čtvrt století.
V opatrně formulovaném vyjádření sdělil Sarkozy rwandskému prezidentovi Paulu Kagamemu, že mezinárodní společenství, včetně Francie, trpělo v době krize, kdy bylo v zemi zabito více než osm set tisíc lidí, slepotou. Přesto nevyužil příležitosti omluvit se za politické chyby své země, poznamenává list The Guardian.
„Nejsme tu pro zábavu, abychom si hráli se slovíčky. Co se tady stalo, je nepřijatelné. Mezinárodní společenství by mělo přemýšlet nad chybami, které zabránily předvídání a zastavení tohoto krveprolití,“ dodal pouze.
Na otázku, co považuje za největší chyby, francouzský prezident odpověděl, že hodnocení situace ve Rwandě mělo vážné nedostatky a příliš pozdě si příslušní činitelé uvědomili, že se jedná o genocidu. Francouzská intervence pod hlavičkou OSN potom podle něj přišla příliš pozdě a byla jen malá. Přesto Sarkozy vyjádřil své přání obrátit list a zapomenout na tuto stránku společné historie a vzájemnou nedůvěru s tím, že se chce pokusit o budování vzájemných vztahů.
Diplomatické styky mezi Paříží a Kigali byly přerušeny v roce 2006 poté, co vydal francouzský soudce zatykač na devět spojenců Kagameho, kteří se údajně podíleli na vraždě bývalého prezidenta Juvénala Habyarimana v dubnu 1994 a spustili tím vlnu zabíjení.
Bývalá belgická kolonie reagovala v roce 2008 tím, že odsoudila Francii za spoluvinu na genocidě a podporu předchozího režimu proti Kagameho opozici. Paříž tato obvinění vždy popírala a odmítla zprávu zveřejněnou v roce 2008, která vinila francouzské politické a vojenské osobnosti z podílu na realizaci genocidy. Diplomatické styky mezi oběma zeměmi byly obnoveny až v listopadu.
Sarkozy, který často odmítá jakoukoliv formu uznání negativní role Francie v jejích bývalých koloniích, především v Alžírsku, se dostal pod tlak, aby přijal vůči Rwandě jednoznačný postoj. Spojené státy v době vlády Billa Clintona i Belgie už se omluvily za svou neschopnost účinněji zasáhnout proti krveprolití. Sarkozy přesto ve čtvrtek trval na tom, že takový krok nebyl nezbytný.
V posledních letech se Rwanda přeorientovala v anglofonní komunitu, která přijímá jako svůj oficiální jazyk místo francouzštiny angličtinu. Na podzim země vstoupila do společenství Commonwealth a poté obnovila diplomatické styky s Paříží.
Další informace:
Guardian Rwanda genocide: France was at fault, Sarkozy admits