Obama jednal s republikány o zdravotnictví v přímém přenosu
Lenka PurtekováVčerejší jednání Obamy s republikány i demokraty přenášené televizí nepřineslo žádoucí výsledek. Zatímco demokraté chtějí vytvořit nově nárok na zdravotní pojištění pro jednatřicet milionů Američanů, republikáni jen pro tři.
Americký prezident Obama se i přes čtvrteční napjatý a polarizovaný summit demokratů a republikánů bude do konce března snažit o schválení zdravotnické reformy.
Ačkoliv prezident apeloval na republikány, aby s demokraty na reformě spolupracovali, obě strany ukázaly malou snahu o překlenutí rozdílů, které je dělí. Jedinou malou shodou, které se včera podařilo dosáhnout, tak je, že Obama přijal republikánský návrh vytvořit systém, ve kterém by zákazníci mohli porovnat náklady na zdravotní pojištění.
Schůzka v Blair House ve Washingtonu, kterou vysílala v přímém přenosu televize a účastnilo se jí kolem čtyřiceti politiků, byla pokusem o zajištění dohody mezi oběma politickými stranami. Ty se nad zdravotnickou reformou již rok dohadují bez výsledku. Obama ale odmítl republikánské výzvy ke zrušení současného návrhu a začátku od nuly.
Rozdílnost v názorech obou stran i neskrývané nepřátelství se mimo jiné ukázalo také v diskuzích mezi Obamou a jeho republikánským soupeřem v prezidentských volbách roku 2008 Johnem McCainem. Další republikánský senátor John Barrasso odmítl summit jako politické divadlo. Politici se dokonce těžko domlouvali na tvaru stolu, kolem kterého budou společně jednat. Původní stůl do tvaru písmene U musel být vyměněn za obdélníkový. Po začátku summitu se dohadovali o tom, kolik času bude mít každá strana ke svému vyjádření.
„Navzdory všem slyšením a jednáním, která se kvůli reformě během roku odehrála, se z ní bohužel stal ideologický a stranický boj. Vypadá to, že politika trumfnula zdravý rozum,“ řekl na začátku Obama.
Prezident vyzval k řádnému projednání a ne jen k obchodování s jednotlivými politickými body. „Doufám, že se ze summitu nestane politické divadlo, ve kterém se budeme před kamerami vzájemně kritizovat. Naopak musíme řešit problémy,“ dodal. Zatím to ale vypadá, že se o přijetí nové legislativy bude muset s demokraty snažit sám.
Dva přední demokraté, mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a předseda Senátu Harry Reid, upozornili, že Obama musí schválení dosáhnout do velikonoční přestávky. Poté se začnou členové Kongresu soustředit na listopadové volby a obrátí svou pozornost na další problémy jako je nezaměstnanost a ekonomika.
Republikánský senátor Lamar Alexander vyzval demokraty k začátku od nuly. Podle něj takto komplexní záležitosti v USA nemohou fungovat. „Naše země je příliš velká, složitá a decentralizovaná. Tento druh myšlení může fungovat ve školní třídě, ale ne ve Spojených státech,“ dodal.
Demokraté se však odmítají vzdát. V takzvaném přezkumném procesu plánují navrhnout verzi zákona, která pětadvacátého prosince prošla Senátem. Složitý legislativní proces má zabránit republikánům, aby v Senátu používali obstrukce.
Pokud se tento způsob nepodaří, Bílý dům si nachystal plán B — drasticky zmenšený soubor návrhů na reformu zdravotnictví, který zdaleka nedosahuje původních Obamových nadějí.
Prezident navrhuje výraznou reformu zdravotnictví, která by stála podle odhadů 950 miliard dolarů a rozšířila by pojištění mezi dalších jedenatřicet milionů Američanů. Republikáni jsou proti komplexnímu přístupu. Místo něj navrhují sérii malých kroků, které by stály jedenašedesát miliard dolarů a zajistily by pojištění pro tři miliony obyvatel.
Další informace:
Guardian Obama plans final push for health reform bill as summit turns testy