Expert: Babiš s Válkovou narazil, dělat politiku a řídit firmu jsou různé disciplíny
Vratislav DostálAndrej Babiš při odvolání Heleny Válkové narazil, a to jak u ní samotné, tak u prezidenta. Podle politologa Lukáše Jelínka se tak vyjevilo, že dělat politiku a řídit firmu jsou odlišné disciplíny. Ministři jsou svébytní političtí hráči
„K odchodu jsem byla donucena," uvedla v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Právo ministryně spravedlnosti Helena Válková. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš přitom minulý týden několikrát zopakoval, že rezignovala dobrovolně. „Ať to nikdo nevydává za moje svobodné rozhodnutí,“ tvrdí ale Válková.
„Rozhodně jsem neříkala, že bych chtěla odejít, protože jsem unavená, to nejsem,“ dodává. „To není žádné odvolání. Paní ministryně předala demisi,“ uvedl přitom Babiš minulé úterý pro server iDnes.cz. A odmítl, že by Válková byla k odchodu z vlády donucena
Podle politologa Lukáše Jelínka bylo od počátku zřejmé, že příběh o unavené ministryni je falešný. „Sama Válková mluvila o tlacích, které jsou na ni činěny,“ uvedl Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum. „Přitom pádné důvody," pokračuje Jelínek, „pro její odchod existují."
„Kdyby je Babiš pojmenoval a posypal si hlavu popelem, že se s Válkovou zmýlil, mohl situaci ustát. Zvolil ale cestu hodnou otrkaných politických šíbrů a narazil - jak u Válkové, tak u prezidenta. Znovu se vyjevilo, že dělat politiku a řídit firmu jsou odlišné disciplíny. Ministři jsou svébytní političtí hráči,“ zdůraznil Jelínek.
Válková v rozhovoru pro deník Právo připomněla, že s ní na sklonku ledna vyšel velký rozhovor o tom, že připravuje velkou reformu, na které se prý domluvila i s předsedy Nejvyšších soudů Pavlem Šámalem a Josefem Baxou.
„Čili jsem vůbec neuvažovala o tom, že bych rezignovala. Naopak jsem si udělala takovéto předpolí a ještě svolávala strategickou skupinu, s kterou jsem jednala v pátek 6. února o dlouhodobých vizích,“ uvedla ministryně.
Jinak řečeno, na konci ledna dle svých slov vůbec nepočítala s tím, že bude na post ministryně v blízkých dnech rezignovat. Následná jednání s Babišem přiblížit odmítla. Předseda ANO jí prý tvrdil, že hnutí nebylo spokojené s její prací a proto požadovalo její konec.
Na otázku, zda jí během více jak ročního angažmá v čele resortu spravedlnosti někdo z hnutí ANO kritizoval, odvětila, že například na jednání poslaneckého klubu nikdy neslyšela jinou kritiku, než tu od Babiše: aby urychlila legislativní práci.
Kvapný odchod Válkové může krom jiného souviset s blížícím se sněmem hnutí ANO. Mnozí komentátoři upozorňují na střet, který uvnitř hnutí před sněmem panuje. Jeho osou je spor o budoucí vliv na směřování hnutí mezi bývalými zaměstnanci Babišova Agrofertu a osobnostmi, se kterými je spojen předvolební vzestup hnutí.
Mezi ně patří právě Válková, dále pak ministr obrany Martin Stropnický, bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška či bývalý novinář Martin Komárek. A další. „Ve sporu jde o obsazení pěti místopředsednických křesel,“ uvedl na sklonku minulého týdne on-line deník Aktuálně.cz.
Stropnický se chtěl původně ucházet o post prvního místopředsedy. V rozhovoru pro Deník Referendum před časem řekl: „Proč o tom uvažuji? Protože patřím k těm, kteří vstoupili do hnutí, kdy vůbec nebylo jasné, jestli se mu bude dařit." Svou kandidaturu podmínil podporou krajských konferencí a dodal, že by se chtěl podílet na ideovém profilování strany.
„A taky protože si myslím, že by ministr neměl být řadovým členem, ale měl by mít v hnutí určitý definovatelný vliv,“ dodal Stropnický. Nyní to ale vypadá, že nezíská ani post řadového místopředsedy. Pro sobotní Mf Dnes dokonce uvedl, že nemá „žádné sny o politické budoucnosti“.
Prý se mezi ministry ANO cítí jak ve známém příběhu o deseti malých černoušcích, kteří postupně umírali. A novináři mezitím spekulují, zda není, pokud jde o odchod z vlády, po Válkové nahodou na řadě právě Stropnický.
„Další ukázku nediplomatického jednání s lidmi vidíme v poslaneckém klubu ANO, kde si mnozí na Babišovy manýry stěžují,“ komentuje politické kroky Babiše Lukáš Jelínek s tím, že by to mělo být předmětem aspoň kuloárních debat na sněmu ANO.
„Pokud totiž nezmění svůj přístup a tým nestmelí, může jej časem potkat osud Věcí veřejných nebo Úsvitu - tedy rebelie kazící pověst a snižující vyhlídky hnutí,“ uzavřel Jelínek.