Ředitelství silnic a dálnic musí poskytnout smlouvy externích advokátů
Vratislav DostálŘeditelství silnic a dálnic ČR musí Dětem Země poskytnout šestatřicet smluv s advokátními kancelářemi. Rozhodl o tom soud. Ekologická organizace o smlouvy požádala před víc než šesti lety.
Děti Země opět uspěly se svou žalobou proti utajování smluv, po více než šesti letech od podání žádosti na Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR) o zaslání šestatřiceti smluv s advokátními kancelářemi Městský soud v Praze rozhodl, že ŘSD ČR musí všechny tyto smlouvy smlouvy poskytnout.
Soud přitom zamítnul tvrzení ŘSD ČR, že účel smluv je obchodním tajemstvím. Děti Země přitom již předloni v červnu obdržely obdobný rozsudek městského soudu. Ten přikázal ministerstvu dopravy poskytnout jiných pětatřicet smluv externích advokátních kanceláří.
„Městský soud nám již podruhé potvrdil, že veřejné orgány musejí smlouvy s externími advokáty poskytovat v plném znění, nikoliv, jak se nám opět v tomto případě stalo, že jejich účel bude začerněn, neboť to odporuje veřejné kontrole. Pokud by všechny smlouvy za externí služby byly automaticky ihned zveřejňovány, jak žádá projekt rekonstrukce státu, pak by k takovým nezákonným a nákladným obstrukcím nedocházelo,“ tvrdí Miroslav Patrik z Dětí Země.
Výhodné smlouvy s externími advokátními kancelářemi na tři roky za 450 miliónů korun zařídil v roce 2007 bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS. Když se o tom Děti Země v červenci 2008 dověděly, požádaly o tyto smlouvy Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), ministerstvo dopravy a Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC).
ŘSD ČR odmítalo poskytnout šestatřicet smluv šest a půl roku, ekologická organizace musela za tu dobu podat šest stížností proti nečinnosti, tři odvolání, jednu žalobu proti nečinnosti ministerstva dopravy a jednu žalobu proti odmítnutí sdělit účel těchto šestatřiceti smluv. Náklady státu za odpírání informací odhadují Děti Země nejméně na 70 000 korun.
Ministerstvo dopravy odmítalo ekologické organizaci poskytnout pětatřicet smluv čtyři roky, Děti Země za tu dobu musely podat tři stížnosti proti nečinnosti, dva rozklady, jednu žalobu proti nečinnosti ministerstvu dopravy a jednu žalobu proti odmítnutí sdělit účel těchto pětatřiceti smluv. Náklady státu za odpírání informací odhadují Děti Země v těchto případech nejméně na 23 000 korun.
ŘVC ČR odmítalo Dětem Země poskytnout tři smlouvy dlouhé čtyři roky, Děti Země za tu dobu musely podat šest stížností proti nečinnosti, čtyři odvolání a tři žaloby proti nečinnosti MD. Náklady státu za odpírání informací odhadují Děti Země nejméně na 31000 korun.
„Odmítání informací o činnosti externích advokátů ze strany ŘSD ČR ale stále pokračuje, letos v lednu jsme proto podali další žalobu. Nedostali jsme totiž výkazy konkrétní činnosti advokáta Jiřího Hartmanna, který řešil naše žaloby proti vydaným stavebním povolením pro dálnici D8 přes České středohoří,“ zdůrazňuje Patrik.
Podle něho ani současná vládní koalice složená z ČSSD, KDU-ČSL a z hnutí ANO nemá příliš velký zájem na tom, aby se všechny smlouvy veřejných subjektů za externí služby ihned zveřejňovaly, neboť je lepší je utajovat, i kdyby za tyto nezákonné obstrukční postupy byly náklady státu řádově desítky až statisíce korun.