Sociální demokraté ustoupili, vláda na eurokomisařku nominuje Jourovou
Vratislav DostálLídři koalice v pondělí našli shodu na nominaci České republiky na post eurokomisaře. Sociální demokraté ustoupili hnutí ANO a přistoupili na nominací její první místopředsedkyně Věry Jourové. ČSSD za to získala programové ústupky.
Česká vláda bude na post evropské komisařky navrhovat ministryni pro místní rozvoj a první místopředsedkyni hnutí ANO Věru Jourovou. Po více než dvou měsících se na tom shodli zástupci všech tří koaličních stran. ČSSD tak nakonec již poněkolikáté ustoupila Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO.
„Boj o nominaci na eukomisaře ři eurokomisařku byl hlavně prestižní, získat se na tom nic moc nedá. Myslím, že je nakonec lepší, když Sobotka dal přednost konkrétním ziskům, tj. rychlejšímu růstu mezd a penězům na navýšení platů pro policisty a hasiče před hádáním se o jména,“ komentuje rozuzlení několikaměsíčního sporu politolog Lukáš Jelínek.
„Jsem rád, že jsme konečně dospěli k nějakému výsledku," řekl po jednání koaliční rady předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. „Pro hnutí ANO je odchod paní Jourové veliká ztráta, na druhou stranu máme šanci v Evropské komisi získat nějaké významné portfolio. Doufám také, že o evropské komisařce konečně také víc uslyšíme, protože naši eurokomisaři nebyli dosud moc výrazní," dodal šéf hnutí ANO.
„ČSSD ustoupila od nominace bývalého ministra financí Pavla Mertlíka na eurokomisaře po dohodě s hnutím ANO o navýšení peněz na sociální služby a o vyšším růstu minimální mzdy,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání koaliční rady předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.
Nad rámec koaliční smlouvy a dosavadních jednání o státním rozpočtu sociální demokracie navrhla, aby se v příštím roce posílilo financování sociálních služeb o 750 milionů korun s tím, že tyto prostředky by byly použity na platy pracovníků sociálních služeb.
Navýšení dotace na sociální služby z doposud plánovaných 7,2 miliardy korun na téměř osm miliard korun umožní podle sociálních demokratů zvýšit platy o výrazně více než 3,5 %, která se plánují ve zbylé části veřejného sektoru.
Současně ČSSD požádala o to, aby vláda zvýšila od prvního ledna minimální mzdu o vyšší částku, než bylo původně plánovaných 500 korun. Vzhledem k tomu, že se po roce 2007 u nás minimální mzda téměř nezvyšovala a patří k nejnižším v celém regionu, navrhla ČSSD její zvýšení od 1. ledna 2015 o 700 korun.
Hnutí ANO oba tyto programové návrhy sociální demokracie v rámci jednání akceptovalo. Současně bylo potvrzeno, že státní rozpočet na rok 2015 umožní realizovat rovněž navýšení platů hasičů, policistů a učitelů.
Podle Jelínka je ale otázkou, zda sociální demokraté nemohli za svůj ústupek získat přece jenom více. „My ale vlastně nevíme, co všechno bylo za zavřenými dveřmi dohodnuto,“ připomíná politolog. Tvrdí přitom, že Jourová má vyhlídky být dobrou komisařkou.
„Je odborně zdatná i politicky bystrá. Junckerovi se hodí, že jde o ženu a reprezentantku Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), kterou potřebuje pro získání důvěry,“ dodal politolog v rozhovoru pro Deník Referebndum s tím, že ne všichni členové socialistické frakce budou hlasovat pro Komisi.
„Domnívám se nicméně, že kdyby s podobným výsledkem přišla koalice dřív, bylo by to adekvátnější a méně politicky citlivé,“ zdůraznil Jelínek. Podle Sobotky nominaci Jourové ještě projedná poslanecký výbor pro evropské záležitosti, oficiální nominace by měla být odeslána do konce července tak, jak požaduje Evropská komise.
Předseda ČSSD uskutečnil minulý týden konzultace v Bruselu, a to jak s novým předsedou Evropské komise Junkerem, tak i s některými předsedy vlád evropských států. Z těchto konzultací údajně vyplynulo, že pokud by Česká republika aktuálně nominovala ženu, výrazně by tím zvýšila šance na získání silného resortu.
Babiš již dříve uvedl, že by Česká republika mohla pro Jourovou požadovat portfolio pro oblast regionálního rozvoje. Kdo se stane nástupcem Věry Jourové na ministerstvu pro místní rozvoj, zatím není jisté. Samotná Jourová navrhla svoji náměstkyni Kláru Dostálovou
„Paradoxní je, že Jourová bude chybět víc ČSSD než Babišovi. Byla jednou z mála konsensuálních vyjednavaček ANO a měla respekt partnerů. S Babišem se naopak stále častěji rozcházela,“ připomněl Jelínek. Podle něj je také otázkou, jak její odchod poznamená strukturu ANO, kde je první místopředsedkyní zodpovědnou za rozvoj hnutí.