Komentujte aktualizaci územního plánu, vyzývají aktivisté brněnskou veřejnost
Vratislav DostálPodle Nesehnutí a dalších iniciativ aktualizace územního plánu v Brně upřednostňuje auta, beton a nová nákupní centra v neprospěch zeleně, čistého vzduchu a živých ulic. O návrhu bude příští týden hlasovat brněnské zastupitelstvo.
Brněnští zastupitelé a zastupitelky mají týden na prostudování deseti tisíc stran textu a osmi stovek map, které tvoří aktualizaci územního plánu města Brna. Magistrát navrhuje odmítnout připomínky a námitky veřejnosti a omezování zelených ploch maskuje novými, ale stejně vágními a děravými formulacemi ochrany.
Proto Nesehnutí a další brněnské občanské iniciativy spustily v úterý praktický web, z něhož mohou lidé odesílat zastupitelům svoje názory na předložené změny. Hlasovat o nich budou příští týden v úterý.
„Zastupitelé a zastupitelky mají — pokud nebudou týden jíst, spát, chodit do práce ani se připravovat na jakýkoliv další bod jednání zastupitelstva — minutu na přečtení každé z deseti tisíc stran Aktualizace územního plánu města Brna,“ uvedla Hana Chalupská z Nesehnutí. Do projednávání totiž zbývá právě deset tisíc minut.
„A během této doby musí ještě prostudovat osm set přiložených map. Je téměř vyloučeno, aby někdo objevil všechny skryté hrozby, které návrh skrývá,“ komentuje magistrátní podklady Chalupská.
Na webu aktivisté popsali tři příběhy, které dle jejich názoru rozsáhlý dokument charakterizují. Avšak v nepřehledném a rozsáhlém návrhu změn se ztrácejí. Jedním z nich je nákupní centrum Aupark plánované vedle autobusového nádraží Zvonařka, jehož stavba není v souladu se současným územím plánem, aktualizace územního plánu jí však vychází vstříc.
Aktualizace, kritizují aktivisté, je jako dělaná pro developery všech nákupních center. Už tak děravá pravidla pro výstavbu hypermarketů ještě více rozvolňuje. Nově má být možné stavět velké obchody téměř všude, dokonce i v plochách zeleně a lesů.
„Přitom lze — například podle vzoru Rakouska — omezit prodejní plochy nových obchodů. To povede k zahušťování sítě obchodů a dá férovou šanci místním podnikatelům,“ uvedli zástupci Nesehnutí.
Současný územní plán umožňuje mít ve vnitroblocích zeleň a hřiště. Parkování je možné v budovách nebo v podzemních garážích. Aktualizace chce tuto ochranu pohody bydlení zrušit a povolit betonování vnitrobloků pro auta.
Změť dílčích změn, ze kterých se aktualizace územního plánu skládá, ukrývá navíc desítky drobných změn legalizujících černé stavby i spekulace s pozemky. Najednou se tak mezi Komínem a Žabovřeskami mění zahrádky — které předtím skoupila developerská firma — ve stavební parcely. Pokoutně postavený Bauhaus v Ivanovicích není v souladu s územním plánem, ale aktualizace jej potichu legalizuje.
„Aktualizace územního plánu a způsob vypořádání námitek zástupců veřejnosti narůstá do bizarních rozměrů. S městskou částí Brno-Tuřany jsme podali totožnou námitku vedoucí k zachování zeleně na Černovické terase. Mně, jakožto zástupci veřejnosti, ji zamítli s odůvodněním, že ponechání zbytkových ploch zeleně není účelné z hlediska údržby. Městské části naopak ponechání zeleně potvrdili s ohledem na zohlednění místních zájmů městské části,” uvedla Hana Kašpaříková, jednatelka sdružení Čisté Tuřany.
„Vinou aktualizace dojde k děsivému zevšeobecnění regulací a začne se spoléhat na jakési urbanistické prostředky — tedy dá se větší volnost stavebním úřadům a vzniká tím i místo pro případnou korupci. Jak tyto prostředky úřady bohužel chápou, ukázaly například u projektu Wilson na náměstí Míru nebo bytovky Neumann, proti kterým se v Masarykově čtvrti zvedl silný odpor,” připomněl Michal Závodský ze sdružení Masarykova čtvrť.