V pondělí proběhne další Brněnské fórum. Tentokrát o eurovolbách
Vratislav DostálV pondělí se koná v Sále Břetislava Bakaly od 18:00 Brněnské fórum. Jeho tématem budou blížící se eurovolby, v panelu vystoupí mimo jiné kandidáti do Evropského parlamentu Zuzana Brzobohatá, Tomáš Tožička či Pavel Svoboda.
V pondělí se uskuteční Brněnské fórum. Akce, kterou pořádá Deník Referendum ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií Brno a Friedrich-Ebert-Stiftung, Česká republika, začne v 18:00 v Sále Břetislava Bakaly.
Tématem fóra budou květnové volby do Evropského parlamentu. V panelu vystoupí poslankyně Evropského parlamentu, která svůj mandát z roku 2009 letos obhajuje, Zuzana Brzobohatá, editor bratislavského internetového magazínu JeToTak.sk Michal Havran, rozvojový expert, občanský aktivista a kandidát Pirátů v květnových volbách Tomáš Tožička a Pavel Svoboda, lídr evropské kandidátky lidovců. Akci moderuje šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka.
Jejím cílem je zabývat se širšími souvislostmi členství České republiky v Evropské unii i aktuální vnitropolitickou konstelací před volbami. Diváci tak budou svědky debaty nejen o budoucích alternativách vývoje Evropské unie, nýbrž i o často kritizovaném demokratickém deficitu institucí Evropské unie a s tím související moci lobbistických skupin. Účastníci diskuse bude taktéž hledat odpověď na otázku, zda mohou volby do Evropského parlamentu něco změnit.
Voliči jsou v tomto spíše skeptičtí, v sociologických šetřeních totiž eurovolby označuje většina lidí za jedny z nejméně důležitých. V České republice se volby do Evropského parlamentu konaly zatím dvakrát, v roce 2004 a v roce 2009. Pokaždé se vyznačovaly nízkou volební účastí, v roce 2004 své zástupce v europarlamentu volilo pouhých 28,32 procent voličů, v roce 2009 účast ještě nepatrně klesla, k volebním urnám jich přišlo jen 28,22 procent.
Důležitost jednotlivých voleb sice logicky souvisí s tím, do jaké míry se lidé zajímají o politiku, avšak opakovaný odstup — pokud jde o volební účast — senátních a evropských voleb od sněmovních či komunálních ukazuje, že eurovolby považují za volby druhého řádu i lidé se zájmem o politiku. Přitom poslanci Evropského parlamentu jsou jedinými přímo volenými zástupci veřejnosti na úrovni Evropské unie.
„Poslanci Evropského parlamentu jsou zatím jedinými přímo volenými zástupci na úrovni Evropské unie a jako takoví by měli zastupovat především jejich zájmy. Jejich rolí je zajistit, aby Unie posilovala svůj demokratický řád ve prospěch nás všech. Aby se nestala jen nástrojem pro mocný ekonomický a politický establishment, ale aby sloužila rozvoji všech evropských regionů ve prospěch všech obyvatel,“ upozornil před časem na stránkách Deníku Referendum jeden z účastníků pondělní debaty, Tomáš Tožička.
Volby do Evropského parlamentu proběhnou na sklonku května. Voliči České republiky si zvolí celkem jedenadvacet svých zástupců, při volbách je celá země jedním volebním obvodem. Před pěti lety volby vyhrála ODS, svůj hlas jí dalo 741 946 (31,45 %) voličů. Znamenalo to pro ni zisk devíti mandátů. Druhá skončila v roce 2009 ČSSD, kterou volilo 528 132 (22,38 %) voličů.
V přepočtu na mandáty to pro sociální demokraty znamenalo zisk sedmi křesel v Evropském parlamentu. Před čtvrtými lidovci, kteří získali 180 451 (7,64 %) hlasů a dva mandáty, skončili třetí komunisté. Volilo je 334 577 (14,18 %) voličů, což pro ně znamenalo zisk čtyř mandátů.