Pospíšil odešel z ODS, poslancem ale zůstane
Vratislav DostálBývalý ministr spravedlnosti a jeden z nejpopulárnějších politiků občanské demokratické strany Jiří Pospíšil vystoupil ze strany. Svůj krok odůvodnil oboustrannou ztrátou důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS.
Jiří Pospíšil vystoupil z ODS. Oznámil to ve čtvrtek s tím, že nadále zůstane poslancem. Pospíšil patřil mezi nejoblíbenější politiky ODS v zemi. V předloňských krajských volbách vedl ODS v Plzeňském kraji, kde se občanským demokratům podařilo jako v jediném kraji volby vyhrát.
„Důvodem mého odchodu je oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít," uvedl Pospíšil ve stručném tiskovém prohlášení.
Dalším z důvodů jeho odchodu je nejednota strany a její neschopnost realizovat svůj restart. Přesto Pospíšil zdůraznil, že novému vedení strany přeje, aby se mu podařilo udělat z ODS opět silnou pravicovou stranu. Na nedávném kongresu ODS Pospíšil neúspěšně kandidoval na prvního místopředsedu strany i na řadového místopředsedu.
Sněmovní mandát si dle svých slov ponechá, odůvodňuje to tím, že obdržel vysoký počet preferenčních hlasů. „Rád bych se i nadále věnoval především justičním tématům, která byla vždy svým způsobem nestranická," uzavřel Pospíšil.
Předseda občanských demokratů Petr Fiala v reakci na Pospíšilův krok uvedl, že se s ním v úterý sešel. Podle Fialy spolu obsáhle hovořili o důvodech, které Pospíšila k odchodu ze strany vedly.
„Jsou dlouhodobé, mají osobní i politické pozadí, proto je jeho rozhodnutí v tuto chvíli nezměnitelné. ODS se po hluboké krizi začíná obnovovat. Kongres byl v tomto směru jen prvním krokem,“ vysvětlil Fiala. Nepovažuje přitom za šťastné, že ODS nyní opouští její výrazný představitel, který se významně podílel na politice ODS v posledním desetiletí.
„ODS je a zůstává stranou otevřenou pro všechny, kteří sdílejí pravicový pohled na společnost a kteří chtějí i v politicky nepříznivých podmínkách prosazovat základní hodnoty svobody a demokracie,“ uzavřel Fiala. Podle lednového šetření stranických preferencí CVVM podporuje ODS 3,5 % voličů. V podzimních předčasných sněmovních volbách ODS volilo pouhých 384 174 (7,72 %) voličů.
Z dlouholetého hegemona české pravice se tak ODS za posledních sedm let proměnila v takřka marginální subjekt, alespoň hovoříme-li o zastoupení strany v Poslanecké sněmovně. Oproti volbám v roce 2006 ODS přišla o neuvěřitelných 1 508 301 voličů.