Jak dlouho ještě potrvá boj proti AIDS?
Lucie ŠídováCelý svět si opět připomněl onemocnění AIDS. Motto Světového dne AIDS až do roku 2015 zní „Getting to Zero“, což lze přeložit jako snahu dostat se na nulový počet nových infekcí HIV i obětí nemoci. Proč se v naší zemi tomuto cíli spíše vzdalujeme?
ROZKOŠ bez RIZIKA se letos už potřinácté přidala k místům, kde se lidé mohli zdarma otestovat na HIV. Veřejnost testujeme v našich střediscích několikrát ročně, na testy k nám chodí čím dál více lidí, letos jich za jediný den bylo přes sto padesát, ale jinak nás trendy posledních let spíše znepokojují.
Přestože je někdy 21. století nazýváno informační věkem, znalosti či spíše neznalosti některých lidí o pohlavních infekcích nás občas hodně překvapí. Do poradny nám přichází dotazy, zda je možný přenos HIV přes záchodové prkénko, při líbání (velmi častý dotaz) během masáže zad apod. Setkáváme se i s názorem, že nemoc AIDS je už dnes běžně vyléčitelná.
Při předtestovém poradenství se s lidmi bavíme o jejich sexuálním životě a pravidlech bezpečnějšího sexu. Bohužel musím konstatovat, že řada z nich se svým zdravím hazarduje. Není výjimkou, že muži, kteří využívají služeb sexuálních pracovnic nebo pracovníků, si rádi připlatí za sex bez ochrany, a to i v zahraničních zemích, kde je míra rozšíření HIV vysoká.
Poměrně často se setkáváme s nezodpovědným chováním lidí, kteří mají za sebou několikaletý vztah a po jeho rozpadu se rozhodnou si užívat. Jsou zvyklí na sex bez ochrany, který praktikují i u nových partnerů. Když se pak v nějakém vztahu zase ustálí, zajdou si na testy a jejich úleva, jsou-li negativní, je opravdu viditelná. Není také výjimečné, že se nám opakovanou sexuální známostí na jednu noc bez ochrany „chlubí“ i náctiletí.
U infekce HIV/AIDS i dalších pohlavních nemocí je ochrana přitom snadná. Určitě by pomohla snadnější dostupnost testování v naší zemi, zaručení anonymity při testech, lepší prevence na školách, více veřejných kampaní k bezpečnějšímu sexu. Na druhou stranu, rozhodnutí, zda budeme nebo nebudeme mít rizikový sex, je v drtivé většině případů alespoň v ČR naší svobodnou volbou.
Několik čísel místo závěru
Letošní statistiky bohužel stvrzují přes deset let trvající trend nárůstu výskytu HIV infekce v České republice. Ke konci září bylo v ČR objeveno 176 nových případů, tedy o devět více než za stejné období v roce 2012 . Loňský rok s celkovým počtem 212 případů HIV, ale znamenal nejhorší číslo za celou historii sledování infekce v ČR.
Celosvětová čísla k HIV/AIDS jsou v některých bodech poměrně optimistická. Podle listopadové zprávy Světového programu OSN pro HIV/AIDS —UNAIDS za posledních dekádu celkově poklesl počet nových případů HIV o třetinu (z 3,5 miliónu na 2,3), o více než polovinu poklesl počet infikovaných dětí (550 tisíc ku 220 tisícům) a více lidí má přístup ke kvalitní protivirové léčbě.
V některých regionech, ale počet nových infekcí HIV stoupá. Jde například o oblast severní Afriky a středního Východu nebo východní Asie. Velkým problémem zůstává sexuální násilí vůči dívkám a ženám, které nejen v zemích jižní Afriky vede k dalšímu šíření viru HIV.
Organizace ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R) existuje již přes dvacet let. Cílem sdružení je snížení výskytu HIV a dalších pohlavně přenosných infekcí v ČR a zlepšení postavení sexuálních pracovnic ve společnosti. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. AIDS day, kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení. Více na www.rozkosbezrizika.cz.