Ministerstvo životního prostředí jde opět na ruku těžařům
Vratislav DostálMinisterstvo zveřejnilo vyjádření, které staví Krušné hory do stavu ohrožení. Úředníci totiž tvrdí, že zpracování kompletního posouzení vlivů na životní prostředí o vydobytí části uhelných zásob v lomu ČSA na úpatí Krušných hor je nepotřebné.
Ministerstvo životního prostředí jde na ruku těžařům. Upozorňuje na to Strana zelených. Pod vedením ministra v demisi Tomáše Podivínského (KDU-ČSL) totiž resort zveřejnil šokující vyjádření, které staví Krušné hory opět do stavu ohrožení. Ministerstvo tvrdí, že zpracování kompletního posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) o vydobytí části uhelných zásob v lomu ČSA na úpatí Krušných hor je nepotřebné.
Ministerstvo na sklonku minulého týdne uvedlo, že ve věci žádosti společnosti Severní energetická není třeba zpracovat studii EIA, která by posoudila vliv na životní prostředí při dobývání uhelných zásob vázaných v bočních svazích lomu ČSA a to hlubinnou dobývací metodou.
„Toto rozhodnutí je dalším důkazem pokračující destrukce resortu životního prostředí, které dobrovolně rezignovalo na zpracování komplexního posouzení vlivů na životní prostředí v této věci. Celá oblast je již velmi silně ovlivněna povrchovou těžbou a další těžba, včetně té hlubinné, může vést k masivním sesuvům sedimentů ze svahů Krušných hor,“ komentuje postup ministerstva předseda zelených Ondřej Liška.
Zelení upozorňují, že některé orgány zapojené do připomínkového řízení, neplní svoji roli zodpovědně. „Smutný faktem je, že se v rámci připomínkového řízení z dotčených orgánů pouze Národní památkový ústav, Správa CHKO Labské pískovce, obec Horní Jiřetín a občanské sdružení Kořeny vyjádřili pro další posouzení dle zákona. Ostatní subjekty, včetně dvou odborů ministerstva či Česká inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem, zcela rezignovaly na svou roli,“ uvedl Ondřej Mirovský, odborník zelených na životní prostředí.
„Podle zelených je přitom zpracování studie EIA v této věci naprosto klíčové. Je potřeba se detailněji zaměřit na komplexní zhodnocení záměru na stabilitu svahů Krušných hor, ochranného pilíře areálu kolem zámku Jezeří a také všech možných dopadů na evropsky významnou lokalitu Východní Krušnohoří,” doplnil Vladimír Buřt, místostarosta obce Horní Jiřetín.
Město Horní Jiřetín, které by bylo zlikvidováno v případě prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí, je pravděpodobně největší překážkou pro těžaře lobbující za jejich prolomení. Díky vytrvalé práci v boji proti lobbistům, kteří těžbou místní obyvatele nedobrovolně nutí opustit své domovy, byl Vladimír Buřt, mimo jiné nominován do projektu Hrdinou může být každý.