Sněmovna přehlasovala veto prezidenta a zrušila vyvlastňování kvůli uhlí
Vratislav DostálPoslanecká sněmovna ve středu s konečnou platností schválila novelu horního zákona, kterou vetoval prezident Václav Klaus. Pro zákon, který ruší vyvlastňovací paragrafy, hlasovalo 120 poslanců.
Poslanci ve středu přehlasovali veto prezidenta Václava Klause a s konečnou platností schválili novelu horního zákona, která z tohoto právního předpisu vypouští vyvlastňovací paragrafy. V průběhu několika týdnů tak těžební společnosti ztratí možnost vyvlastnit a zbourat domovy lidí v Horním Jiřetíně, Černicích či Karviné.
Současně se ovšem o svůj majetek nemusejí bát ani vlastníci lesů či polí ležících na uhlí či jiném ložisku tzv. vyhrazených nerostů. Novela ovšem nijak nebrání případné dobrovolné dohodě mezi majiteli nemovitostí a těžaři.
„Lepší dárek pod stromeček lidé z obcí ohrožených těžbou dostat nemohli. Po dnešku mají uhlobaroni utrum — na těžbu pod Horním Jiřetínem, Černicemi či Karvinou mohou definitivně zapomenout,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. „Bez vyvlastňování už se žádná další obec v Čechách kvůli uhlí bourat nebude, což je, střízlivě řečeno, prostě skvělá zpráva,“ dodal.
Přijetím novely plní Nečasova vláda svůj slib zakotvený v koaliční smlouvě, že vyvlastňování za účelem těžby zcela znemožní. Nejvýraznějším bojovníkem za prosazení novely byl ve Sněmovně poslanec a litvínovský starosta Milan Šťovíček. Za práva vlastníků ohrožených těžbou se však kromě vládních poslanců postavila i většina opozičních Věcí veřejných a šest zákonodárců z ČSSD.
Greenpeace považuje středeční rozhodnutí poslanců za zásadní zlom ve své více než sedmileté kampani za záchranu severočeských obcí ohrožených plány na rozšiřování uhelných velkolomů. Nic na tom podle ekologů nemění ani úmysl ministra průmyslu Martina Kuby okleštěné vyvlastňovací paragrafy do horního zákona koncem roku 2013 opět vrátit.
Horní Jiřetín, Černice a Karvinou to za současné situace neohrozí. Součástí Kubova návrhu je totiž podmínka, podle které by bylo vyvlastnění možné pouze ve prospěch státních či státem kontrolovaných firem. To Czech Coal Pavla Tykače ani OKD Zdeňka Bakaly totiž nesplňují.
„Ostatně předpokládáme, že ministr Kuba se svým plánem na částečnou resuscitaci uhelného vyvlastňování neuspěje. Právo brát lidem domovy a bourat obce kvůli uhlí by neměl mít z principu nikdo — nejen Tykač či Bakala, ale ani stát,“ tvrdí Rovenský.
Přípomíná současně, že podle platné koaliční smlouvy má vláda vyvlastňovací paragrafy zrušit, nikoliv zrušit a obratem znovu zavést. „Kubovi jsou možná dva roky staré Nečasovy sliby ukradené. Nicméně kdyby na ně chtěl zapomenout i samotný premiér, velmi důrazně mu je před příštími volbami připomeneme," uzavřel Rovenský.