Krajské volby na Slovensku překvapily úspěchem Kotleby, mění ale jen málo
Petr JedličkaHlavní zajímavostí sobotní volby županů a krajských zastupitelů se stal relativní úspěch předního slovenského neofašisty. Jinak všude krom Bratislavy zvítězil opět Směr Roberta Fica.
Kto môže za Mariana Kotlebu?; Čo znamená 26-tisíc hlasov pre Kotlebu?; Prekvapením volieb je Kotleba. Tyto a podobné titulky nesla v uplynulých dnech většina komentářů, jejichž autoři se ohlíželi za sobotními krajskými volbami na Slovensku. Slováci volili jednak 408 poslanců do celkem osmi krajských zastupitelstev (parlamentů) a jednak přímo osm županů — osob, z nichž každá stane v čele jednoho z krajů. Zdaleka největší pozornost přitom vzbudila volba župana v Banskobystrickém kraji, kde se do druhého kola probojoval spolu s kandidátem koalice vedené Směrem-SD Vladimírem Maňkou i Marián Kotleba — kandidát neparlamentní Lidové strany Naše Slovensko a jeden z nejznámějších slovenských neofašistů.
Značná část komentátorů spojuje Kotlebův úspěch s nízkou volební účastí. Ta nepřesáhla v průměru 23 procent; právě v Banskobystrickém kraji však byla nejvyšší.
Další z expertních názorů pak poukazují na to, že hegemon slovenské levice Směr-SD vládne dnes téměř všude, a to de facto středopravicově. Nespokojený občan má proto sklon nevolit, nebo se uchylovat k extrémům.
„Je to výsledok neriešenia problémov a nedostatku pokory strán hlavného politického prúdu. Pre ne je to varovný prst. Mnohí jeho voliči si totiž možno ani nemyslia, že je to kandidát, ktorý by vyriešil ich problémy, ale je to pre nich hlas protestu. Protestu proti tomu, čo sa deje a že sa neriešia ich problémy,“ řekl ke kotlebovskému překvapení slovenský politolog Eduard Chmelár pro Aktuálne.sk.
Většina pozorovatelů se shoduje, že Kotleba nemůže ve druhém kole vyhrát. Vladimír Maňka získal v sobotu 49,5 procenta hlasů oproti 21,3 procenta Kotlebovým a takřka bez pochyb za dva týdny zvítězí. Kandidát (neo)luďácké strany si ale získal mediální pozornost a dnes má příležitost oslovit více potenciálních stoupenců než kdy dříve.
Pravice v Bratislavě, Směr ve zbytku
Vedle Kotlebova úspěchu a nízké účasti — která však dosahuje u příslušných voleb tradičně jen 18 až 26 procent — skončily volby v zásadě tak, jak se očekávalo. Nejvíce poslanců získal Směr-SD (28,92 procenta na samostatných kandidátkách + 18,97 procenta na kandidátkách s křesťanskými demokraty z KDH). Strana premiéra Fica též získala tři župany hned v prvním kole (zisk přes 50 procent) a čtyři další uhájí zřejmě ve druhém.
Předsedovi nejznámější ze slovenských pravicových stran SDKÚ-DS Pavolu Frešovi se naopak podařilo vyhrát první kolo v Bratislavě. I zde rozhodne o županovi až kolo druhé, leč také Frešo do něj jde s velkým náskokem. Směr-SD jinak v Bratislavě čelil mohutnému bloku sedmi pravicových stran a naprosto propadl — získal toliko jednoho ze 44 poslanců.
Mimo hlavní město kandidovaly strany pravice v různých koalicích, a tak jejich úspěchy těžko jednotlivě hodnotit. Celkově nejlépe ale dopadla zřejmě Strana maďarské koalice (SMK). Pozorovatelé se shodují, že právě SMK prospěla nízká účast nejvíce, neboť má disciplinovaný a poměrně stabilní elektorát.
73 z celkových 408 krajských poslanců se nehlásí ani k jedné ze slovenských stran. V nových krajských parlamentech zasedne dohromady 15,6 procenta, tj. 64 žen.
Zatím vše nasvědčuje tomu, že strana premiéra Fica bude i nadále vládnout v sedmi z osmi krajů, přičemž pravici zůstane Bratislava. S výjimkou Trenčianského kraje by měli ve funkcích zůstat i stejní župani.
Žádná z nových či odštěpeneckých pravicových stran, které za poslední rok vznikly, v proběhnuvších volbách nijak nezazářila.
Další informace:
SME.sk Voľby do VÚC 2013: DEFINITÍVNE VÝSLEDKY
Aktualne.sk Župani sú známi v Trenčíne, Žiline a Prešove. V piatich krajoch bude druhé kolo
TASR Prekvapením volieb je Kotleba. Je to výstraha pre demokraticky zmýšľajúcich ľudí, tvrdí Kaník
Aktualne.sk Krízové poučenie zo župných volieb? Nezáujem voličov a nárast extrémistov
SME.sk Župné voľby 2009