Lídři hlavních politických stran se přihlásili k Rekonstrukci státu
Vratislav DostálProtikorupční iniciativu podpořili lídři většiny relevantních stran. Naposledy předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Již dříve podpis připojili Karel Schwarzenberg z TOP 09, Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL, z hnutí ANO Věra Jourová a Jiří Dolejš z KSČM.
Před časem spustila Rekonstrukce státu kampaň Bla bla nevolím. V krátkém čase zaznamenala úspěch v tlaku na přední české politiky. Iniciativu za urychlené povolební přijetí protikorupčních zákonů již totiž podpořili předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda lidovců Pavel Bělobrádek, za hnutí ANO její místopředsedkyně Věra Jourová a za KSČM Jiří Dolejš. Závazek podepsal také Ondřej Liška za zelené, Ivan Bartoš z Pirátů a Jan Korytář za Změnu.
„Velmi nás těší, že se jde s předsedy největších českých stran normálně věcně bavit, diskutovat jednotlivé zákony a dobrat se k průchodným závěrům. Teď, v předvolební době, je pochopitelně možné vnímat podporu od politiků jako kalkul, ale my se domníváme, že to kalkul není. Vždyť ČSSD má prosazení služebního zákona jako jednu z priorit a je v tom ve shodě s TOP 09. Poslanci z TOP 09 zase v uplynulém období odvedli velký kus práce na zákoně o zveřejňování smluv,“ uvedl Pavel Franc, ředitel Ekologického právního servisu.
„Za tu dobu, co působíme, jsme si jisti jednou věcí: bariéra mezi občany a politiky je daleko menší, než se běžně myslí. Víme, že v parlamentu bude mnoho lidí, co chtějí opravdu něco dělat. Naší úlohou je vytvořit mosty mezi stranami a najít pro protikorupční zákony podporu napříč Sněmovnou. Protikorupční agenda není pravicová, ani levicová a stále více poslanců a nyní i předsedů stran to vnímá. Když nyní ukážeme, že voliči tyto zákony opravdu chtějí, věříme, že se ihned po volbách začnou přijímat,“ dodal ředitel Oživení Martin Kameník.
David Ondráčka, ředitel Transparency International, zdůraznil, že se snaží získat prostředky pro předvolební noviny, kde všem voličům ukáží, kteří kandidáti byli ochotni udělat aspoň to, že svým písemným závazkem deklarovali, kterak budou aktivně hlasovat pro osm protikorupčních zákonů. „A kteří kandidáti naopak ne. Víme z minulých voleb, že kroužkování dokáže složením Sněmovny zamávat opravdu mohutně, a my uděláme vše pro to, aby se voliči rozhodovali na základě tohoto kritéria — ať volí kterou stranu chtějí, ale ať kroužkují jen ty, kdo jsou proti korupci ochotni něco skutečně udělat,“ uvedl Ondráčka.
Rekonstrukce státu odstartovala kampaň Bla bla nevolím zároveň s vyhlášením předčasných voleb. Cílem akce je získat písemný závazek hlavních kandidátů do Sněmovny, že podpoří klíčové protikorupční zákony, a následně sledovat, zda slovo dodrží. Voliči dostanou před volbami informaci o tom, kdo se k podpoře zákonů zavázal, kdo nabízí pouze vágní sliby a kdo v minulém období zákony blokoval.
Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen letos v březnu s cílem prosadit devět klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupční jednání a zabránily tak pokračujícímu systémovému rozkrádání státu. Iniciativa také připomíná, že před volbami v roce 2010 bylo téma korupce využito v propagaci většiny stran, avšak v zákonech došlo ve skutečnosti jen k malým změnám. Systémová politická korupce a jevy s tím spojené přitom ovlivňují celkové politické klima. Podle střízlivých odhadů stojí Českou republiku ročně minimálně 64 miliard korun. A bez chybějících zákonů je nepravděpodobné, že výměny politických špiček nebo odvážní žalobci situaci dlouhodobě změní.