Sobotka: Vznik iniciativy Rekonstrukce státu vítáme
Vratislav DostálOpoziční ČSSD zveřejnila prohlášení, ve kterém přivítala vznik iniciativy Rekonstrukce státu. Sociální demokraté zároveň připomněli, že řadu základních programových bodů iniciativy v minulosti opakovaně otevřeli ve Sněmovně a navrhli konkrétní řešení.
Předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka se minulou středu sešel se zástupci iniciativy Rekonstrukce státu. Její ambicí je docílit přijetí devíti zákonů, které mají omezit korupční prostředí v české politice. Sobotka týden po schůzce zveřejnil prohlášení, ve kterém vznik iniciativy přivítal.
„Česká strana sociálně demokratická vítá zveřejněnou iniciativu občanských sdružení Rekonstrukce státu. Jako hlavní opoziční strana sdílíme její záměr omezit korupci prosazením celé řady konkrétních legislativních opatření. Považujeme za smutné, že ačkoliv tu již tři roky máme vládu Petra Nečase, která sebe sama sebevědomě označila za vládu ,boje proti korupci', ve skutečnosti se žádné zásadní změny neodehrály,“ uvedl Sobotka.
Sobotka také připomněl, že ČSSD řadu z devíti základních bodů iniciativy v minulosti na půdě Poslanecké sněmovny sama opakovaně otevřela a navrhla konkrétní řešení. „Šlo například o zákon o financování politických stran, zákon o zrušení anonymních akcií, novelu Ústavy ČR rozšiřující působnost NKÚ či novelu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, která by zprůhlednila legislativní proces,“ uvedl Sobotka.
Programový ředitel Ekologického právního servisu a člen Rekonstrukce státu Pavel Franc po jednání se Sobotkou na svém blogu napsal, že se na jednání dostali také ke konkrétním bodům. „Příznivá zpráva: ČSSD určitě ve sněmovně podpoří zrušení anonymních akcií. Podle Sobotky neexistuje možnost, že by ČSSD nehlasovala pro původní vládní návrh, pokud neprojde pozměňovák Senátu (jenž je podle nás dosti rizikový),“ uvedl Franc.
Naopak nepříznivá zpráva podle něj je, že se sociální demokraté chystají nepochopitelně torpédovat zákon o povinném zveřejňování smluv uzavíraných se státem. „Nepochopitelně proto, že 21 Sobotkových poslanců před rokem zákon samo navrhlo. Dnes je prakticky nemožné dostat se ke smlouvám, které uzavírají různé státní, tedy naše firmy jako ČEZ či České dráhy,“ vysvětlil Franc.
Jediným řešením podle něj je právě uzákonění povinnosti smlouvy zveřejňovat automaticky. „A je s podivem, že tuhle jasnou logiku sociální demokraté a konkrétně jejich předseda nechápe. Budeme se to snažit změnit,“ dodal programový ředitel Ekologického právního servisu.
Sobotka nicméně připomněl, že poslanci sociální demokracie podpořili do druhého čtení návrh zákona, který by právě zveřejňování smluv uzavřených veřejnoprávními subjekty na internetu uzákonil. „Důraz klademe v této souvislosti na obce, kraje a stát s tím, že na zveřejnění smluv není nutno podle našeho názoru vázat jejich platnost,“ uvedl předseda ČSSD.
Připomněl také, že ČSSD v současnosti připravuje novou verzi zákona o majetkových přiznáních a také svou vlastní podobu zákona o úřednících. „Vládní verze je podle našeho názoru nedostatečná a nekvalitní. O zákoně o státním zastupitelství povedeme debatu jak s vládou, tak i s Nejvyšším státním zastupitelstvím,“ uvedl předseda sociálních demokratů.
„Naším cílem je též další pokus o rozšíření pravomoci NKÚ. V Senátu jsme ještě více zpřísnili vládní zákon o transparentnosti akciových společností, ale nechceme v žádném případě bránit přijetí ani jeho sněmovní verze, kterou pokládáme alespoň za „mírný pokrok v mezích zákona,“ uzavřel předseda nejsilnější opoziční strany.
Podle Sobotky je ČSSD i nadále otevřena spolupráci s iniciativou nad všemi konkrétními návrhy zákonů, ať už je předloží sociální demokraté, vláda či některá jiná politická strana. Rekonstrukce státu vznikla v polovině března. Jejím cílem je boj proti korupci. Jde o společný projekt asi dvaceti organizací, poslanců a senátorů, řady renomovaných expertů, byznysmenů, podnikatelských svazů a regionálních podporovatelů.
Projekt vznikal asi rok, během kterého vybralo přes čtyřicet odborníků na protikorupční legislativu devět hlavních oblastí zlepšení. Pro každou oblast vznikla v rámci projektu odborná skupina, která se tématu komplexně věnuje a společně s některými poslanci nyní připravuje návrhy zákonů. Organizátoři chtějí do června uskutečnit osobní setkání se všemi zákonodárci a nabídnout jim, aby se k projektu připojili.
Programový ředitel Ekologického právního servisu Pavel Franc tvrdí, že tu podobná iniciativa doposud nevznikla.