Vláda projedná zákon o úřednících. Podle expertů je nekvalitní
Vratislav DostálNová pravidla pro státní úředníky jsou jednou z podmínek Evropské komise pro čerpání 500 miliard korun z evropských fondů od roku 2014. Komise naznačila, že zákon nepovažuje za kvalitní.
Vláda Petra Nečase ve středu projedná novelu zákona o úřednících. Podle protikorupčních organizací je nekvalitní. Ekologický právní servis proto zítra před úřadem vlády pořádá happening. Veřejnost i politiky chce upozornit na to, že navrhovaná podoba zákona je neakceptovatelná. Rekonstrukce státu již před několika týdny zaslala všem ministrům výzvu, ať zákon odmítnou. Řešením je uvést v účinnost deset let odkládaný služební zákon.
Nová pravidla pro státní úředníky jsou přitom jednou z podmínek Evropské komise pro čerpání 500 miliard korun z evropských fondů od roku 2014. Komise prý naznačila, že zákon nepovažuje za kvalitní. Oficiálně svoje stanovisko představí právě ve středu 29. května, kdy se má konat i jednání vlády. Ostrou kritiku si návrh vysloužil i ze strany nevládních organizací či odborů.
Lenka Petráková z Oživení připomněla, že vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že zákon zajistí odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci veřejné správy. „To se ale neděje,“ zdůraznila Petráková. „Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení, odměňování úředníků bude záviset na libovůlí nadřízeného bez vazby na objektivní hodnocení, úředníci nebudou mít vyšší zodpovědnost. Nejedná se o protikorupční zákon, ale o uzákonění současných špatných postupů,“ uvedla Petráková.
Pokud by vláda zákon schválila, hazarduje s 500 miliardami korun, které má Česká republika čerpat z evropských fondů od roku 2014. Michaela Suchardová z Nadačního fondu proti korupci uvedla, že na konferenci Evropské fondy - jak předcházet rizikům podvodům a zneužívání zástupce Komise potvrdil, že v případě přijetí návrhu zákona o státních úřednících v jeho nynější nekvalitní podobě může být čerpání evropských peněz na další programovací období zpochybněno.
A podle Jany Chvalkovské ze Z-Indexu není vládní návrh zákona žádnou reformou státní správy, neboť ponechává odměňování i počet úředníků ve státní správě v zásadní podobě nezměněn. Podle ní to znamená i při pouhé každoroční valorizaci o inflaci kumulativní nárůst nákladů na platy ve státní správě do roku 2020 o sedmnáct miliard korun, a do roku 2030 o devětadevadesát miliard.
„Výsledkem bude stále početnější a tím i dražší státní správa, nerezistentní vůči korupci a fungující nadále způsobem, který Českou republiku řadí v mezinárodních srovnáních mezi země s nejhoršími institucemi na světě,“ zdůraznila Chvalkovská
Václav Velčovský z Good Governance pak připomněl, že Česká republika má již od roku 2002 neúčinný služební zákon, který je kvalitní a zajistí odpolitizování státní správy. „Není nic snazšího, než tento zákon novelizovat. Rekonstrukce státu podporuje novelu zákona z dílny poslance Tejce,“ uzavřel Velčovský.
Středeční happening, který spolupořádá například Transparency International, Oživení, Brnění, Iuridicum Remedium, Kohovolit.eu, Nadační fond proti korupci, PragueWatch či iniciativa ProAlt začíná v 8:45 před úřadem vlády na Nábřeží Edwarda Beneše.