Komunisté: Rusnokova vláda přešlapuje na místě
Vratislav DostálVýkonný výbor KSČM kritizuje vládu Jiřího Rusnoka. Podle komunistů její kroky ani zdaleka nesplňují očekávání veřejnosti a nesnižují míru rozvratu ve státní správě. KSČM připomněla, že její poslanci hlasovali pro důvěru vládě Jiřího Runsoka.
Vedení KSČM se pustilo do kritiky vlády Jiřího Rusnoka. Zdůrazňuje přitom, že od jmenování vlády uplynulo již devět týdnů a je tedy možné poměřovat očekávání veřejnosti s konkrétními kroky jednotlivých ministrů. „Předčasné volby se uskuteční už za sedm týdnů. Jednotlivé kroky současné vlády v demisi však zdaleka nesplňují očekávání veřejnosti a nesnižují míru rozvratu ve státní správě,“ píše se v prohlášení Ústředního výboru KSČM.
Komunisté zmiňují například chaotický přístup ministra kultury k vedení Národního divadla. „V resortu ministerstva školství zase odhalil akutní a neřešené problémy začátek školního roku, jako například to, že nejsou vůbec zajištěni pedagogové na povinnou výuku druhého cizího jazyka. Realitou je, že rodiče žáků jsou nuceni zakoupit drahé pomůcky, čímž se porušuje školský zákon,“ pokračuje v kritice Rusnokova kabinetu KSČM.
Dalším z resortů, který se podle KSČM nedočkal nápravy, je ministerstvo práce. Komunisté považují za alarmující odebírání příspěvku handicapovaným občanům. Navíc podle nich není řešena situace na úřadech práce, které jsou bez dostatečného personálního, ale i odpovídajícího technického zajištění. Zdůrazňují také, že na ministerstvu dopravy přetrvávají problémy s registrem vozidel. „Tvrdá rétorika vůči stavebním firmám nenahradí chybějící konkrétní návrhy zákonů proti předražování státních zakázek,“ uzavírají komunisté.
Připomínají sice, že Rusnokova vláda je vládou v demisi, přesto mají za to, že její pomalý a nedůsledný postup nekoresponduje s ambiciózním programovým prohlášením. „Při tom by její práce mohla být odrazovým můstkem pro vládu, která vznikne po předčasných volbách na konci října,“ nepochybují komunisté.
Rusnokova vláda je první od listopadu 1989, kterou komunisté při hlasování o důvěře aktivně podpořili. A to s podmínkou, že její politika povede k alespoň k částečnému zlepšení ekonomické i sociální situace obyvatel.