Kdo vlastně potřebuje Miloše Zemana?
Vojtěch SrnkaObrana demokracie před autokratickým vládcem bude zřejmě hlavním tématem předvolební kampaně TOP 09. Zvolení Miloše Zemana se ukazuje jako požehnání pro tuto stranu: čím jiným by své voliče mobilizovali?
Za normálních okolností by se dalo předpokládat, že pro pravici bude v současné době téměř nemožné najít téma dostatečně silné, aby o jejím výsledku ve volbách nebylo rozhodnuto ještě dlouho před jejich začátkem. Ze stran, které to myslí vážně s tím, že chtějí překonat pětiprocentní hranici, se za typicky pravicové dají označit pouze TOP 09 a ODS. Babišova formace hnutí ANO totiž vsází na to, že přesvědčí voliče o tom, že jeho členové jsou jiní a tedy lepší než všichni ostatní politici.
Co se týče ODS, nevypadá to, že by ještě měla šanci přesvědčit větší počet voličů, aby jí v nadcházejících volbách dali svůj hlas. Petr Nečas se ještě před svým odchodem z čela strany snažil vyvolat antikomunistickou hysterii v souvislosti s personálními změnami v ÚSTRu, na který už dnes ale téměř každý zapomněl. Bývalý premiér prosazoval rovněž zrušení sKaret, za což je mu sice dnes potřeba poděkovat, ale ani toto téma již není na pořadu dne. Kolik voličů ve čtvrtek vůbec zaznamenalo, že Poslanecká sněmovna schválila jejich zrušení? Těžko si lze představit, že ODS, i přesto, že se pokouší strašit tím, že by se do jejího čela mohl vrátit Václav Klaus, ještě najde téma dostatečně silné, aby jí ve volbách dalo svůj hlas více jak deset procent voličů. To už je pravděpodobnější, že v příštím volebním období v Poslanecké sněmovně žádné poslance ODS neuvidíme.
Jediná pravicová stranu, která má reálnou šanci v nadcházejících volbách výrazně uspět, je tedy TOP 09. Tato strana, díky tomu, že právě z jejích řad pochází jak ministr financí, tak ministr, později ministryně práce a sociálních věcí minulé vlády nese hlavní zodpovědnost za ekonomickou a sociální situaci v České republice. Je pro ni tudíž naprosto nutné najít téma tak silné, aby dokázalo přebít alarmující fakta, která v posledních dnech přinesla jak koalice Social Watch, tak Český statistický úřad. Tím tématem, jak se zdá, nebude nic menšího než deklarovaná snaha o záchranu české demokracie před autokratickým vládcem putinovského typu, který je podporován rudým nebezpečím v podobě KSČM.
Miroslav Kalousek 8. 8. 2013 v pořadu Interview ČT24 dal jasně najevo, jakou zprávu bude obsahovat kampaň TOP 09 pro nadcházející volby. Na otázku, jestli se může stát, že by po volbách vznikla koalice mezi TOP 09 a ČSSD jasně odpověděl, že něco takového by bylo možné jen za opravdu velmi specifických okolností, jakými by mohla být válka, či jiné ohrožení naší republiky. Jinak prý ale taková koalice nepřipadá v úvahu z jasného důvodu — ČSSD podle něj byla ovládnuta Milošem Zemanem, kterému předal pomyslné žezlo Bohuslav Sobotka tím, že přistoupil na to, aby ČSSD podpořila Rusnokovu vládu. Podle Kalouska tak došlo ke sjednocení levice, tedy stran ČSSD a KSČM pod hlavičkou SPOZ. Tato sestava se podle něj bude pod vedením prezidenta snažit o změnu režimu, zatímco TOP 09 udělá úplně všechno proto, aby tomu zabránila.
Na otázku, zda Miroslav Kalousek nepovažuje situaci, kdy voliči dostanou možnost se nyní k celé situaci vyjádřit, za zdravý restart, odpověděl, že zdravý restart může nastat jen tehdy, pokud v těchto volbách nezískají většinu strany ovládané Milošem Zemanem. Tomu podle něj nyní mohou zabránit právě jen voliči. Miroslav Kalousek také odmítl myšlenku, že by soupeřem jeho strany mohla být ODS, nebo jiná pravicová strana a za budoucího hlavního soupeře TOP 09 označil sjednocenou levici s Milošem Zemanem v čele. Proti tomuto soupeři prý bude TOP 09 bojovat sama, protože zrádci z řad ODS prokázali, že jejich strana je ovládána kmotry. Místopředseda TOP 09 také podotkl, že by byl překvapen, kdyby Miloš Zeman prostřednictvím své vlády netlačil kromě jiných institucí i na Českou televizi a nesnažil se ji přivést k poslušnosti. Narážel tím nepochybně na nedávné odvolání Daniely Drtinové.
Ano, takové více než dvacetiminutové divadlo Miroslav Kalousek v pořadu ČT24 zahrál. Nejrůznější představení a hry nejsou v české politice ničím ojedinělým. Otázkou ale je, jak média budou reagovat v období před volbami na vystoupení sehrána Miroslavem Kalouskem a později i dalšími představiteli TOP 09.
Téma, které si očividně TOP 09 zvolila pro nadcházející volby, je téma zdánlivě odlišné od toho, které si zvolila pro volby v roce 2010. V několika ohledech se ale tato témata velmi podobají. Například v tom, že se snaží ve voličích vyvolávat strach a zodpovědnost zabránit katastrofě pro náš stát. Tehdejší zpráva zněla přibližně takto: „Pokud bude zvolena levice, náš stát zbankrotuje, jen vy tomu můžete ve volbách zabránit a zachránit jej pro své děti.“
Vrcholem kampaně se pak staly složenky, pomocí kterých představitelé TOP 09 vyzývali často šokované občany ke splacení státního dluhu. Zpráva pro nadcházející volby nejspíše bude znít: „Pokud bude zvolena levice, náš stát ovládne autokratický vládce a bude znovu nastolen komunismus, jen vy tomu můžete ve volbách zabránit a zachránit jej pro své děti.“ Dá se odhadovat, že i nyní přijde občanům do schránek nějaký ten dopis vyzývající voliče, aby zabránili opakování nástupu komunistů v roce 1948. Bylo by ale pozitivní, kdyby se nám podařilo vyhnout něčemu podobnému, jako byl klip „Přemluv bábu“.
Strašení koncem demokracie je podobné strašení dluhy také v tom, kdo že náš stát dovedl do bodu, kdy se dá mluvit o tom, že je ohrožena demokracie autokratickým vládcem. Existuje spousta důvodů, proč tolik občanů České republiky vkládá své naděje do Miloše Zemana, u kterého je jasné, že usiluje a bude usilovat o to, aby pro sebe uzurpoval co největší vliv na chod tohoto státu. Nejhlavnějšími z nich je vláda, která naprosto ztratila důvěru občanů, reformy, které nezlepšily ekonomickou situaci v České republice, ale přiblížily velké procento lidí k hranici chudoby a vládní opovrhování a ignorování názorů opozičních poslanců či dvousettisícové skupiny občanů na demonstraci odborů. Za to nese zodpovědnost bývalá koalice, jíž byla TOP 09 členem. Paralelu s rokem 2010 lze spatřovat v tom, že Miroslav Kalousek pro rok 2008, jako tehdejší ministr financí Topolánkovy vlády, naprosto katastroficky sestavil rozpočet, který skončil s největším schodkem v historii České republiky.
Když Topolánkova vláda padla, ministrem financí se stal Eduard Janota a pro volby v roce 2010 pak bylo možné připravit téma, založené na tezi, že levice náš stát přivede do řeckého pekla. Kdyby se náhodou stalo, že by TOP 09 téma autokratického nebezpečí přineslo takový úspěch, že by dokázala sestavit po nadcházejících volbách vládu, měl bych, vzhledem k jejím úspěchům v plnění slibů o zlepšování ekonomické situace České republiky po roce 2010, o naší demokracii opravdu velké obavy.
V tématu, které si TOP 09 zvolila, se neschovává jen hrozba změny režimu. Odpovídá také na otázku, s kým ČSSD v případě svého vítězství vytvoří koalici, což bude pro velkou část české veřejnosti nepřijatelné. Zároveň je toto téma velmi jednoduše pochopitelné, státotvorné a přinese opakování nálady, která provázela souboj o prezidentské křeslo, a nejspíše naplní sociální sítě a pražské hospody ještě větší hysterií. Ukazuje se na něm ale také. že není možné si představit, co by si strana TOP 09 počala, kdyby na hradě neseděl Miloš Zeman. Právě ona totiž Miloše Zemana nutně potřebuje.