Komunisté si nepřejí návrat pravice k moci. Zeman to prý ale nevylučuje
Vratislav DostálPředseda sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik se podobně jako Jeroným Tejc z ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem shodl na tom, že by neměla pokračovat vláda pravicové koalice ODS, TOP 09 a LiDem. Přesto podobný scénář nelze vyloučit.
Jednáním předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech skončila v úterý dopoledne série schůzek hlavy státu s předsedy sněmovních frakcí. „Pan prezident nijak netlačil na to, aby se KSČM tak či onak rozhodla,“ shrnul Kováčik průběh jednání na téma možné podpory vládě, kvůli kterému by se měla sejít Poslanecká sněmovna za dva týdny.
O případné podpoře kabinetu Jiřího Rusnoka bude podle Kováčika ještě jednat výkonný výbor strany na svém zasedání příští pátek. Konečné slovo pak budou mít sami poslanci, kteří se sejdou ještě před hlasováním a domluví se na tom, zda pro vládu úředníků zvednou ruku.
„Naší prioritou je, aby se do Strakovy akademie nevrátila vláda koalice ODS, TOP 09 a hlavně nikým nevolené strany Karolíny Peake LiDem,“ zopakoval po jednání předseda poslanců KSČM. To samé v pondělí uvedl po jednání se Zemanem předseda sněmovní frakce ČSSD Jeroným Tejc. Sociální demokraté nicméně svůj postup při hlasování o důvěře Rusnokova kabinetu teprve formulují.
Naopak předsedkyně LiDem Karolína Peake pro úterní vydání deníku Právo uvedla, že její strana pro novou vládu hlasovat nebude. „My jsme už více než měsíc konzistentní a podporujeme kandidaturu Miroslavy Němcové, z toho vyplývá i nepodpora vládě úřednické,“ vysvětlila Karolína Peake.
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka pak nelze vyloučit, že Zeman po případném neúspěchu vlády Jiřího Rusnoka pověří sestavením vlády právě Miroslavu Němcovou z ODS. „Nestačily by mu ty podpisy z června, ale chtěl by podpisy aktuální,“ uvedl pro server iDnes.cz Gazdík.
Kromě toho mu prý Zeman naznačil, že by nenechal Rusnokovu vládu bez důvěry u moci až do řádných voleb příští rok v květnu. „Pan prezident by velmi zvažoval v případném druhém kole dání mandátu pravicové koalici,“ potvrdil Gazdíkova slova prezidentův kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru pro ČT 24.
„O to více si myslím, že levice se bude snažit, nebo alespoň v to velmi věřím, že se levice bude snažit být velmi zodpovědná, aby pan prezident nebyl nucen ve druhém kole svěřit mandát pravici,“ dodal Mynář.
Podle všeho je tak nereálné, že by se prezident Zeman v případě neúspěchu Rusnokovy vlády rozhodl pověřit sestavením vlády předsedu sociálních Bohuslava Sobotku, který si o mandát před několika týdny řekl.
O tom, zda Rusnokův kabinet v dolní komoře důvěru získá, rozhodnou sociální demokraté a především nezařazení poslanci. V dolní komoře jich je nyní celkem jedenáct. I v případě, že by pro důvěru vládě hlasovaly ČSSD, KSČM a Věci veřejné, nebude to totiž stačit. Dohromady disponují jedenadevadesáti poslanci. ODS, TOP 09 a platforma LiDem disponují osmadevadesáti poslanci
Kromě případné podpory úřednické vládě jednal Zeman s Kováčikem také o případných předčasných volbách. „Rozhodnutí leží na bedrech Poslanecké sněmovny. Jde o to, aby se k poslancům KSČM a ČSSD přidali ještě další,“ uzavřel předseda poslaneckého klubu ke své schůzce s hlavou státu.