Zeman v obnovených Hovorech z Lán: upřednostňuji úřednický kabinet
Vratislav DostálPrezident Miloš Zeman se chystá nejspíš jmenovat úřadnický kabinet. Prezident to v neděli naznačil v obnovených Hovorech z Lán, které odvysílal Český rozhlas. Úřednickou vládu přitom odmítají všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně.
Prezident Miloš Zeman v neděli naznačil cestu ze současné politické krize. V obnoveném pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán uvedl, že by politickou situaci po demisi premiéra Petra Nečase nejraději řešil jmenováním vlády odborníků.
„V zásadě mám jasno a moje rozhodnutí bude takové, které nezklame moje voliče v prezidentských volbách," uvedl Zeman s odkazem na svůj předvolební slib na billboardech, který zněl Stop Nečasově vládě. Sice v rozhovoru zmínil variantu, kterou preferují koaliční strany Nečasovy vlády, avšak její pokračování, byť bez Nečase, podle Zemana musí skončit.
„Duševně příčetný prezident, za kterého se stále považuji, by měl pověřit respektovanou osobnost. A ta nemusí mít nutně politický mandát. Já mám v hledáčku čtyři respektované osobnosti," upřesnil Zeman směr svých úvah. Konkrétní ale nebyl.
Přestože otevřeně neřekl, že bude prosazovat vznik úřednického kabinetu, z rozhovoru vyplynulo, že mu je tato varianta nejbližší. „Jsou tady různé alternativy. Jsem třeba některými politiky vyzýván, abych vypsal předčasné volby. Ale prezident je může vyhlásit jen formálně, nejdřív musí rozhodnout Sněmovna o svém rozpuštění,“ uvedl mimo jiné Zeman
„Pak je tu varianta nechat vládnout Nečasovu vládu až do předčasných voleb. To bych ale nesplnil slib, který jsem dal svým voličům před volbami,“ dodal. Problémem Zemanova plánu je, že koaliční strany upřednostňují pokračování Nečasovy vlády bez Nečase a opozice usiluje o vypsání předčasných voleb. Znamená to, že by vláda úředníků jen těžko hledala ve Sněmovně většinu.
„V případě, že pan prezident přišel s touto variantou, platí, že sociální demokracie bude usilovat o rozpuštění Poslanecké sněmovny, aby se předčasné volby mohly konat již v září. Máme usnesení nejvyššího stranického orgánu, že se nemáme podílet na žádné vládě bez voleb, ani ji podporovat,“ komentoval Zemanův plán předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Sociální demokraté podle něj dlouhodobě nepokládají za možné, aby vážné problémy země řešila jiná vláda, než ta, která vzejde z nových voleb. „Pokud se prezident Zeman rozhodne v úterý nepodpořit pokračování neúspěšné vládní koalice ODS a TOP 09, bude to ČSSD respektovat a současně bude intenzivně pokračovat ve svém úsilí získat 120 hlasů pro rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ zdůraznil Sobotka.
„Na úřednické vládě, vzniklé bez voleb, se ČSSD nebude podílet. Hlasování o zkrácení funkčního období by se mělo v Parlamentu odehrát nejpozději v polovině července. Pokud Poslanecká sněmovna schválí své rozpuštění, měl by prezident republiky Miloš Zeman bez zbytečného odkladu vyhlásit nové volby tak, aby se mohly uskutečnit během měsíce září,“ dodal předseda ČSSD.
Podle něj by po tuto omezenou dobu do předčasných voleb mohla místo Nečasovy vlády v demisi vládnout případná úřednická vláda jmenovaná prezidentem Zemanem. Sobotka přitom zdůraznil, že se případný úřednický kabinet měl soustředit pouze na řešení neodkladných problémů, souvisejících se zabezpečením fungování státu.
„Jakákoliv strategická, zásadní a nevratná rozhodnutí by měla přenechat vládě, která bude mít potřebnou většinu v Poslanecké sněmovně, důvěru nové Poslanecké sněmovny a tím i jasnou politickou legitimitu, danou výsledkem předčasných parlamentních voleb,“ uzavřel Sobotka.
Klíčové tedy nyní bude, zda strany nezmění pod tlakem okolností své avizované priority. Pokud totiž skutečně ani jedna ze sněmovních stran úřednický kabinet nepodpoří, je nejpravděpodobnějším scénářem rozpuštění dolní komory a konání předčasných voleb letos na podzim.
Stačí, aby se koaliční TOP 09 přidala k opozici a podpořila její návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Předseda sněmovní frakce TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík přitom již minulý týden uvedl, že v případě vzniku úřednické vlády TOP 09 pro její důvěru ve Sněmovně hlasovat nebude.
„My bychom takové vládě důvěru nedali. Obecně je sice samozřejmě důležité, jak by vláda vypadala, ale my si úřednickou vládu nepřejeme a nepodpořili bychom ji,“ uvedl Gazdík pro server iDnes.cz. „V případě, že to do týdne nebude jasné a nebude jasné, jak se k tomu staví prezident Zeman, je určitě vhodné vyjednávat s opozicí o rozpuštění Sněmovny,“ dodal.
To samé tvrdí také zástupci KSČM. „Jednoznačně preferujeme co nejbližší termín voleb. Podle našeho názoru jde o nejčistší variantu,“ uvedl pro Deník Referendum předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle něj by komunisté jakoukoli podobu úřednické vlády odmítli.
O tom, koho prezident Zeman nakonec skutečně pověří vyjednáváním o sestavení vlády, budou politici i veřejnost obeznámení v úterý. Prezident svůj postup oznámí na odpolední tiskové konferenci.