Možnosti se zužují: buď pravicová vláda, anebo předčasné volby
Vratislav DostálJeště o víkendu jsme v Deníku Referendum psali, že politická krize po pádu vlády má tři varianty řešení. Nyní se ale zdá takřka jisté, že můžeme vyloučit vznik úřednického kabinetu, který by vládl do termínu řádných voleb.
Ani v úterý se česká politická scéna nijak zásadně neposunula. Občanští demokraté hledají ve svém vedení kandidáta na případného premiéra a zároveň probíhají jednání stran Nečasovy vládní koalice o jejím pokračování bez Nečase. Sociální demokraté mezitím začali sbírat podpisy pro rozpuštění Poslanecké sněmovny.
Sociální demokraté v úterý oznámili, že chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na níž by se hlasovalo o jejím rozpuštění. Pokud jde o její termín, preferují polovinu července tak, aby se volby mohly konat na začátku nebo v polovině září.
Podle předsedy sněmovní frakce ČSSD Jeronýma Tejce by se na zvláštní schůzi hlasovalo o jediném usnesení, a to o rozpuštění Poslanecké sněmovny. ČSSD již na podporu svého požadavku začala sbírat podpisy. Celkem jich potřebuje 120.
Stále zároveň platí, že klíčový bude postoj TOP 09 a prezidenta Zemana. Ten přitom včera na Hradě uvedl, že se o víkendu sejde v Lánech s lídry všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Klíčová jednání budou tedy započata až v pátek.
TOP 09, ČSSD a KSČM odmítají úřednickou vládu
Přesto můžeme již nyní říct, že jsou reálně pouze dva scénáře. Oproti naší víkendové prognóze totiž došlo k posunu, odmítnout můžeme variantu úřednického kabinetu, který by vládl do řádného termínu voleb. Úřednickou vládu totiž odmítá TOP 09, KSČM i ČSSD.
Předseda sněmovní frakce TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík na dotaz serveru iDnes.cz, zda by v případě, že by prezident zvolil variantu úřednické vlády a pověřil někoho ze svého okolí sestavením vlády, odpověděl, že by pro takovou vládu nehlasovali.
„My bychom takové vládě důvěru nedali. Obecně je sice samozřejmě důležité, jak by vláda vypadala, ale my si úřednickou vládu nepřejeme a nepodpořili bychom ji,“ uvedl Gazdík. „V případě, že to do týdne nebude jasné a nebude jasné, jak se k tomu staví prezident Zeman, je určitě vhodné vyjednávat s opozicí o rozpuštění Sněmovny,“ dodal.
To samé přitom tvrdí také zástupci opozice. „Jednoznačně preferujeme co nejbližší termín voleb. Podle našeho názoru jde o nejčistší variantu,“ uvedl pro Deník Referendum předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle něj by komunisté jakoukoli podobu úřednické vlády odmítli.
Taktéž předseda sněmovní frakce ČSSD Jeroným Tejc v rozhovoru pro Deník Referendum uvedl, že ČSSD by úřednickou vládu nepodpořila. „Nemohu sice mluvit za všechny poslance, avšak sociální demokracie se vznikem úřednické vlády zkušenosti již má, a není zrovna pozitivní. Naší jednoznačnou prioritou jsou předčasné volby,“ uvedl Tejc pro Deník Referendum.
Pravicová koalice, anebo volby v září
Zatímco o víkendu napsal šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, že má vládní krize tři varianty řešení, po dvou dnech můžeme tedy konstatovat, že zbývají pouze dvě. První, a nikoli nepravděpodobnou variantou, je vláda s novým premiérem na půdorysu původní Nečasovy koalice.
Tuto variantu prosazuje hlavně ODS. V médiích se jako o příštím premiérovi hovoří především o prvním místopředsedovi ODS Martinu Kubovi. Vyloučit ale nelze nominaci dalších politiků z vedení ODS, například ministra spravedlnosti Pavla Blažka či předsedu sněmovní frakce ODS Zbyňka Stanjuru. Samotné vedení občanských demokratů zatím svého kandidáta na premiéra zveřejnit odmítá.
Vedení TOP 09 sice také tvrdí, že je pro pokračování pravicové koalice, avšak zároveň se staví ke Kubovi jako možnému premiérovi značně rezervovaně. Současně je nutné připomenout, že Nečasova vláda disponovala ve své poslední fázi pouze osmadevadesáti poslanci. Je tedy otázkou, zda by obnovená koalice ODS, TOP 09 a LiDem získala ve Sněmovně většinu.
Druhým scénářem jsou předčasné volby. Tuto variantu preferuje opozice, tj. ČSSD, KSČM a Věci veřejné. V podstatě jsou dvě možnosti, jak k předčasným volbám dospět: buď dohodou 120 poslanců o rozpuštění Sněmovny, anebo dalšími dvěma pokusy o sestavení vlády.
Rozhodující pro tento scénář bude postup TOP 09. Její první místopředseda Miroslav Kalousek se nakonec může dopracovat k úvaze, že pro něj budou předčasné volby, po kterých by se nejspíš TOP 09 stala hegemonem české pravice, výhodnější, než další rok ve vládě s nejistou většinou a minimální podporou veřejnosti.
Podle politologa Lukáše Jelínka je nejpravděpodobnější pokračování pravicové koalice ODS, TOP 09 a LiDem. Podle něj by to ale byla vláda s mizivou legitimitou a autoritou. „Navíc česká Gorila se teprve rozbíhá, teď se budou rozkrývat kontakty lobbistů Janouška a Rittiga a nedivil bych se, kdyby si policisté časem začali chodit i pro politiky,“ uvedl Jelínek ještě dříve, než na veřejnost pronikla informace o možném obvinění Petra Nečase.
Politolog Milan Znoj naopak v rozhovoru pro Deník Referendum uvedl, že nelze očekávat, že prezident Zeman přistoupí na pokus stávající koalice, aby její vláda pokračovala pod jiným předsedou z ODS.
Podle něj bude Zeman prosazovat právě tu variantu, kterou vylučují Gazdík, Tejc a Kováčik, tedy úřednický kabinet. „Vláda odborníků může být pro prezidenta přitažlivá, protože mu umožní, aby mohl institucionalizovat silnou pozici prezidenta v parlamentním systému v situaci, kdy politické strany budou v defenzívě a také v neposlední řadě byly pod jeho vlivem rozhodnuty tak zásadní záležitosti, jako je dostavba Temelína,“ myslí si Znoj.
„Lze však spíše očekávat, že po několika marných pokusech pravice zajistit pokračování své imaginární parlamentní většiny se pravicové strany s levicí dohodnou na předčasných volbách, které by se z jejich hlediska ovšem měly konat, co možno nejpozději tak, aby ODS, ale i TOP 09 mohly zkonsolidovat své řady a náležitě povzbudit své příznivce,“ předpovídá Znoj.
Podle Jelínka bude také podstatné, na jakém premiérovi se ODS, TOP 09 a LiDem dohodnou. „Nečas podle mých informací chtěl už před několika týdny za sebe do čela vlády Stanjuru. Ten by mohl být přijatelnější pro partnery než Martin Kuba. Kuba by se mohl soustředit na předvolební kampaň,“ uvedl politolog.
Také Jelínek připomněl klíčovou roli Zemana, neboť to bude právě on, kdo pověří někoho z politiků vyjednáváním o sestavení vlády. „Zeman nebude chtít být jen notářem a určitě bude prosazovat svoji představu o budoucí vládě,“ nepochybuje politolog.
„Je logické, že dosavadní střípky informací říkají, že by chtěl volby až na jaře a do té doby pseudoúřednickou vládu, vedenou například Jiřím Rusnokem. Nebo nějakou formu opoziční smlouvy. Třeba i poškádlí ČSSD a pověří sestavením vlády Sobotku, aby ukázal jeho neochotu a neschopnost dát vládu dohromady,“ myslí si Jelínek.
Podle Jelínka bude politická partie rozehraná demisí Petra Nečase ještě dlouhá, komplikovaná a pravicové strany při ní určitě zapomenou na podstatu současných skandálů. Přesto pokládá pokračování pravicové koalice za nejpravděpodobnější.
„Pokud se dohodne na personáliích. Přeci jen jsme parlamentní republika. Kdyby se ale pravice nedohodla, je zřejmé, že TOP 09 podpoří rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Na nich by vydělala a ODS jistojistě porazila. Ve vládě v čele s Martinem Kubou a možná i Stanjurou by ODS naopak mohla v rámci boje o pravicového voliče posílit svoje pozice,“ uzavřel Jelínek.