Sobotka před schůzkou se Zemanem: trváme na předčasných volbách
Vratislav DostálSociální demokraté požadují, aby o příští vládě rozhodli co nejdříve sami občané v nových sněmovních volbách. Podle jejich předsedy může pouze z nových voleb vzejít důvěryhodná vláda s nezpochybnitelným mandátem.
V sobotní podvečer se prezident Miloš Zeman sejde s představiteli sociálních demokratů. Již v pátek jednal s lídry občanských demokratů a TOP 09. Zatímco sociální demokraté a KSČM tvrdí, že východiskem z vládní krize jsou předčasné volby, pravice Zemanovi navrhla svou kandidátku na předsedkyni vlády Miroslavu Němcovou. Podle předsedy Karla Schwarzenberga ale Zeman bude nejspíš preferovat vznik úřednického kabinetu.
Není přitom jasné, kde by úřednická vláda vzala ve Sněmovně většinu. TOP 09, ČSSD i KSČM podporu takové vládě odmítají. Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu odpoledne na zámku v Lánech prezidentovi řekl, že jeho strana preferuje předčasné volby.
„Hlavním bodem jednání byla představa KSČM o tom, jakým způsobem dojít k řešení politické situace. My jsme navrhli předčasné volby," uvedl Filip. „Prezident nás vyslechl a řekl, že se rád s naším názorem seznámil," dodal Filip s tím, že Zeman svůj názor na řešení situace hodlá zveřejnit až v úterý.
Taktéž sociální demokraté avizovali, že jedou za Zemanem s jasným požadavkem. „ČSSD požaduje, aby o příští vládě rozhodli co nejdříve sami občané v nových parlamentních volbách. Jen z nových voleb může vzejít stabilní důvěryhodná vláda s nezpochybnitelným mandátem, která konečně začne řešit nejpalčivější problémy země a navrátí lidem ztracenou důvěru v politiku a demokraticky zvolené představitele,“ uvedl v sobotu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Česká republika podle něj potřebuje silnou vládu neoslabenou skandály, která nebude vládou překlenovací či úřednickou až do řádných voleb, ale bude naopak vládou přijímající potřebná řešení. „Především nastartuje růst a podpoří vznik nových pracovních míst,“ zdůraznil Sobotka.
„Bilance pravicových vlád po roce 2006 je v naší zemi krajně neúspěšná. Pravice zdvojnásobila zadlužení země, provedla řadu chaotických reforem, které zhoršily fungování státu, její politika dostala Českou republiku do nejdelší recese v historii a vytvořila rekordní nezaměstnanost,“ vypočítal neúspěchy pravicových vlád předseda nejsilnější opoziční strany.
Připomněl, že pravicové vlády prokázaly během sedmi let svého vládnutí naprostou bezohlednost k občanům, zákonům tohoto státu a svou chybnou, asociální a nepromyšlenou politikou vážně poškodily zemi.
„Každá vláda na půdorysu stávající Poslanecké sněmovny, například pouze s Němcovou místo Nečase, by jen dál stupňovala stávající hlubokou krizi vládnutí v České republice. Nová vláda ODS a TOP 09 by se navíc nutně musela opírat i o stranu Lidem, kterou nikdo nevolil a která vznikla jako ,béčko‘ ODS rozpadem Věcí veřejných,“ zdůraznil Sobotka.
Nejen proto by takový kabinet podle předsedy ČSSD postrádal potřebnou legitimitu. „ČSSD vznik takové ani jiné vlády bez nových demokratických voleb v žádném případě nepodpoří,“ dodal. Zároveň zdůraznil, že ČSSD nepovažuje za možné, aby se na vládě nadále podílela ODS, jejíž zástupci jsou prošetřováni kvůli podezření z mafiánských a kmotrovských praktik.
„Miroslava Němcová, kterou vedení ODS nominovalo do funkce premiérky, je jako dlouholetá představitelka ODS spoluodpovědná za chybné reformy a nespravedlivou politiku pravicové koalice v minulých letech. V Parlamentu vždy disciplinovaně hlasovala pro všechny kontroverzní návrhy a plány jak Topolánkovy, tak Nečasovy vlády, včetně zvyšování DPH, sKaret, omezení valorizace penzí a církevních restitucí,“ připomněl Sobotka.
Podle sociálních demokratů zkrátka nominace Němcové na post premiérky nepředstavuje žádnou naději na pozitivní změnu v politice vlády. Je jen snahou zakrýt jakýmsi „fíkovým listem“ současný rozklad a vládní selhání ODS.
Pokud platí, že TOP 09, ČSSD a KSČM odmítají úřednický kabinet, vládní krize má pouze dva scénáře, které mohou vést k jejímu konci. První, a nejspíš pravděpodobnější variantou, je vláda s novým premiérem na půdorysu původní Nečasovy koalice.
Nyní bude záležet především na dohodě stran nového předsedy Poslanecké sněmovny a na počtu hlasů, kterými pravicová koalice disponuje ve Sněmovně. A samozřejmě také na tom, zda vůbec Zeman pověří Němcovou jednáním o sestavení vlády
Druhým scénářem jsou předčasné volby. Tuto variantu preferuje opozice, tj. ČSSD, KSČM a Věci veřejné. V podstatě jsou dvě možnosti, jak k předčasným volbám dospět: buď dohodou 120 poslanců o rozpuštění Sněmovny, anebo dalšími dvěma pokusy o sestavení vlády.
Rozhodující pro tento scénář bude postup TOP 09. Její první místopředseda Miroslav Kalousek se nakonec může dopracovat k úvaze, že pro něj budou předčasné volby, po kterých by se nejspíš TOP 09 stala hegemonem české pravice, výhodnější, než další rok ve vládě s nejistou většinou a minimální podporou veřejnosti.
O tom, koho prezident Zeman pověří vyjednáváním o sestavení vlády, budou politici i veřejnost obeznámení v úterý. Prezident svůj postup oznámí na tiskové konferenci.