Vláda zákon o rozpočtové odpovědnosti neprosadí. Opozice ho odmítá
Vratislav DostálPředsednictvo nejsilnější opoziční strany doporučilo poslancům a senátorům, aby nepodpořili vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Podle sociálních demokratů by norma zužila manévrovací prostor vlády v prorůstových opatřeních.
Sociální demokraté nezvednou ruku pro vládní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti. Pro přijetí zákona je potřeba ústavní většina. A protože i komunisté zákon kritizují, vláda ho nemá šanci v Parlamentu prosadit. Sociálním demokratům vadí především to, že by zákon zužil manévrovací prostor vlády v prorůstových opatřeních.
„Návrhem zákona se zužuje manévrovací prostor vlády v situaci, kdy by měla reagovat rozpočtovým impulsem na výraznější hospodářský pokles,“ uvedlo předsednictvo ČSSD s tím, že pravidla zákona nejsou navázána na ekonomický cyklus s požadavkem přebytků v době růstu a možností deficitů v době poklesu. „Prioritním úkolem příští vlády musí být dostat zemi z vleklé recese. Přijetí zákona v této podobě by jí mohlo podrazit nohy hned na samém začátku,“ tvrdí opoziční sociální demokraté.
Zároveň připomínají, že Nečasův kabinet se zákonem přichází po sedmi letech vlády pravice, která se vyznačovala vysokým tempem zadlužování. „Veřejný dluh se zvýšil z 28 % HDP na konci vlády ČSSD v roce 2006 až na 45 % HDP na konci roku 2013. Pravice je navíc odpovědná za většinu veřejného dluhu, který vznikl i před rokem 2006, neboť vlády ČSSD musely skrze ztráty České konsolidační agentury sanovat stovky miliard korun dluhu, který vznikl chybnou privatizací v 90. letech,“ uvedla ČSSD.
Podle ČSSD zkrátka chtějí vládní subjekty pokrytecky omezit rozpočtovou politiku příští vlády, aniž by v minulosti projevily ochotu vztáhnout stejná či podobná pravidla na své vládnutí po roce 2006 či 2010. Sociální demokraté zároveň zdůraznili, že je v poslední době politika škrtů stále více zpochybňována pro svůj negativní dopad na vývoj ekonomik zemí, které ji uplatňují. „Kriticky se k rozpočtové restrikci nedávno vyjádřil i Mezinárodní měnový fond. Dosavadní domácí politika škrtů, prosazovaná vládou Petra Nečase, dovedla naši zemi k poklesu mezd a nejdelší recesi od roku 1989,“ uvedlo předsednictvo ČSSD.
„ČSSD chce řešit problém veřejných financí, což ovšem také znamená, že nebudou hledány ceny k otevřenému či skrytému snižování daňové kvóty, k čemuž současná vláda opakovaně směřuje. Metoda, kdy jsou omezovány příjmy státu a pak, když vzniknou deficity, je snaha o redukci sociálního státu, případně státu jako takového, je pro nás nepřijatelná,“ zdůraznilo předsednictvo nejsilnější opoziční strany. Podle ČSSD se totiž vládní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti zaměřuje pouze na výdajovou stránku, tedy na škrty a neřeší možnost navýšení příjmů. „Vláda se chová pokrytecky, neboť současně s ,dluhovou brzdou‘ prosazuje další snížení příjmů státu,“ vysvětlili sociální demokraté.
ČSSD také zopakovala, že se hlásí k projektu pokračování evropské integrace a podporuje přistoupení České republiky k tzv. fiskální smlouvě, z níž mimo jiné vyplývá povinnost vytvořit v ústavním systému i určitou dluhovou brzdu. „Preferujeme však takovou podobu dluhové brzdy, která vyloučí výše zmíněná rizika. Takovým návrhem však vládní návrh není. Z logiky věci by také přijetí tzv. dluhové brzdy mělo předcházet oficiální přistoupení České republiky k fiskální unii v rámci Evropské unie,“ uzavřeli sociální demokraté své prohlášení.