Začal proces s Bradleym Manningem
Redakce DRPřípad Bradleyho Manninga, který zprostředkoval tajné dokumenty investigativnímu webu WikiLeaks, představuje nejnovější a nejzávažnější ze soudních procesů, které se za vlády prezidenta Obamy proti zveřejňovatelům tajných dokumentů vedou.
V pondělí ráno začal soud s Bradleym Manningem, pětadvacetiletým vojákem americké armády. Jak píše Ed Pilkington z deníku Guardian, jde o případ, který může „vytvořit neblahý precedens, který ohrozí svobodu slova a promění internet v nebezpečné místo".
Případ Bradleyho Manninga, který zprostředkoval tajné dokumenty investigativnímu webu WikiLeaks, představuje nejnovější a nejzávažnější ze soudních procesů, které se za vlády prezidenta Obamy proti zveřejňovatelům tajných dokumentů vedou.
Laurence Tribe, profesor z Harvadské univerzity, který učil prezidenta Barracka Obamu ústavnímu právu, pro Guardian uvedl, že proces a především nejvážnější proti Manningovi vznesené obvinění — z napomáhání nepříteli — můžou vytvořit nebezpečný precedens.
„Obvinit kohokoli z tak extrémně závažného trestného činu jako je 'napomáhání nepříteli' jen na základě toho, že zveřejnil na internetu uniklé informace a tudíž 'vědomě poskytl zpravodajské informace' komukoli kdo k nim mohl mít přístup, to je skutečně vstup na nové, nebezpečné hřiště," uvedl Tribe.
„Ten případ je jako obušek," dodal pak minulý týden pro internetový deník Huffington Post zakladatel WikiLeaks Julian Assange. „Tím, že dopadá na hlavu tohohle mladého muže chce terorizovat každého, kdo by se o něco podobného pokusil," tvrdí.
Manning jde k soudu po několika letech hrubého zacházení ve vojenské věznici a zdlouhavých přípravných jednáních. Zatčen byl 29. května 2010 na základně Hammer v Iráku. Jeho právníci a zastánci podmínky jeho internace opakovaně označovali za rovnající se týrání. Byl totiž držen na samotce a nucen se na noc svlékat.
Na otázku, proč šokující vojenské dokumenty vynesl, Manning v průběhu přípravných jednání odpověděl, že měl informace, které si žádaly spatřit světlo světa. „Jak jsem napsal, díky nim můžeme doložit skutečnou cenu válek v Iráku a Afghanistánu," vysvětlil Manning.
WikiLeaks předal tajné dokumenty, když mu bylo dvaadvacet let. Mimo jiné mezi nimi bylo i video, které ukazuje, jak američtí vojáci z vrtulníku Apache postřílí dvanáct neozbrojených civilistů, včetně dvou novinářů z Reuters a zraní dvě děti.
„Věřím, že pokud veřejnost, americká veřejnost tohle uvidí, může to otevřít debatu o naší vojenské a zahraniční politice, jak se projevila v Iráku a Afghanistánu, ale i obecně. Může to naši společnost přimět přehodnotit potřebu války proti terorismu, která ignoruje situaci lidí, kteří v těch zemích žijí své každodení životy," uvedl Manning k videu před vojenským tribunálem, který rozhodoval o jeho vině.
Podle profesora Laurence Tribeho mohou důsledky dalekosáhle omezit svobodu slova a z internetu udělat rizikové prostředí. „A to daleko za rámec jakýchkoli průkazných potřeb národní bezpečnosti," upozorňuje profesor ústavního práva.
Další informace:
Common Dreams Bradley Manning Trial Begins: A 'Danger Zone' for Civil Liberties
The Guardian Bradley Manning trial 'dangerous' for civil liberties — experts
The Washington Post Bradley Manning leak trial set to open Monday amid secrecy and controversy
Democracy Now Bradley Manning Trial: After 3 Years, Army Whistleblower Begins Court-Martial Shrouded in Secrecy