Hollande dostal od Malijců dalšího velblouda, předchozího mu snědli
Petr JedličkaBizarní příhoda přitáhla opět pozornost k zemi, v níž se bojové nasazení francouzského kontingentu chýlí pozvolna ke konci.
Malijské úřady se rozhodly obdarovat francouzského prezidenta Françoise Hollanda dalším ušlechtilým velbloudem. Informovaly o tom ve středu agenturní zdroje. Podobně jako první velbloud, jehož obdržel francouzský prezident při únorové návštěvě v zemi, má být i tento „výrazem díku za záchranu Mali před nebezpečím islamistických teroristů“.
Poctít Hollanda dalším velbloudem se úřady rozhodly poté, co se ukázalo, že první byl rodinou v Timbuktu, které byl svěřen do opatrování, nedávno sněden.
„Jakmile jsme se to dozvěděli, ihned jsme začali vybírat jiné zvíře, větší a lépe vypadající,“ citují agentury představitele timbuktské městské správy.
„Nový velbloud bude odeslán přímo do Paříže. Z toho, jak dopadlo jeho předchůdce, je nám stydno. Byl to dar a takový osud si nezasloužil,“ řekl úředník dále.
Hollande se odhodlal k vyslání intervenčního sboru do Mali poté, co militantní islamisté, kteří minulý rok na jaře ovládli pouštní sever země, začali postupovat na jih.
Francouzské jednotky dorazily do země 11. ledna. Militantní islamisté následně opustili dobytá města a dle většiny analýz se rozdělili na malé skupinky. Ty se pak dílem rozptýlily, dílem stáhly do pouště a dílem ukryly v pohoří L'Adrar des Ifoghas u hranic s Alžírskem.
Právě tyto skupinky se francouzští vojáci snažily hledat a likvidovat po dva minulé měsíce.
Mise v březnu a únoru
Podle analytiků stanice France 24 dnes považuje Hollandova vláda vojenskou misi v Mali za téměř ukončenou. V pohoří L'Adrar des Ifoghas byly zlikvidovány desítky úkrytů a malých základen. Hlavní bojůvky malijských islamistů byly rozprášeny či přímo zneškodněny.
Podle reportáží BBC se militanti skrývali v jeskyních v blízkosti vzácných vodních zdrojů. Ve skrýších měli uschovány zásoby rýže a sudy s palivem. Vojáci narazili i na políčka se zeleninou.
Do všech měst na severu země se spolu s Francouzi vrátily jednotky malijské vlády. Místní rady a správy vytvořené islamisty byly nahrazeny novými.
Všechny zpravodajské zdroje nicméně upozorňují, že v zemi stále dochází k dílčím potyčkám. Několikačlenné skupinky militantů napadají obvykle v noci strážnice a vojenská stanoviště na okrajích menších i větších sídel. Menší přestřelky se odehrávají také v poušti.
Lidé oslovení reportéry vyjadřují obavy, že se islamisté vrátí, jakmile Francouzi odejdou.
Plány do budoucna
Francouzi v Mali nasadili na 2500 vojáků, přes 1000 příslušníků doprovodného personálu a zvláštní jednotky — celkově asi 4000 lidí. Většina z nich působí v zemi doposud. Stahování chce Hollandova vláda zahájit na konci dubna.
Podle aktuálního plánu se má nejméně polovina kontingentu vrátit do července do Francie. Na 1000 francouzských vojáků má v Mali zůstat do konce roku.
Kromě nasazení vlastních Francouzů vyjednal Hollande i intervenci dvoutisícového kontingentu z Čadu a 4300 vojáků ze zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) — Toga, Senegalu, Beninu, Ghany, Nigeru, Sierry Leone, Pobřeží slonoviny a Burkiny Faso.
Do přímých bojových operací se nakonec zapojili pouze Francouzi a Čaďané (s podporou malijské armády); jednotky ECOWAS však plní strážní a jiné nebojové úkoly. Značná část jednotek ECOWAS se navíc má zapojit do stabilizační mise AFISMA, jež bude v Mali působit v následujících měsících.
Zástupci Evropské unie předali minulý týden AFISMA dotaci 50 milionů eur. V Mali byla též na počátku dubna zahájena čistě unijní výcviková mise EUTM, která má připravit 2500 malijských vojáků pro případné další boje.
V červenci by měly konečně proběhnout i volby do malijského parlamentu a následně vzniknout nová plnohodnotná vláda. Současný kabinet je pouze provizorní, vniklý na základě dohody po loňském armádním puči.
Ztráty a oběti
Francouzi ztratili od počátku intervence čtyři vojáky. Počet zabitých islamistů agentury neuvádějí.
Po ovládnutí severu Mali islamisty uprchlo z oblasti na 85 tisíc lidí. Většina z nich dosud zůstává v táborech za západní — mauretánskou — hranicí.
Francouzská intervence přiměla k útěku dalších 15 tisíc Malijců.
Jak intervence, tak mise získaly mandát Rady bezpečnosti OSN. Logisticky a zpravodajskými informacemi pomáhali Francouzům také Američané a Britové.
Další informace:
France 24 Mali gives Hollande new camel after first one eaten by caretakers
Reuters Mali to give France new camel after first one is eaten
BBC News Mali crisis: French troops begin withdrawal
BBC News Timbuktu fears French troops withdrawal from Mali
France 24 US slams African force as French begin Mali pullout
France 24 France begins major strike on Mali Islamists near Gao
BBC News French fight in Mali's hostile desert
BBC News Mali refugees endure 'appalling' Mauritania camp
France 24 French troops to begin Mali withdrawal in April