Francouzi v Mali postoupili až ke Kidalu, islamisté už drží jen sever
Petr JedličkaMilitantní islamisté se stáhli z posledního většího města, které obsadili loni na jaře. Gao, Timbuktu a nyní i Kidal přitom vyklidili téměř bez boje. Francouzi teď mají několik možností, jak pokračovat.
Společná ofenzíva malijské armády a francouzských intervenčních sil slaví úspěchy. O víkendu bylo získáno zpět město Gao, v pondělí Timbuktu a nyní zřejmě i Kidal. Ten je posledním z provinčních center, jež loni na jaře ovládli militantní islamisté.
„Francouzské jednotky přistály v úterý v 9:30 večer na kidalském letišti a vnikly do města,“ cituje agentura AP Haminyje Maigu, předsedu kidalské odbody městské rady.
„Francouzi ovládli letiště, a to stále drží. Operacím ve městě a jeho okolí však brání pouštní bouře,“ cituje AFP vlastní zdroje, dle kterých vojáci do města ještě nepronikli.
Reportér stanice France 24 Serge Daniel se rozepisuje o aktuální situaci podrobněji: „Kidalské letiště není letištěm v pravém slova smyslu, ale pruhem udusané hlíny bez jakéhokoliv osvětlení. Přesto tam skutečně a ke všeobecnému překvapení přistála čtyři francouzská letadla (...) a vojáci z nich zajistili prostor,“ uvádí v poslední příspěvku.
„K žádnému boji o město zatím nedošlo. Buď není vůle, nebo se vyjednává (...) oficiálně se ale čeká na konec bouře,“ píše Daniel dále.
Kidal s přibližně pětadvaceti tisíci obyvatel ovládali posledních deset měsíců tuarežští islamisté z organizace Obránci víry (Ansar Dine). Tito se ale z města okolo 27. ledna stáhli. Podle některých zpráv byli vyhnání ne-islamistickými Tuaregy z Národního hnutí za osvobození Azavadu (MNLA). Podle jiných se Ansar Dine rozštěpila, přičemž v Kidalu převládla část zvaná Islámské hnutí Azavadu (MIA), která chce vyjednávat. Jak MIA, tak MNLA přitom uvádějí, že město kontrolují právě oni.
„Podle zpráv ze středečního odpoledne létaly nad městem francouzské vojenské helikoptéry, nikdo však po nich nestřílel. (...) Kdo vládne, to se úplně neví. Bojechtiví islamisté ale už z Kidalu odešli,“ doplňuje Serge Daniel.
Zmizelí nepřátelé
Jak připomíná AFP, malijské jednotky a příslušníci francouzského sboru se zatím nesetkávají s příliš houževnatým odporem. Výjimkou byly jen počáteční boje u města Diabaly. Podobně jako se bojovníci Ansar Dine stáhli z Kidalu, odešli také militanti z Hnutí za monoteismus a džihád v západní Africe (MUJAO) z Gaa a sympatizanti Al-Káidy islámského Maghrebu (AQMI) z Timbuktu.
Tito ozbrojenci se přitom zjevně nevypařili, uvádí francouzská agentura dále. Káidisté a džihádisté se nejspíše přesunuli do pouštních základen na severu; bojovníci z Ansar Dine zas byli viděni v pohoří L'Adrar des Ifoghas. Tato vysočina se zvedá směrem k alžírské hranici právě od města Kidalu.
Podle zpravodajů BBC je nyní otázkou, zda se francouzské jednotky vypraví i do severních pouští či na východní vysočinu, nebo zda počkají na vojáky z dalších afrických států. Mohou též začít vyjednávat s ochotnou částí povstalců — zvláště pak s Tuaregy.
Militanti z Ansar Dine drží dle posledních zpráv ještě pozice v malých městech Aguelhoc, Taghlit a Tessalit na severovýchodě. Tam však též začíná oblast, kterou kontrolují autonomisté z MNLA. Tito ne-islamističtí Tuaregové již dříve dle britské stanice naznačovali, že by se rádi do boje s islamistickými bojůvkami zapojili více — ovšem po určitých vládních garancích.
„Pád Kidalu může být koncem jedné epizody malijské krize. Stále tu ale zůstávají dvě zásadní výzvy: za prvé, dokončení vojenské operace, vyjasnění úkolů francouzských a západoafrických intervenčních jednotek a zahájení slíbeného výcviku malijské armády; a za druhé, demokratizace malijského režimu a otázka tuarežského separatismu (...) Tíha zejména druhé z výzev přitom spočívá především na samotném Mali,“ píše ve středeční analýze Jonathan Marcus, diplomatický korespondent BBC.
Další úkoly
Francouzská intervence na severu Mali začala 11. ledna v reakci na postup militantních islamistů na jih. V zemi je nyní 2500 francouzských vojáků, na tisíc příslušníků francouzského doprovodného personálu a 1750 mužů z několika západoafrických států.
Dle plánu, na jehož základě získala intervence souhlas Rady bezpečnosti OSN, má po ofenzívě následovat tzv. stabilizační mise AFISMA. Na ní se budou podílet zejména vojáci z okolních států, jejichž počet má vzrůst až na 8000. Zatím se ale nepodařilo shromáždit všechny potřebné finance. Některé zdroje uvádějí, že kromě finančních problémů provázejí přípravy také logistické obtíže.
Souběžně s obsazením kidalského letiště začala v Etiopii dárcovská konference, jejíž výnos má zmíněnou misi spolufinancovat. Evropská unie slíbila 50 milionů dolarů; Japonsko pak dokonce 120 milionů. Celkové náklady mise AFISMA diplomaté odhadují na 460 milionů dolarů.
Francie a další evropské státy se na řečené misi podílet příliš nemají a francouzský ministr zahraničí Fabius ve středu opět potvrdil, že se evropské jednotky stáhnou ihned po rozmístění afrických. Do Mali ovšem zamíří evropští armádní instruktoři, jež budou místní vojáky připravovat na další případné boje.
Další informace:
France 24 French forces enter last urban Islamist stronghold
France 24 After the fall of Timbuktu, 'a time of revenge'
France 24 Mali Tuareg rebels say they control Kidal, Islamists gone
BBC News Mali conflict: Sandstorm 'blocks' French troops advance
BBC News Mali conflict: France says its troops now in Kidal
BBC New French success in Mali may herald 'war of the shadows'
BBC News Mali conflict: Timbuktu manuscripts destroyed
The Guardian Mali conflict: French troops retake Kidal airport without resistance
Al Džazíra French troops enter Kidal in northern Mali