ČSSD: Nečasova ODS se vysmívá všem studentům i pedagogům
Vratislav DostálSociální demokracie považuje programové priority pro oblast školství, které ODS představila v rámci Agendy 2014, za výsměch celé oblasti vzdělávání. Podle nejsilnější opoziční strany sliby ODS potvrzují, že Nečasova strana žádným řešením nedisponuje.
Sociální demokraté považují sliby ODS pro oblast vzdělávání za doklad programové vyprahlosti nejsilnější pravicové strany. Podle stínového ministra školství Marcela Chládka z ČSSD programové priority, které ODS představila v rámci dokumentu Agenda 2014, potvrzují, že nejsilnější vládní strana žádné řešení pro oblast vzdělávání nemá. „Kdyby ho měla, tak už ho dávno mohla ve vládě realizovat,“ doplnil Chládek.
ODS dokument Agenda 2014 představila v pondělí. Jeho součástí je osm priorit pro závěr volebního období do roku 2014. Jejich realizace má podle občanských demokratů obnovit hospodářský růst, snížit nezaměstnanost a zvýšit reálné mzdy. Dokument chtějí občanští demokraté předložit ke schválení koaličním partnerům.
„Je to náš příspěvek do koaličních jednání. Jsme přesvědčeni, že tyto návrhy budou ze strany koaličních partnerů přijaty vstřícně," uvedl premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas s tím, že věří, že většina návrhů má šanci na to, aby byla schválena do řádných sněmovních voleb na sklonku jara 2014. Jednou z osmi priorit je přitom i kvalitní vzdělávání.
ODS chce pro lepší uplatnění studentů daňově zvýhodnit firmy, které spolupracují se středními a vysokými školami a umožňují jejich studentům získat zkušenosti přímo v praxi. Zároveň plánují prosadit, aby byl z bakalářského studia uzavřený celek.
„Dojde ke změně poměru bakalářských a magisterských studentů ve prospěch bakalářského stupně,“ píše se v dokumentu. V neposlední řadě ODS prosazuje hodnocení kvality vysokých škol odrážející jejich skutečnou kvalitu. „Ty kvalitní hodláme více finančně podpořit,“ plánují občanští demokraté.
Podle opoziční ČSSD ale předseda ODS a premiér Petr Nečas i celá vládní koalice v uplynulých letech studentům, rodičům a pedagogům již svou politikou jasně ukázali, jaké mají pro oblast vzdělávání cíle.
„Byli jsme svědky opakované snahy o privatizaci vzdělání na veřejných vysokých školách formou zápisného či školného, i přes kritiku ČSSD došlo k spuštění předražených a nefunkčních státních maturit, vláda s ODS v čele způsobila kolaps čerpání peněz z fondů EU, v důsledku nepřijatelné politiky exministra školství Josefa Dobeše došlo k největším studentským protivládním demonstracím od roku 1989,“ vypočítal některé z položek politiky Nečasova kabinetu Chládek.
Připomněl také, že Nečasův kabinet permanentně škrtá peníze pro školství. „Čeští žáci se v mezinárodních srovnáních znalostí propadají stále níže, školství je finančně i odborně devastováno,“ zdůraznil stínový ministr školství a připomněl, že ČSSD chce prosadit skutečnou změnu pro školství. „Chceme zatáhnout za záchrannou brzdu a zahájit strategické kroky k tomu, aby se vzdělávání v naší zemi stalo jednou z vládních priorit,“ uvedl Chládek.
„Zásadně odmítáme školné či zápisné, chceme plně obnovit čerpání miliard korun z fondů EU pro oblast školství a využít peníze pro opravy škol, rozvoj pedagogů i studentů. Chceme zastavit předražené projekty, jsme pro systematické propojení celého systému školství,“ vysvětlil Chládek.
Stínový ministr školství nakonec připomněl, že sociální demokraté chtějí do debaty o budoucnosti českého školství zapojit odbornou i širokou veřejnost. „Již za několik málo dnů proto v Senátu odstartují diskuse v rámci Národních kulatých stolů pro záchranu českého školství, kde budeme hledat řešení pro současný kritický stav,“ uzavřel Chládek.