Sociální demokraté chtějí debatovat o změnách ve školství

Vratislav Dostál

Sociální demokracie chce iniciovat veřejnou i odbornou debatu o změnách, které by měly zásadně zlepšit stav českého školství. Napomoci ji k tomu mají Národní kulaté stoly pro záchranu českého školství, které by měly odstartovat v Senátu.

Sociální demokraté se rozhodli iniciovat debatu, jejíž výstupy by zlepšily kvalitu českého školství. V úterý to uvedl jejich stínový ministr školství Marcel Chládek s tím, že napomoci tomu mají tzv. Národní kulaté stoly pro záchranu českého školství, které by měly odstartovat v Senátu.

Podle Chládka jsou sociální demokraté přesvědčení, že je potřeba co nejdříve zastavit postupný propad vzdělávání v naší zemi. „Vláda Petra Nečase prokázala v této oblasti velkou bezradnost a oblast školství potápí čím dál hlouběji. Rádi bychom proto prostřednictvím Národních kulatých stolů prodiskutovali s odbornou i širokou veřejností priority ČSSD, kterými chceme české školství výrazně zlepšit,“ vysvětlil senátor a stínový ministr školství.

„Vládní cesta mlčení a arogance moci, kdy jsou špatná opatření schvalována pomocí několika málo přeběhlíků, se ukázala jako vysoce devastační,“ dodal Chládek s tím, že Národní kulaté stoly, kam mají být pozváni odborníci, studenti, rodiče i politici napříč politickým spektrem, by měly odstartovat již v průběhu března.

Každý Národní kulatý stůl pro záchranu českého školství by měl dle jeho slov tematicky obsáhnout jednu z kapitol školství. Tématem prvního kulatého stolu by tak měl být vysokoškolský zákon, nová pravidla pro vysoké školy a problematika financování této oblasti.

„ČSSD zde má jasnou prioritu, která je založena na zachování dostupného a kvalitního veřejného vysokého školství bez nutnosti školného či zápisného. Věřím, že diskuse v rámci Národních kulatých stolů pomohou priority ČSSD nejen představit, ale v případě vládní odpovědnosti sociální demokracie po příštích volbách i uvést v život a zlepšit tak naše školství," vysvětlil Chládek.

Chládek už dříve také nejednou zopakoval, že v současnosti opoziční ČSSD považuje pro budoucnost České republiky za klíčovou nejen problematiku vysokých škol, nýbrž i středních a základních. Podle Chládka je například kvalitní systém základního vzdělávání jedna z hlavních priorit pro úspěšné fungování oblasti školství jako takového.

„Jsme přesvědčeni o tom, že dobře nastavená pravidla na základních školách jsou předstupněm úspěšného rozvoje dětí v dalším studiu a také efektivní cestou, jak zvýšit vzdělanost a konkurenceschopnost v České republice,“ uvedl Chládek.

Připomněl také, že se ČSSD ve své dlouhodobé koncepci vzdělávání, nazvané Kvalitní vzdělávání dostupné všem, zaměřuje na modernizaci a kvalitní vybavení škol, na úpravu Rámcových vzdělávacích programů a posílení matematiky či jazyků, na financování formou evropských dotací a zamezení plýtvání peněz v rámci resortu za nesmyslné či předražené projekty.

Proto Chládek také před několika dny představil pět základních kroků, které chtějí sociální demokraté po případných vyhraných sněmovních volbách prosazovat v oblasti základního vzdělávání.

Patří mezi ně například to, aby byl poslední rok v mateřské školce povinný a plně hrazený státem, aby se nástup dětí do první třídy základní školy posunul o jeden rok (děti by tak do první třídy nastupovaly až v sedmi letech) či aby bylo znovu zavedeno pracovní a technické vyučování od první třídy.

  Diskuse
  JJ
  February 27, 2013 v 9.28
  Podobne obecne fraze, jako kdyz blaboli Fiala...
  Pozitivni je, ze po bilych, zelenych a barjakych knihach, alepson ty kulate stoly nejsou barevne. I kdyz "narodni" je teda taky slovo jak maso...
  Od diskuze bych osobne ocekaval vic, nez "priority ČSSD nejen představit, ale v případě vládní odpovědnosti sociální demokracie po příštích volbách i uvést v život a zlepšit tak naše školství..." Treba zduvodnit sve navrhy, vyslechnout opacne nazory, probrat mozne dusledky jednotlivych opatreni a upravit sve navrhy tak, aby byly odstraneny nedostatky, kterych jsem si predtim nevsiml, a mohlo byt dosazeno stavu, ktery nebude vracen po prespristich prohranych vobach zase zpet.
  Obecne bych politikum CSSD doporucil, aby prestali rikat, co budou delat "po pripadnych vyhranych volbach"... Program snad je jeden, bez ohledu na budouci vysledek.