Vlaštovky odlétají na jih
Olga LomováSpor, který se rozhořel o svobodu slova v redakci čínského týdeníku Jižní víkend, může být předzvěstí hlubších změn.
V Kantonu na protest proti zásahům cenzury stávkují novináři z populárního týdeníku Jižní víkend (Nanfang zhoumo). Žádají odstoupení Tchuo Čena (Tuo Zhen) , vedoucího oddělení propagandy provincie Kuang-čou, a volají po respektu k Ústavě, která formálně zaručuje svobodu slova. Na jejich podporu se v Číně na internetu vyslovují desetitisíce lidí. Čínské úřady reagují zostřenou cenzurou a dalšími bezpečnostními opatřeními.
Na počátku byl tradiční úvodník v novoročním číslu Jižního víkendu, tentokrát s názvem „Čínský sen — sen o Ústavě“, v němž redakce vyslovila přání, aby v novém roce byly ctěny Ústavou zaručené svobody slova, přesvědčení a shromažďování, neboť jen tak se naplní dávný sen Číny stát se prosperující a silnou zemí. Úvodník neprošel v rutinním schvalovacím procesu přes provinční oddělení propagandy.
Vedoucí oddělení propagandy nejen změnil název úvodníku na „Čínský sen“, vypustil zmínky o ústavních svobodách a nahradil je plytkou chválou úspěchů komunistické strany „naplňující odvěký čínský sen“. Při svých úpravách redakčního úvodníku navíc prokázal hrubou neznalost čínské historie, když působení Jüa, bájného krotitele potopy světa a vladaře dynastie Sia zasadil do roku 2000 př. n.l. (Je to asi podobný lapsus, jako by český novinář psal o Praotci Čechovi a umístil jen někam do r. 1000 n.l.) Čtenáři také okamžitě upozornili na jazykové chyby a logické nesrovnalosti v textu.
Rozhořčená redakce svolala poradu, na které bylo připraveno prohlášení protestující proti cenzurním zásahům, které s redakcí nebyly projednány, a proti nekompetentnímu článku, který pošpinil dobrou pověst novin. Redakce žádala sestavení vyšetřovací komise a přijetí opatření, aby se podobná situace již nikdy neopakovala. Na poradě se redaktoři dohodli, že společné prohlášení bude zveřejněno na mikroblogu novin, příští den se však objevila jen stručná zpráva potvrzující, že politicky konformní úvodník, včetně zpackaného dodatku, byl připraven redaktory.
Ukázalo se, že zveřejněná zpráva byla připravena na stranické schůzi svolané narychlo vydavatelem novin a pod tlakem provinčního oddělení propagandy. Další spor se tedy rozhořel o tuto nepravdivou informaci a její stažení z webu. Vedení novin povolalo stranického tajemníka, od kterého očekávalo, že přivede redaktory k rozumu. Ti se s ním však odmítli setkat a 6. ledna v 10 hodin večer vyhlásili stávku.
Následně byli odříznuti od možnosti zveřejňovat informace na oficiálních stránkách novin. Před budovou redakce se začaly scházet stovky sympatizantů, přinášejí chryzantémy „k uctění památky zesnulé svobody slova“, pronášejí projevy a někteří v rukou drží jednoduché plakáty požadující svobodu slova. Začaly se šířit petice na podporu redaktorů a s žádostí o odstoupení šéfa oddělení propagandy. Postupně se přidali kantonští studenti se svými prohlášeními i studenti v jiných částech země.
Cenzura na internetu okamžitě zablokovala slova „jih“ a „víkend“, přesto se k protestům na internetu přidaly desetitisíce bloggerů. Podle zpravodajství China Media Project sympatie kolegům na svých webových stránkách vyjádřily i velké deníky, samozřejmě v jinotajích typu „Každá zima jednou skončí, nyní odlétají vlaštovky na jih“.
Stávka se rozšířila i na pobočku redakce v Pekingu, kam také přicházejí lidé s květinami a písemnými vzkazy vyjadřující podporu stávkujícím redaktorům, protestní shromáždění se zde však zatím nekonají. Poslední akcí na podporu redaktorů „nejlepších novin v ČLR“ je otevřený dopis téměř třiceti známých osobností stranickému tajemníkovi provincie Kuan-tung, aby odvolal vedoucího oddělení propagandy.
Jižní víkend je považován za nejprogresivnější periodikum v Číně. Jeho novoroční úvodníky tradičně budí zájem čtenářů v celé zemi, kteří v nich hledají povzbuzení a naději na pozitivní změny ve společnosti. Po výměně nejvyššího stranického vedení loni na podzim nastalo v zemi napjaté očekávání politické liberalizace. Tato očekávání se promítla také do konference konané na konci minulého v Pekingu, kde vystoupili nekonformní akademici i reformně naladění členové komunistické strany, diskutovali o důležitosti respektu k Ústavě a na závěr přijali dokument požadující zahájení diskuse o politických reformách.
Internetové stránky časopisu, který dokument uveřejnil, byly okamžitě zablokovány a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by očekávání politických reforem měla být v nejbližší době naplněna. Stávka redaktorů a navazující protesty však ukazují, jak se čínská společnost mění a začíná sebevědomě žádat více svobod. Novinářům z Jižního víkendu patří obdiv za to, jak důsledně a statečně hájí svou profesní čest, bez ohledu na osobní prospěch a kariéru.