Petici za zachování současné sítě nemocnic podepsalo přes sto tisíc lidí
Vratislav DostálCelostátní petici za zachování současné nemocniční sítě od jejího vyhlášení na konci září letošního roku podepsalo přes sto tisíc občanů. V úterý budou petiční archy předány předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.
Podle odhadů krizového štábu asociace nemocnic, pacientů a odborů podepsalo celostátní a regionální petice proti rušení nemocnic přes sto tisíc občanů. Celostátní petici za zachování současné nemocniční sítě od jejího vyhlášení 25. září 2012 do ukončení 5. prosince 2012 podepsalo 45 482 občanů.
K celostátní petici se přihlásil také petiční výbor Petice za zachování Nemocnice v Žatci s počtem 17 778 podpisů. Celkově tak bylo shromážděno 63 260 podpisů. K petici se navíc přihlásil i petiční výbor Petice za zachování Nemocnice v Žatci s počtem 17 778 podpisů. Celkově tak bylo shromážděno 63 260 podpisů.
Dále celostátní petici podepsalo 1 566 občanů po internetu. Vedle celostátní petice proběhly petiční akce za zachování nemocnic v řadě dalších měst. Například petici za zachování nemocnice Prachatice podepsalo přes 15 tisíc občanů, petice za zachování nemocnice Rokycany podepsalo přes 11 tisíc občanů, další petice proběhly proti rušení nemocnic Roudnice nad Labem, Český Krumlov, Šternberk nebo Brandýs nad Labem.
Vyhlašovatelé petice se v minulosti již několikrát obrátili na ministerstvo zdravotnictví, kabinet Petra Nečase a na poslance a senátory s vážným upozorněním, že v České republice probíhá nekontrolovatelný proces rušení regionálních nemocnic a zdravotnických zařízení, a to zcela mimo odpovědnost ústavních orgánů státu.
Likvidace zdravotnických zařízení probíhá podle krizového štábu v režii zdravotních pojišťoven, které nejsou odpovědny občanům a nemají mandát občanů z voleb.
„Při vědomí této vážné situace se vyhlašovatelé petice obracejí na občany Českého státu s žádostí, aby podpořili jejich jednání s představiteli Vlády ČR, a žádají, aby orgány Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uplatnily kontrolní pravomoci zákonodárného sboru v této oblasti a vyžadovaly odpovědnost vlády a dalších výkonných orgánů státu za zachování dostupnosti nemocniční sítě obyvatelům všech regionů v ČR,“ zdůvodnili vznik petice její autoři.
Cílem jejich výzvy je zachování současné sítě nemocničních zařízení s tím, že případné změny v této síti budou provedeny na základě analýzy dostupnosti zdravotní péče pro občany ve všech regionech a po dohodě politických představitelů státu s představiteli občanského sektoru, nemocnic a odborových organizací.
Tyto analýzy musí zároveň podle krizového štábu vycházet ze srovnání dostupnosti zdravotní péče v zemích Středoevropského regionu.