Pojišťovny stále neuzavřely smlouvy o poskytování péče od ledna příštího roku
Vratislav DostálVeřejnost je vystavena bezprecedentnímu nebezpečí, neboť stále není zajištěno poskytování zdravotní péče v nemocnicích k lednu příštího roku. Informoval o tom krizový štáb tvořený zástupci asociací nemocnic, pacientů a odborů.
Občané České republiky jsou vystaveni bezprecedentnímu nebezpečí. Ani dva měsíce před koncem roku není totiž zajištěno poskytování zdravotní péče v nemocnicích.
Dramatická situace je způsobena tím, že zdravotní pojišťovny nesplnily povinnost jim uloženou zákonem a s nemocnicemi dosud neuzavřely smlouvy o poskytování péče od ledna příštího roku. Přitom stávající smlouvy pojišťovny vypověděly již v listopadu 2011 a od července tohoto roku s nemocnicemi o nových smlouvách nejednají.
Krizový štáb tvořený zástupci asociací nemocnic, pacientů a odborů ve čtvrtek přitom zdůraznil, že považuje za lživé tvrzení, dle kterého si redukci nemocniční péče vynucuje nedostatek peněz v systému zdravotního pojištění. Jeho výběr totiž kopíruje růst mezd, které jsou o 2,8 % vyšší oproti roku 2011, a přinesl 10 miliard korun navíc proti stejnému období loňského roku.
Podle krizového štábu je tak otázkou, kde tyto finanční prostředky jsou. Požaduje proto zveřejnění smluv mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami. U smluv upravujících nakládání s veřejnými prostředky současně požaduje transparentnost.
„Krizový štáb odmítá odčerpávání finančních prostředků ze zdravotnictví neustálým zvyšováním DPH. Proto požaduje zvýšením platby za tzv. státní pojištěnce již uskutečněné zvýšení DPH a růst inflace kompenzovat,“ uvedli mluvčí krizového štábu Václav Krása a Petr Fiala v tiskovém prohlášení.
Krizový štáb podle nich zásadně odmítá současný tlak pojišťoven na rušení nemocnic a jejich částí. Restrukturalizaci nemocniční péče musí dle jejich slov předcházet důkladná analýza, průhledná pravidla a společenský konsensus. Zdravotní pojišťovny navíc podle Krásy postupují v dohodě a uplatňují v tržní společnosti nepřípustný hrubý nátlak na uzavření nevýhodných smluv.
Krizový štáb proto vyzývá všechny nemocnice, aby postupovaly rovněž v dohodě. „My doporučujeme všem nemocnicím, aby neuzavíraly smlouvy krátkodobé, jen smlouvy standardní na pět let. Domníváme se, že nemá smysl smlouva na půl roku nebo rok, protože nemocnice nebudou mít stejně jistotu další existence," řekl mluvčí krizového štábu a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka nicméně nezůstane po 1. lednu bez smlouvy žádná nemocnice. „V listopadu všechny nemocnice dostanou návrhy smluv. Takže není nejmenší důvod k obavám, všichni budou vědět, co je od ledna čeká," uvedl Gajdáček pro ČTK.
Na skutečné jednání o obsahu a podmínkách nových smluv s každou ze 189 nemocnic jednotlivě nicméně zbývají pouze necelé dva měsíce včetně období vánočních a novoročních svátků. Podle krizového štábu tímto postupem zdravotní pojišťovny naznačují neochotu o obsahu a podmínkách konkrétních smluv skutečně jednat a dosáhnout souhlasu obou smluvních stran nezbytného k platnému uzavření smlouvy.
Potvrzují to podle Krásy vyjádřeními, že všechny nemocnice „dostanou“ smlouvy v průběhu listopadu, aniž by rozlišovaly mezi návrhem smlouvy a skutečně sjednanou smlouvou.
Krizový štáb proto organizuje petici za zachování současné nemocniční sítě v regionech. Podle Krásy totiž hrozí zrušení až poloviny ze 189 nemocnic. Současně vyzval kvůli reálnému ohrožení zdravotní péče ministra zdravotnictví k jednání o řešení situace se zástupci nemocnic, pacientů a odborů. A to nejpozději do příštího čtvrtku.