Slovinským prezidentem bude sociální demokrat Pahor
Petr JedličkaCharismatický, leč nepříliš úspěšný expremiér potvrdil vítězství z prvního listopadového kola. V kampani se mu podařilo zaujmout menšinu, která je stále ochotna volit.
Slovinským prezidentem se stane expemiér a sociální demokrat Borut Pahor. Voliči o tom rozhodli v neděli, ve druhém kole přímých prezidentských voleb. Předsedu vlády z let 2008 až 2011 a dolní parlamentní komory z let 2000 až 2004 podpořilo 67,4 procenta z těch, kdo se vydali 2. prosince k volbám. Jeho nejúspěšnější soupeř — dosavadní prezident-nestraník Danilo Türk — získal 32,5 procenta hlasů.
„(Tyto volby) jsou jenom začátkem, začátkem něčeho nového; nových nadějí, nové éry,“ uvedl Pahor v první reakci na výsledek.
„Potřebujeme si navzájem věřit, navzájem se respektovat, být tolerantní,“ doplnil.
Pravomoci slovinské hlavy státu jsou podobně omezené jako u nás. Úřad má ale zároveň velkou prestiž a činy prezidenta poutají obdobný zájem médií.
Slovinsko se v současnosti potýká s důsledky hospodářské krize, neoliberálních reforem vlády Janeze Janši i vnitropolitických otřesů. V důsledku toho všeho vliv prezidenta narůstá.
Borut Pahor se mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby (11. listopadu až 2. prosince) profiloval jako smírnější politik než Danilo Türk. Na svou stranu tak získal i část stoupenců pravice, jejíž kandidát Milan Zver neprošel do druhého kola.
Ani Pahor přitom neslíbil to, co žádal premiér Janša výměnou za předvolební podporu — závazek, že nebude pravicové reformy vetovat. Povahu vztahu mezi novým sociálnědemokratickým prezidentem a křehkou pravicovou koalicí tak objasní až příští měsíce.
Účast a překvapení
Znalci si v analýzách letošních slovinských voleb všímají zejména dvou zvláštností: nízké účasti (nedělních 41,9 procenta je vůbec nejméně ve slovinské historii) a překvapivého postupu Boruta Pahora do druhého kola. Oba jevy přitom dle převažujícího výkladu úzce souvisí.
Pahor ohlásil kandidaturu jako nepříliš úspěšný politik. V létě 2011 se mu rozpadla vláda, předčasné volby v prosinci pak jeho sociální demokracie prohrála. Letos na jaře ztratil Pahor i křeslo stranického předsedy. V průzkumech před prezidentskými volbami zaostával až do začátku listopadu.
Během léta a počátku podzimu tohoto roku však dokázal organizovat i osobně vést intenzivní kampaň, v rámci níž odpracoval desítky hodin jako dobrovolník v různých občanských a místně-rozvojových projektech, do nichž se zapojoval se svými příznivci. Toto si — jak se ukázalo později — rozhodující část Slovinců zapamatovala.
Jak připomíná AFP, Türk na potenciální voliče koukal z televize a billboardů po celé zemi; Pahor se ovšem pohyboval mezi nimi. Při svých propagačních jízdách po státě (který je mimochodem podobně velký jako Morava) pomáhal popelářům, zkoušel prodávat v malých krámcích, učil se od kadeřníků jak správně holit či maloval stropy ve školkách. V podzimních televizních debatách pak odložil pracovní oděv a vystupoval opět státnicky.
Pahorův tým počítal dle zpětných analýz s tím, že mnoho lidí k volbám nepřijde. Nedbal tak kritiky komentátorů, že se jen snaží lacině zalíbit, a soustředil se na nerozhodnuté, a přitom volit ochotné skupiny.
Soudě dle rozborů listopadového volebního kola Pahor neprorazil díky tomu, že by ho voliči považovali za ideálního prezidenta či nějak úchvatnou osobnost. Oněch necelých 500 tisíc voličů, jež dosud nepropadlo úplné skepsi, hlasovalo pro politika, jenž se jim jevil jako rozumný člověk, který zná jejich problémy a mluví jejich jazykem — pro člověka, jenž nepředstírá všemoc a neslibuje snadná spásná řešení, ale kterého sami potkali, nebo se přesvědčili, že je ochoten vzít i osobně za práci.
Další informace:
EuroNews.som Opposition candidate wins Slovenia presidential election
EuroNews.com Slovenia chooses a new president amid bailout rumours
EuroNews.com Protests turn violent in Slovenia ahead of presidential vote
BBC News Slovenian ex-PM Borut Pahor wins presidency
AFP Male model returns as Slovenia president
B92 Slovenian president accused of “justifying violence”