Hnutí na podporu Pussy Riot sílí, nově i mezi ruskými umělci

Petr Jedlička

Přes sto básníků, herců či hudebníků sepsalo dopis na podporu dívek, jimž za pobouření v Chrámu Krista Spasitele hrozí až sedm let vězení. Jde o poslední z mnoha solidárních aktů, podle pozorovatelů však o řád významnější.

Na 202 jmen ruských spisovatelů, herců, básníků, hudebníků, režisérů a dalších umělců se zatím objevilo pod otevřeným dopisem, jímž se signatáři zastali trojice vazebně stíhaných punkerek ze skupiny Pussy Riot. Mezinárodní občanské hnutí, které se snaží dvaadvacetiletým, resp. třiadvacetiletým dívkám pomoci, nebo alespoň vyjádřit solidaritu, tak získalo další posilu.

Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová mají být obviněny z chuligánství s rysy organizovaného zločinu. Činu se měly dopustit provokativním vystoupením (tzv. punkovou motlidbou) v Chrámu Krista Spasitele v Moskvě, za což jim hrozí až sedm let vězení.

Ruští umělci v dopise žádají změnu povahy obvinění a propuštění dívek z vazby.

„Nevěříme, že skutky Pussy Riot naplňují charakteristiku trestného činu. Dívky nikoho nezabily, nepřepadly, nedopustily se na nikom násilí ani nezničily či nezcizily něčí majetek,“ píše se v listu, jenž byl ve středu odeslán předsedům odpovědného soudu v Moskvě a Nejvyššího soudu Ruské federace.

„Neshledáváme žádné právní ani praktické důvody pro další izolaci řečených dívek (...) Dívky nepředstavují z hlediska společnosti žádnou hrozbu,“ stojí v dopise dále.

Inkriminované vystoupení v nejsvětějším kostele Ruské pravoslavné církve se odehrálo 21. února tohoto roku. Členky skupiny si přinesly několik nástrojů a zesilovače, s jejichž pomocí provedly divokou performance s názvem „Bohorodičko, spas nás od Putina“. Přestože byly po asi minutě vyvedeny, jejich čin upoutal ohromnou pozornost, rozlítil církev i mnoho věřících.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že skutek i s odstupem odsuzuje drtivá většina Rusů. Ani umělci jej ve svém dopise nehájí. Vazba, povaha obvinění a četné poznámky ruského prezidenta Vladimira Putina však budí dojem, že ruská moc hodlá z přečinu punkerek vytvořit exemplární případ.

Stovky občanských iniciativ a lidskoprávních sdružení po celém světě dnes pořádají nejrůznější petiční akce a happeningy na podporu skupiny. Řada z nich proběhla v minulých týdnech i v České republice.

Změní to něco?

Znalejší pozorovatelé jsou k reálnému účinku solidárních aktů ze zahraničí spíše skeptičtí — odpovědný soud Taganského obvodu ostatně vazbu v minulém týdnu prodloužil, a to až do 24. července. Apel přímo od ruské kulturní elity je ovšem něco jiného. Mezi signatáři přitom nejsou jen jména obecně známých osobností, jako jsou režiséři Andrej Končalovský a Fjodor Bondarčuk nebo spisovatelka Ljudmila Ulická, ale i umělců, kteří aktivně podporují Putina ve volebních kampaních — herečky Čulpan Chamatovové nebo divadelníka Jevgenije Mironova.

Apel na propuštění dívek z vazby vznesl před nedávnem i ruský ombudsman Vladimir Lukin.

Ruské orgány ani politikové dopis prozatím nekomentovali. Mluvčí Nejvyššího soudu jen ve středu uvedl, že soud skutečně obdržel „žádost občanů o přehodnocení případu“, ale že „nátlak“ umělců považuje za „nekorektní“.

Organizátoři happeningů a tématických kampaní přitom vycházejí podle svých četných vyjádření z názoru, že celý proces probíhá na politickou objednávku a velká mediální pozornost může mít alespoň zmírňující účinek. Patrně nejznámější z trojice stíhaných — Naděžda Tolokonnikovová — před týdnem uvedla, že ji vyšetřovatelé nutí k přiznání s příslibem nižšího trestu. Jestliže se prý nepřizná, čekají ji tři anebo čtyři roky ve vězení.

Pussy Riot se definují jako feministická punková skupina. Veřejně vystupují od října 2011, často na střechách domů, trolejbusů, metra a dalších podobně neobvyklých místech. Jejich projev je typický kritikou poměrů i Vladimira Putina osobně. Upoutávají také nevybíravým jazykem a nošením pletených kukel přes obličej.

V běžných rozhovorech nicméně uvádějí, že se nechtějí nikoho osobně dotknout. Za svůj politicko-společenský ideál označují skandinávský socialismus.

Další informace:

The Moscow Times Culture Icons Stand Up for Pussy Riot

Huffington Post Pussy Riot Release: Intellectuals Demand Freedom For Anti-Putin Rockers

Reuters Russian court refuses to free Pussy Riot members

Vlastní text dopisu v ruštině

Vlastní text dopisu v angličtině

  Diskuse (66 příspěvků)
  SH
  Stanislav Hošek, Penzista
  July 3, 2012 v 16.0
  Realismus.
  Napřed otázka. Kolikpak dostávají financí ze zahraničí?! Následně odpověď. Podle znalostí o realitě moci v Rusku, podpora ve světě jim jenom uškodí.
  Petr Jedlička, redaktor DR
  July 3, 2012 v 19.6
  Je to punková skupina několika dívek s ohulenými kytarami a vlastnoručně pletenými kuklami, pane Hošku. Ne občanská či lidskoprávní organizace s profesionálním zázemím. Na co a za co by jim kdo platil? Příspěvky do Ruska se posílají jiným ... jinak s tou druhou poznámkou můžete mít pravdu - strategická nepromyšlenost příslušných forem podpory ale zas mluví pro to, že jde o spontánní iniciativy konkrétních lidí, ne plán nějakých loutkářů.
  Jan Kopecký, sociolog
  July 3, 2012 v 22.5
  hitparáda blbečků?
  Jestli si ty kukly "vlastnoručně pletly", to opravdu netuším.
  Ale nějak mi tyto "spontánní" umělkyně připomínají českého "umělce" Davida Černého nebo čínského "umělce" jménem Aj-Wej-Wej.
  JK
  Jan Konvalinka, biochemik
  July 3, 2012 v 22.37
  Proč ty urážky?
  Viděl jsem exposici Wei-Weie v Tate Gallery, byl fenomenální. David Černý je někdy inspirativní a zábavný, někdy (pro mne) ne, ale o jeho talentu není pochyb. Opravdu nevím, kdo je tady "blbeček".

  Ty holky chtějí zavřít na sedm let do vězení, protože protestovaly proti spojování oltáře a trůnu v putinovském Rusku. Měl jsem za to, že levice posledních dvěstě let hájí svobodu slova a svědomí proti církevnímu a státnímu násilí. Asi jsem se pletl.
  Jan Kopecký, sociolog
  July 3, 2012 v 22.44
  panu Konvalinkovi
  Samozřejmě, že zavírat ty holky je zvěrstvo.
  Ale David Černý i Aj-Wei-Wei nejsou nic jiného než konjunkturální vychcánkové. V této disciplině jsou - pravda - možná opravdu "fenomenální".
  JK
  Jan Konvalinka, biochemik
  July 3, 2012 v 23.41
  Pan Kopecký
  Nevíte, o čem mluvíte, ale jestli ze sebe opravdu chcete za každou cenu dělat hlupáka, nemůžu Vám v tom bránit.
  Jan Kopecký, sociolog
  July 4, 2012 v 6.37
  panu Konvalinkovi
  To Vás, pane docente, opravdu tolik pohněvalo, že mám na ty dva pány a jejich způsob obživy názor od Vašeho hrubě odlišný, že máte potřebu udělovat mi tu jemnou lekci z kultury diskuse?
  A co se těch ruských slečen týče, známe snad jejich PR strategii?
  Petr Jedlička, redaktor DR
  July 4, 2012 v 10.34
  Také si nemyslím, že jsou David Černý a Aj-Wei-Wei vychcánkové, ale to je věc na jinou debatu. V rovině této diskuze vidím zásadní rozdíl mezi nimi a Pussy Riot v tom, že ty dívky svá vystoupení nikomu neprodávají ani se s jejich pomocí nijak jinak neživí. V čem by takové "vychcánkovství" mělo spočívat? Dám se jako punkerka zavřít, abych byla slavná, a po několika letech ve vězení dostala pozvánku na několikadenní Fórum 2000 do Prahy? A to spojení - punková skupina + PR strategie -, neskřípe vám to trochu?
  FO
  Filip Outrata, redaktor
  July 4, 2012 v 12.55
  Já to vidím jednoduše - kdo říká, že Ai Weiwei je konjunkturální vychcánek, by si měl dát facku, a hotovo. http://www.blisty.cz/art/60003.html Pane Kopecký, bez urážky, ale na to se nedá říct nic jiného.
  Jan Kopecký, sociolog
  July 4, 2012 v 16.6
  ad F.O.
  Asi máte pravdu, nejspíš to bude nejen veliký umělec, ale dokonce i statečný bojovník.
  Jen je trochu škoda, že lidé spíše než pro ty otroky seberou milión na daňové nedoplatky takového "hrdiny naší doby".
  + Další komentáře