Nechceme být uhelný skanzen Evropy, upozorňují aktivisté z Greenpeace
Vratislav DostálDvanáct dobrovolníků Greenpeace ze tří zemí obsadilo v pondělí ráno těžební věže dolu Frenštát v Beskydech. Cílem akce je upozornit na chování České republiky v problematice globálního oteplování a těžby fosilních paliv.
Dvanáct aktivistů Greenpeace ze tří zemí a jeden lední medvěd v pondělí rano obsadili dvě těžní věže dolu Frenštát v Beskydech. Chtějí tak upozornit, že těžba a spalování uhlí neohrožuje jen cennou beskydskou přírodu a kvalitu života a zdraví místních lidí, nýbrž i vzdálenou Arktidu.
„Kolem 7:00 na dvě věže vylezlo dvanáct aktivistů, na každou šest, a chystáme rozvinutí transparentů. Předpokládáme, že akce potrvá celý den. Záleží na tom, jak se zachová policie a báňská záchranná služba," uvedl pro ČTK jeden z aktivistů Michal Komárek.
Na vrcholku věží rozbili tábor a okolo půl desáté rozvinuli obří transparenty. „Přátelské vzkazy Bakalovi — Nechceme být uhelný skanzen a Neničme Beskydy — visí na každé těžní věži jeden,“ uvedl na svém facebookovém profilu vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Podle tiskové mluvčí české pobočky Greenpeace Lucie Jakešové se akce koná v rámci celosvětové Arctic Tour, se kterou aktivisté projeli v posledních dvou týdnech celou zemi. „Ohrožení Arktidy je velmi závažné téma, proto jsme se rozhodli, že se do mezinárodní kampaně za její záchranu aktivně zapojí i česká pobočka Greenpeace,“ Jakešová.
Jak souvisí ochrana Arktidy a těžba černého uhlí v Beskydech?
Spalování uhlí je hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu. „Česká republika přitom patří v tomto oboru mezi šampióny — přepočteno na jednoho obyvatele máme s jedenácti tunami třetí nejvyšší emise CO2 v Evropské unii a šesté nejvyšší mezi průmyslově vyspělými zeměmi (OECD),“ uvedli ekologové v tiskovém prohlášení.
Podle nich by spálení veškerého uhlí, které se v ložisku Frenštát nalézá, způsobilo emise těžko představitelných 4,2 miliard tun oxidu uhličitého. „Pro srovnání je to větší objem emisí, než každoročně vyprodukuje celá Evropská unie,“ doplnili aktivisté.
Podle Rovenského je hlavním problémem plánů na těžbu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy devastace místní cenné krajiny a životního prostředí zdejších lidí. „Nicméně je třeba připomínat, že těžbou a spalováním uhlí si neničíme krajinu a ovzduší jen u nás, ale prostřednictvím změn klimatu ohrožujeme i lidi a přírodu doslova po celém světě. Arktida patří v současnosti v tomto ohledu mezi nejzranitelnější,“ uvedl Rovenský.
„Změna klimatu probíhá v Arktidě výrazněji než kdekoliv jinde na Zemi. Ledovce ubývají takovým tempem, že do dvaceti let může být tato oblast v létě zcela bez ledu,“ doplnila koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace ČR Lenka Pipková.
Podle studie Energetická [r]evoluce pro Českou republiku, kterou Greenpeace zveřejní příští měsíc, se Česká republika dokáže bez spalování hnědého i černého uhlí obejít, aniž by tu byla ohrožena kvalita života či ekonomický rozvoj země.
Ekologové z Greenpeace přitom podle svých slov nepožadují okamžité uzavření všech uhelných dolů, nýbrž jejich postupný útlum a nahrazování čistými, obnovitelnými zdroji energie. Zároveň ale zásadně vystupují proti otevírání nových dolů (Frenštát) či rozšiřování těch stávajících na úkor domovů místních lidí (Horní Jiřetín, Karviná) či cenné přírody (Beskydy).
Není tomu tak. Lze uvařit bez knedlíků. Lze se najíst chutněji, a zdravěji. A není na škodu uvědomit si i "energetickou obezitu" této země.