Španělské vládě se po studentech postavili i rektoři
Petr JedličkaČelní přestavitelé španělských univerzit odmítli jednat s ministrem, který bez diskuse prosadil 21procentní snížení výdajů na vzdělání. Aktu předcházela celonárodní stávka, k níž se nezvykle připojily i soukromé školy.
Vztahy mezi vládou Mariana Rajoye a školskou veřejností ve Španělsku se dále vyhrocují. Den po úterní stávce, do níž se zapojili studenti a učitelé ze škol všech úrovní, odmítlo 60 univerzitních rektorů jednat se stávajícím ministrem školství Josém Ignaciem Wertem. Wert se dle jejich vyjádření vyhýbá debatám o podobě úsporných opatření a k věcné kritice vlastních návrhů nijak nepřihlíží. Podle ministra je rozhodnutí rektorů „překvapující“, na jeho přístupu k věci ale nic nezmění — zákon, jež zavádí nejspornější sadu škrtů, prošel ostatně parlamentem už minulý týden a měnit se prý již nebude.
Podle čtvrtečních zpráv ve španělském tisku se teď rektoři pokoušejí o schůzku přímo s premiérem Rajoyem. Podle ministra Werta by se však měli zamyslet spíše nad vlastní odpovědností za stav španělského školství a zvážit, „zda na svou práci stačí“.
Zmíněná sada škrtů snižuje státní výdaje na školství o 21 procent a zvyšuje univerzitní školné o čtvrtinu. Vlády 17 autonomních společenství (španělská obdoba krajů či spolkových republik) zároveň dostaly pokyn, aby ve vlastních rozpočtech na vzdělání společně ušetřily 3 miliardy eur (75 miliard korun).
Podle analytiků opozičních stran přijde v důsledku škrtů o práci až 40 tisíc učitelů. Mnoho škol bude nuceno slučovat třídy. Zvýšené školné pak dále zatíží studenty, z nichž téměř polovina dnes nemůže najít oficiální práci.
Podle Wertova ministerstva i celé vlády je ale španělský vzdělávací systém předimenzovaný; řada škol poskytuje nekvalitní vzdělání a univerzitní absolventi se často neuplatní ani v oblastech, kde nouze o práci není.
Škrt jako lék?
V 46milionovém Španělsku je nyní 79 univerzit s 236 kampusy. Celá třetina studentů přitom vysokoškolské studium neukončí, což odpovídá dvojnásobku evropského průměru a podle Werta promrhání 3 miliard eur ze státní pokladny každý rok. Značná nezaměstnanost mládeže zas podle ministerské argumentace souvisí s vysokým počtem absolventů humanitních a sociálněvědních oborů, pro něž nemá trh uplatnění, a kteří nejsou zároveň dostatečně flexibilní, aby si našli práci mimo svůj obor.
Snížení počtu studentů a pedagogů, které si škrty vynutí, tak nebude podle Wertova mínění katastrofou — půjde o součást řešení problému. Také zvýšení školného by mělo studenty přimět, aby k výběru svého oboru přistupovali odpovědněji.
Kritici vládní politiky ovšem tvrdí, že tržní logika do školství nepatří; že je vzdělání sociálním právem a i ty obory, které trh dostatečně nedoceňuje, mají pro společnost svojí hodnotu.
Dále kritikové uvádějí, že zvláště střední a základní školy byly v některých oblastech Španělska již dříve podfinancované. Připomínají, že řada zařízení musela minulý rok zkrátit topnou sezónu a na některých školách chyběly peníze i na toaletní papír.
Procentuální podíl příspěvku na školství se po uplatnění schválených škrtů sníží na 4 procenta HDP, což je méně než evropský průměr. Minulá vláda sociálních demokratů si přitom na zvyšování příspěvků do školství zakládala a svou politiku změnila až po začátku krize.
Škrty ve vzdělání mají být navíc provedeny v čase, kdy stát a Evropská centrální banka všemožně pomáhají desítkám španělských bank.
Úterní stávka
Středečnímu protestu rektorů předcházela stávka, jakou Španělsko dlouho nezažilo — k učitelům a studentům veřejných škol se totiž tentokrát přidali i žáci a zaměstnanci škol soukromých. Stávkovalo se zároveň na institucích všech úrovní, od slavných univerzit po mateřské školy.
Protest podpořilo všech pět hlavních odborových centrál, které učitele sdružují. Souběžných průvodů v ulicích se zúčastnili i rodiče se svými dětmi.
Odhady účasti na stávce se velice rozcházejí v závislosti na zdroji. Podle odborářů přerušilo práci 80 až 90 procent učitelů, podle ministerstva školství jen 19 až 22 procent. Průvodních protestů se dle organizátorů zúčastnily statisíce lidí v desítkách měst. Policejní odhady jsou v průměru pětkrát nižší.
Na rozdíl od březnového týdne neklidu proběhlo téměř vše bez incidentů. K jedné z výjimek došlo v Seville, kde průvod demonstrantů napadli fašisté. Jiná výjimka byla zaznamenána na Baleárech, kde se skupina rozhořčených prodrala až do kanceláří školského odboru místní vlády.
Další informace:
El País Teachers and students walk out of classes to protest school cutbacks
TypicallySpanish.com University rectors stand up to the Education Minister
TypicallySpanish.com Mixed support for Education Strike
BBC News Spanish school and university protest at education cuts
The New York Times Education Cuts Met With Strike in Spain