Šimpanz v Praze
Pavel ŠaradínKauza pražského primátora Pavla Béma je pravděpodobně jen počátkem dalších nepříjemných zjištění. Působí jako vzkaz občanům, že nemá smysl volit. Vláda kvůli tomu nepadne, ale možná budeme mít horký volební podzim.
Média se se vší vehemencí věnují bývalému pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. Je nanejvýš pravděpodobné, že hlas v odposleších, které se nyní objevily, patří skutečně jemu. Obsah nahrávek však není nijak překvapivý, klientelismus a korupce k jeho primátorské éře podle všech indicií patřily. Nyní se po částech dozvídáme, čeho všeho se týkaly.
V každém případě, opět opakuji, pokud se vše potvrdí, bude Bémův případ čímsi podobným, zkrátka jako slovenská Gorila. V menším provedení. Řekněme jako Šimpanz. Pavel Bém ukazuje občanům, že volit nemá smysl. Rozhoduje se úplně někde jinde než ve volbách. Pro politické odcizení a zvýšení nedůvěry v politiku toho nynější poslanec nemohl udělat více. A to přitom platí, že pokud někomu občané důvěřují, pak je to právě komunální úroveň. Posledním, kdo důvěřuje, je prezident, vždyť Bémovo primátorství bylo „neuvěřitelně pozitivních osm let“.
Kvůli Pavlu Bémovi se cosi děje zřejmě i v ODS. Protože po zveřejnění přepisů v Mf Dnes se někdejší primátor obrátil mj. i na premiéra, aby celou věc nechal prošetřit. O den později už se premiér nechal slyšet, že bude mít s poslancem „velmi vážnou řeč“. Situace se obrátila. A také Mirek Topolánek se ozval. Před kmotry v ODS přeci mnohokrát varoval, ale nikdy nebyl vyslyšen. Ale nikdy nic proti nim nepodnikl, dodejme. Ale možná jako premiér nic udělat nemůže.
Bohužel se budeme v příštích dnech a týdnech dozvídat o dalších odposleších, skandálech, ABL, klientelismu a korupci. Naděje na řešení však není téměř žádná. I když… alespoň Petr Gazdík se vyjádřil, že jsou vážnější a hlubší věci, než je tato koalice. Což ale neznamená, že Nečasova vláda skončí. Nejspíš dojde k nějaké obměně s podporou části VV. Vše ale nasvědčuje tomu, že se blíží horký podzim. Krajské a senátní volby spolu s rostoucí nespokojeností občanů ukáží své.
Hospodářské noviny napsaly, že ministr Dobeš využil vhodné situace a z vlády odešel. Tak nějak to asi bude. Jeho manželka nyní odešla z Věcí veřejných, protože cítí, že tato strana není zdravá. Můžeme dodat, že ministrova manželka také využila vhodné situace a ze strany vystoupila. Věci veřejné nyní uvažují, koho dosadí na Dobešovo místo. Nejdříve prý chtějí analýzu. Analýzu čeho? Cožpak nejsou ve vládě? Ale možná je to jinak. Tak jako Bém poslouchal kmotra, rovněž Věci veřejné mají svého šéfa. Sídlí na hradě. Ten jim s analýzou nepochybně poradí. Není též vyloučeno, že prezident bude chtít zkušeností nejlepšího ministra využít. V tomto případě ho angažuje jako svého poradce. Do toho prostředí by, myslím, zapadl velmi dobře.
Lev 21 se probouzí. Jiří Paroubek si nechal zpracovat analýzu. Občané si prý myslí, že je stále členem sociální demokracie. Jak ponižující, dodejme. Proto zahájil „očišťovací“ kampaň. Kolem dálnice nás politik pozoruje z megaboardu, doprovází jej slogan Hrdost. Tradice. Spravedlnost. Kdepak jsou oranžové časy jistot a prosperity! Paroubkova kampaň je zbytečná a nejspíš za ni utrácí nesmyslně peníze. S minimálním zastoupením ve Sněmovně a malým prostorem v médiích se divím, že se v průzkumu občané nepodivovali nad tím, že je ještě vůbec v politice. Ale znáte to. Před parlamentními volbami v roce 2010 měl podobných průzkumů desítky. A kam to všechno vedlo.